Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 198

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Wrzos, Wrzosy, Wrzos zwyczajny

Wrzos, Wrzosy, Wrzos zwyczajny

15 komentarzy

Opis:

Wrzos to bardzo dekoracyjne krzewinki należące do rodziny wrzosowatych o różnej wielkości i pokroju. Najmniejsze z nich nie przekraczają kilku centymetrów wysokości, a najwyższe osiągają nawet 50 cm. Nazwa Calluna pochodzi od słowa „zamiatać”, co wiąże się z dawnym jego zastosowaniem do produkcji mioteł. Wrzos zwyczajny, to jedyny gatunek rodzaju Calluna, pochodzący z Europy i obszarów Azji Mniejszej, charakteryzujący się krzaczastym pokrojem. Zdrewniałe pędy są pokryte małymi, łuskowatymi, szarozielonymi liśćmi. Kwiaty małe, dzwonkowate w barwach (zależnie od odmiany) od bieli, różu, purpury i czerwieni. Można również spotkać odmiany o odmiennych kolorach liści (odcienie czerwieni, złota, srebra)

Uprawa:

Wrzos zwyczajny wymaga stanowiska słonecznego (znosi również półcień), gleby przepuszczalnej, kwaśnej (pH 4,5-5,5), dość wilgotnej, ale nie mokrej. W suche i gorące lata, należy je dość często podlewać. Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju, można wykorzystać zjawisko mikoryzy, czyli symbiozy między odpowiednimi grzybami a roślinami, która pozytywnie wpływa na wzrost i wygląd rośliny. Po przekwitnięciu, krzewinki przycinamy, co powoduje zagęszczenie się roślin i obfitsze kwitnienie. Przycinamy je dopiero na wiosnę, ponieważ wrzosy kwitną do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy, pozwalają na lepsze przezimowanie. Wrzos rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub odkłady. Sadzonki, długości 5-8 cm z tzw. piętką, pobieramy w lipcu z pędów dwuletnich i ukorzeniamy je w wilgotnym inspekcie. Podłoże powinno składać się z piasku, torfu, ziemi wrzosowej ( po jednej trzeciej). Sadzonki nakrywamy szybą lub folią, inspekt, co jakiś czas należy wietrzyć oraz zabezpieczyć przed zbytnim nasłonecznieniem.

Zastosowanie:

Na wrzosowiska, do obsadzania skarp, do skrzyń, mis, kwiaty na balkon świetnie komponuje się z roślinami posiadającymi ozdobne owoce (irga, ognik, trzmielina), różanecznik, pieris oraz niskimi iglarkami.

Zbiór i Konserwacja:

Wrzosy to rośliny lecznicze. Do celów zielarskich stosuje się kwiaty i ziele, ścinane na początku kwitnienia tylko roślin - wrzos zwyczajny. Zbieramy niezdrewniałe pędy, które następnie suszymy w miejscach o dobrej wentylacji w temperaturze nie przekraczającej 40⁰ C. Zioła przechowuje się w suchych i ciemnych miejscach.

Właściwości i działanie lecznicze:

Garbniki zawarte w wrzosach wykorzystywane są do leczenia chorób układu pokarmowego, w szczególności biegunek i stanów zapalnych. Wrzosy mają działanie moczopędne, stosowane są między innymi do leczenia kamienicy. Substancje zawarte we wrzosie zwyczajnym pobudzają czynności wydzielnicze żołądka a także wzmacniają łaknienie. Roślina posiada duże ilości potasu.

Kwitnienie:

Wrzosy kwitną od końca lipca do końca października.

Zimowanie:

Roślina mrozoodporna ale zaleca się okrycie roślin gałązkami świerkowymi lub włókniną.

Uwagi:

Wrzosy to rośliny miododajne, miód wrzosowy uważany jest za jeden z najcenniejszych pod względem walorów smakowych. Miód ten ma słodko-gorzki smak i jest trudny do odwirowania. Autor opisu – Sargon.

Zobacz też: wrzośce i kwiaty jesienne.

