Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 83

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Zroślicha - syngonium

Zroślicha - syngonium

16 komentarzy

Opis:

Zroślicha to roślina pochodząca z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Liście naprzemianlegle, zimotrwałe, strzałkowate, osiągają długość do 30 centymetrów. Wiosną i latem dorosłe okazy wydaja zielonkawe kwiaty o purpurowo-czerwonej pochwie w środku. Niestety w uprawie domowej kwiaty songonium pojawiają się dość rzadko.

Uprawa:

Stanowisko widne, ciepłe ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura w lecie nie powinna spadać poniżej 22ºC, w zimie natomiast nie powinna spaść poniżej 15ºC. Zroślicha wymaga obfitego podlewania w okresie intensywnego wzrostu, w zimie gdy roślina jest w stanie spoczynku ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. W okresie od kwietnia do sierpnia zalecane jest nawożenie nawozami do roślin doniczkowych. Ziemia próchnicza, kompostowa lub liściowa. Roślina wymaga corocznego przesadzania do nieco większej doniczki. Młode rośliny warto przycinać, dzięki czemu ich cienkie pędy napierają tęgości. Rozmnażanie przez sadzonki od maja do sierpnia. Sadzonki odcinamy od macierzystej roślin wraz z korzeniami bocznymi. Zroślicha nie jest atakowana przez szkodniki.

Zastosowanie:

Roślina wygląda najatrakcyjniej, gdy pokrywa jakąś podporę. Uprawnia jako pnącze oraz roślina zwisająca. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach.

Kwitnienie:

Kwiaty trudne do wyhodowania, na starych osobnikach pojawiają się w okresie letnim.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

16 komentarzy

 1. Dodał: Aneta, Tytuł: Proszę o pomoc

  Pomocy! Mam problem z takim kwiatuszkiem a nie znam się przyznam szczerze na tym wszystkim. Jest to jedyny kwiatek jaki posiadam i uwielbiam go bo odkąd zabrałam go rodzicom zaczął mi pięknie rosnąć i najnormalniej zakochałam się :) Jednak od jakiegoś czasu mam problem. Coraz to kolejne łodygi od dołu robią się różowe aż w końcu więdną całe liście. I tak jeden po drugim. Już ponad 10 listków mu ubyło. Podlewam go tak jak zwykle, czyli codziennie a czasem co drugi dzień niewielką ilością wody i przy takiej pielęgnacji pięknie mi rósł a teraz coś się dzieje. Jakiś czas temu widziałam że w ziemi były takie malutkie białe podłużne robaczki i myślałam że to może dlatego, ale ok tygodnia temu przesadziłam kwiatuszka do większej doniczki, wypłukałam korzenie, a w ziemię wsadziłam 4 pałeczki do nawożenia, a kwiatek dalej mi więdnie. Dodam że w grudniu zmieniłam miejsce zamieszkania a kwiatek razem ze mną, może to też jest przyczyna. Jeśli tak to co mam teraz zrobić? Bardzo proszę o pomoc. Co mogę zrobić aby uratować mojego kochanego kwiata???

 2. Dodał: Mashka, Tytuł: odp.Płaczący Kwiat

  Niektóre rośliny "płaczą", kiedy są troszkę zbyt często podlewane, lub jest zbyt wilgotne powietrze. Ten "płacz" jest spowodowany tzw parciem korzeniowym, wskutek którego roślina pozbywa się nadmiaru wody i składników mineralnych.

 3. Dodał: Sabi, Tytuł: odp.Płaczący kwiat

  U mnie też czasami pojawiają się kropelki na liściach. Jest to prawdopodobnie sok rośliny. Podobno sok ten ma własności parzące, powoduje pieczenie i działa drażniąco na skórę.

 4. Dodał: izaa, Tytuł: pytanko???????????

  mój kwiat ma jedną dlugą łodygę ok 1m czy mogę uciąć koniec zeby rozkrzewiła się bardziej? proszę o odpowiedź.

 5. Dodał: Izaa, Tytuł: ????????????????????

  czy moze ktos wie co mam zrobic bo moj kwiatek wyglada jak jena lodyga ok 1 m i nie rozrasta sie na boki. czy mam ja uciac na "czubku"? prosze o dopowiedz :)

 6. Dodał: Piotrek, Tytuł: Płaczący kwiat

  Z mojej, pewnie tak jak i z każdej,po liściach spływa przezroczysta ciecz,wygląda jak woda. Gdzieś słyszałem że ta ciecz zawiera trujące związki chemiczne. Może ktoś coś wie w tym temacie?

 7. Dodał: Jaga, Tytuł: żółkną liście

  mam ją od niedawna była taka ładna a teraz zaczęły jej listka żółknąć . pomóżcie

 8. Dodał: Paweł, Tytuł:

  mam zrośliche 4 lata i ciągle stoi w słoiku z woda rosnie pięknie co jakis czas dodaje nawozu w płynie okno południowe lekko zacienione. Jest okazała.

 9. Dodał: Maja, Tytuł:

  Liscie mojej zroślichy mają bardzo jasno kolor, jakby były wypłowiałe ale nie stoi ona na słońcu. Czy taka jej uroda?

 10. Dodał: Asia, Tytuł:

  Mojej roślince żółkną liście. Na czubku są zielone, ale te starsze zółkną.

 11. Dodał: paulina, Tytuł: "zsychają liście.."

  przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do brązowienia liści na końcach...

 12. Dodał: gonia911, Tytuł:

  "Madzia" myślę, że możesz spróbować. Najwyżej porozsadzasz jak im będzie źle:)))

 13. Dodał: madzia, Tytuł:

  czy mogą posadzić w jednej doniczce syngonium razem z scindapsusem?

 14. Dodał: Lenka, Tytuł:

  Jest pięka,moje pierwsze skojarznie było że wygląda jak roślina z bagien- taka od kaczeńców.

 15. Dodał: magda, Tytuł: do Gosia

  Prawdopodobnie w mieszkaniu jest zbyt suche i ciepłe powietrze. Spryskuj liście przegotowaną wodą co kilka dni. Pozdrawiam.

 16. Dodał: Gosia, Tytuł:

  Dlaczego u mojej zroślichy, końcówki liści zsychają?

Dodaj swój komentarz

Captcha