Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
16 z 16

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Zaślaz mieszańcowy, Klonik, Abutilon ogrodowy, Klonik Pokojowy

Zaślaz mieszańcowy, Klonik, Abutilon ogrodowy, Klonik Pokojowy

7 komentarzy

Opis:

Zaślaz to niewielki krzew pochodzący ze strefy podzwrotnikowej, posiada jasnozielone, bardzo często żółto nakrapiane liście, podobne są do liści klonu czemu to zawdzięcza swoją potoczną nazwę – Klonik. Liście ozdobne, urokliwe stanowią główną ozdobę rośliny. Kwiaty barwne, duże, niestety jest ich zazwyczaj niewiele i są rzadko porozrzucane po całej roślinie.

Uprawa:

Klonik lubi ziemię zasobną z substancje odżywcze, żyzną. W okresie letnim abutilon wymaga ciepła świeżego powietrza. Dobrze jest przenieść roślinę na balkon lub do ogrodu. Podlewamy obficie przez całe lato, nawet dwa razy dziennie. W okresie letnim zalecane jest co dwa tygodnie podnawożenie nawozem uniwersalnym. Zaślaz bardzo ładnie rozrasta się jeśli 2-3 razy w okresie wzrostu przytniemy mu pędy. Dorosłe rośliny przesadzamy corocznie na początku marca, zalecane jest wówczas lekkie skrócenie korzeni i przycięcie pędów za 4-5 liściem. Rozmnażamy zaślaz z nasion w drugiej połowie zimy. Inna metodą rozmnażania które możemy zastosować to sadzonkowanie – przeprowadzamy je w lutym-marcu lub lipcu-sierpniu. Sadzonki robimy z odłamanych pędów bocznych, przycinając je na długość 5-6 centymetrów. Po ukorzenieniu przesadzamy sadzonki to większego naczynia.

Kwitnienie:

Roślina kwitnie w okresie letnim.

Zimowanie:

W okresie zimowym trzymamy klonik w widnym miejscu o temperaturze około 10ºC, podlewamy umiarkowanie i nie nawozimy.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Mostek ogrodowy
  Mostek ogrodowy

      W celu upiększenia naszych ogrodów sięgamy po przepiękne, oryginalne i często egzotyczne rośliny. Jednak nie tylko kwiatami możemy sprawić, by nasza działka stała się atrakcyjniejsza. Zadbać trzeba również o infrastrukturę oraz zabudowanie naszego og

  Przeczytaj więcej...
 • Nawożenie truskawek
  Nawożenie truskawek

  Truskawka należy do tych roślin, które najczęściej możemy spotkać na działce. Jej popularność wynika przede wszystkim z bardzo smacznych owoców i wysokiej ich użyteczności. Nie należą one do roślin niewymagających, wręcz przeciwnie. Żyzne i próchnicze podłoże

  Przeczytaj więcej...
 • Nawozy mineralne
  Nawozy mineralne

      Czym są nawozy mineralne Nawozy mineralne są nawozami sztucznymi, dlatego że są one przetwarzane, a nawet produkowane chemicznie.  Do niedawna były tylko jednoskładnikowe, obecnie coraz częściej występują, także  wieloskładnikowe.  W ich skład wc

  Przeczytaj więcej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Martyna, Tytuł: podcinanie

  Teraz już wiem, dlaczego po prawie całkowitym zgryzieniu przez krolika mój klonik tak pięknie się rozrasta :) wcześniej, latem, zdążył pięknie zakwitnąć a teraz wszędzie wypuszcza nowe liście. Jest cudowny i na zimę zabiorę go z balkonu do domu.

 2. Dodał: ela1978, Tytuł: problem z klonikiem

  Mój klonik z dnia na dzień cały zwiądł. Przesadziłam go do innej doniczki, opryskałam przeciw szkodnikom i nic nie pomaga. nie wiem co się mu dzieje. Był ładny i pięknie kwitł.

 3. Dodał: baha, Tytuł: hibiskus i zaślep

  trzymałam hibiskusa i zaślep w jednym pokoju i ani jeden kwiatek kloniku nie rozkwitł sie tylko żółk i odpadał jak hibiskusa przeniosłam do mniej nasłoniecznionego pokoju zaślep zasypał mnie kwatami zaskoczylo mnie to że dwie rosliny sie nietolerowały.

 4. Dodał: kika, Tytuł: mój zaślaz

  moj zaślaz przeciwnie do opisu na górze ma niezbyt dużo liści,ale bardzo dużo kwiatów.

 5. Dodał: Weronika, Tytuł: klonik pokojowy

  Śliczna roślina ten klonik pokojowy mam go w domu pięknie kwitnie pachnie i jest wielką ozdobą domu.

 6. Dodał: anulka, Tytuł: mój zaślaz

  to piękna roślina, która kwitnie prawie cały rok.Mój zaślaz przechodził atak mszyc ,ale wyszedł z tego:) jedynie co mu nie pasowało to jak się dowiaduję słaba ziemia co u mnie skutkowało opadającymi listkami ale za to kwiaty zawsze były :) polecam do hodowli , bo jest naprawdę piękny

 7. Dodał: Balbinka, Tytuł: kwiatuszki

  Wiosną wysiałam kloniki do doniczki,następnie przesadziłam do ogródka.Jakiś miesiąc temu zabrałam cztery do domu(każdy w innym kolorze).Trochę odchorowały,ale teraz rosną i pięknie kwitną.

Dodaj swój komentarz

Captcha