Zobacz więcej zdjęć: wrzos

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Kosiarka spalinowa
  Kosiarka spalinowa

      Wszyscy posiadający kawałek trawnika muszą zaopatrzyć się w kosiarkę, niezbędną do jego utrzymania w dobrej kondycji. Systematyczne cięcie sprawia, że trawnik staje się zwarty i tworzy szczelną murawę. Zakup kosiarki powinien być poparty analizą potrzeb oraz dostę

  Przeczytaj więcej...
 • Kojec dla psa w ogrodzie
  Kojec dla psa w ogrodzie

      Kojce dla psów nie należą do dobrych rozwiązań jeżeli chodzi o samą psychikę psa. Żadna rasa nie nadaje się do tego, aby hodować je w kojcu. Potrzebują one swobody i przestrzeni. Niestety nie zawsze  jesteśmy w stanie zapewnić psu 24 godzinnej opieki,

  Przeczytaj więcej...
 • Bielenie drzew
  Bielenie drzew

      Zima to okres, kiedy wypoczywamy, kiedy możemy pozwolić sobie na inne przyjemności, aniżeli opieka nad ogrodem, działką itp. Oczywiście, pewne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać, ale już nie tak liczne jak w sezonie. W przypadku drzew owocowych, jednym z pod

  Przeczytaj więcej...

15 komentarzy

 1. Dodał: ciotka klotka, Tytuł: błąd w nazewnictwie

  wrzos nadaje się do leczenia KAMICY, a nie KAMIENICY, no chyba, że ta mała urocza roślinka, posiada moc naprawy kamienic.

 2. Dodał: Janusz, Tytuł: wrzos a zdrowie

  Czy wrzos trzymany w domu nie wpływa źle na zdrowie?

 3. Dodał: boszz, Tytuł: troche nauki

  ''Wrzosy mają działanie moczopędne, stosowane są między innymi do leczenia kamienicy'' KAMICY a nie kamienicy jak coś

 4. Dodał: aneta, Tytuł: Tytuł: wrzos

  dostalam niedawno wrzos w pieknej drewnianej donicy,dotychczas trzymam go na dworze, czy mogę zabrać go na zime do domu? jak czesto go podlewac?

 5. Dodał: aneta, Tytuł: Tytuł: Wrzos

  Witam Wszystkich doostalam wrzos w pięknej drewnianej donicy,do tej pory trzymałam go w na dworze,czy mogę na zime zabrac go do domu? i jak czesto podlewac go zimą? pomóżcie błagam..bo jest piękny :)

 6. Dodał: Ola., Tytuł:

  Mój wrzos nie chce kwitnąć..;/ nie wiem co sie dzieje.

 7. Dodał: Kasia, Tytuł: wrzos

  Jak podlewać wrzos który jest w doniczce w mieszkaniu?

 8. Dodał: ewa, Tytuł:

  wrzos a wrzosiec?

 9. Dodał: ania, Tytuł:

  czy moge miec wrzos na parapecie w domu

 10. Dodał: Marta, Tytuł: wrzos

  A czy nadaje się do mieszkania? Byłby bardzo ładną ozdobą :)

 11. Dodał: holy, Tytuł:

  do doniczki i do domu niech sie troche ukorzeni przez zime

 12. Dodał: goska, Tytuł:

  wracając z wakacji przywiozłam z lasu gałązki z korzonkami, mam działkę- poradzcie co teraz zrobic z tym wrzosem ? Wysadzic go na działce ?-już koniec sierpnia. Czy przetrzymać w domu - ale jak?

 13. Dodał: EWA, Tytuł: Wrzos

  Tak. Dobrze ukorzenieny wrzos spokojnie przezimuje . Zalecam okrycie go otuliną na wieksze mrozy.

 14. Dodał: Basia, Tytuł: wrzos

  Mam wrzos w doniczce i w ogrodzie ładnie kwitną i rosną jak na drożdżach.

 15. Dodał: iwi, Tytuł: Wrzos

  Czy wrzosy dobrze znoszą zimę na balkonie w doniczce???

Dodaj swój komentarz

Captcha