Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 59

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Wilczomlecz piękny, poinsecja, „ gwiazda betlejemska ” - Euphorbia pulcherrima

Wilczomlecz piękny, poinsecja, „ gwiazda betlejemska ” - Euphorbia pulcherrima

25 komentarzy

Opis:

Do niedawna Gwiazda betlejemska była uprawiana jedynie w szklarniach na kwiat cięty, obecnie zaś jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych. Pochodzi z Meksyku, charakteryzuje się efektownymi liścikami kwiatowymi, które tworzą kolorową rozetę: czerwoną, łososiową lub kremową. Kwiaty zaś są żółte i niepozorne. Euphoria pulcherrima jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim, 10-godzinnym dniu. Więcej świata hamuje tworzenie kwiatów a pobudza tworzenie liści.

Uprawa:

Gwiazda betlejemska potrzebuje dość dużo światła ( jednak nie bezpośredniego naświetlenia ) – inaczej jej liściom grozi zżółknięcie. Preferowana temperatura to ok. 18-25 st. C, warto zapewnić w pomieszczeniu dość wilgotne powietrze. Od maja do listopada podlewamy obficie, zimą możemy zraszać. W okresie kwitnienia – zimą – podłoże powinno być lekko wilgotne; w okresie spoczynku – kwiecień i maj – podlewamy niewiele ( w tym czasie wskazane również nawożenie – ok. raz w tygodniu ). Gwiazdę betlejemską rozmnażamy z sadzonek pędowych, jednak jest to proces trudny w warunkach domowych.

Zastosowanie:

Roślina domowa wykorzystywana często jako element dekoracyjny, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.

Uwagi:

Nie należy pozbywać się poinsecji zbyt szybko – aby kontynuować uprawę, po kwitnieniu ( czyli zimą ) roślinę należy przyciąć na wysokości ok. 15 cm. Wiosną, w okresie spoczynku podlewamy niewiele, latem wznawiamy regularne podlewanie i nawożenie. Zaciemniona we wrześniu i październiku na 12-14 godzin zakwitnie ponownie. Wszystkie praca pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach – w pędach bowiem znajduje się biały sok, który jest trujący!!!

Zobacz więcej zdjęć: gwiazda betlejemska

Wybrane oferty z naszego sklepu:

25 komentarzy

 1. Dodał: gosia, Tytuł: gwiazda betlejemska

  mój kwiatek kwitnie cały rok jest piękna, duzo podlewam

 2. Dodał: ewka, Tytuł: podłoże Gwiazdy...

  proszę o pomoc, chciałabym przesadzić moją Gwiazdę Betlejemską, ale nie wiem jakiej ziemi powinnam użyć

 3. Dodał: Maria, Tytuł: GWIAZDA BETLEJEMSKA

  Dostałam kwiatka przed Bożym Narodzeniem pięknie kwitnącego.Jest już koniec marca, a on nie zmienił swojego wyglądu,pewnie dotrwa do Wielkanocy.Chyba nie będzie czasu na przycinanie i odpoczynek,nie wiem co robić.

 4. Dodał: Sylwia, Tytuł: Gwiazda Betlejemska

  Kupiłam ten piękny kwiatek w grudniu. miał czerwone i zielone listki.... jednak w połowie stycznia została mi tylko gałąź. Pod koniec stycznia zaczęła kwitnąć, powinnam się cieszyć ale nie ma ani jednego czerwonego listka. Co zrobić żeby miała czerwone listki? Pomocy.

 5. Dodał: Ania, Tytuł: gwiazda betlejemska

  co zrobić aby Gwiazda Betlejemska miała wszystkie czerwone liście .

 6. Dodał: dede, Tytuł: terapia szokowa

  moja poisencja po zakupie była przez 15 min. na ostrym mrozie i prawie wszystkie liście jej opadły. zastosowałam terapię szokową i prawie wszystkie liście oberwałam, gałązki poprzycinałam, a potem mi się tak rozrosła, że nie mogę nad nią zapanować, mam już z niej trzy nowe, a jeszcze rok nie minął :)

 7. Dodał: zielona, Tytuł: opadajace liscie

  W moim kaktusie tez popadaly wszystkie liscie i co ja mam teraz zrobic?

 8. Dodał: deszczowka, Tytuł: skrecone listki

  prosze o porade,kupilam w zeszlym roku posensje.Przesadzilam ja,a teraz wypuszcza nowe listki.Martwi mnie stan starych listkow, bo zaczely sie odrobine skrecac.Dodam,ze kwiat stoi na parapecie.Co robic?

 9. Dodał: myszka, Tytuł: Wilczomlecz piękny, poinsecja, „ gwiazda betlejemska ” - Euphorbia pulcherrima

  kupiłam dzisiaj i jest śliczna, ciekawe czy do 24.12 wytrzyma i czy na przyszły rok zakwitnie ponownie ;)

 10. Dodał: duskadk@op.pl, Tytuł: opadające liście

  moja gwiazda bardzo dobrze mi się "sprawowała" ale od kilku dni mimo że ją podlewam regularnie i opiekuje się nią tak samo zaczęła mi gubić liście i usychać, nie wiem, czy to jest zupełnie normalne w tym okresie. proszę o jakąś poradę.

 11. Dodał: oleczka16, Tytuł: kikut z czerwona główką XD

  właśnie sprawdziłam jak dbać o tego kwiatka.. przygarnęłam go w styczniu.. może w lutym.. był łodygą z jednym listkiem. hmmm nie wiedziałam, że trzeba go przyciąć, więc tego nie zrobiłam... miał tak sucho.. zaczęłam go podlewać.. jest koniec kwietnia. on-biedak-stoi sobie na najbardziej nasłonecznionym parapecie mojego domu wypuszcza kolejne czerwone listki, zaczyna puszczać jakieś zielone... czy powinnam coś z nim zrobić? wygląda na szczęśliwego

 12. Dodał: andzia, Tytuł: marzec, a liści nie gubi

  mam ten kwiatek, koniec marca a liści nie gubi, nadal są czerwone, mało tego: wypuszcza nowe pędy; chciałabym zrobić kilka sadzonek, ale nie wiem jak, co mam zrobić aby znów mogła zakwitnąć na przyszłe święta

 13. Dodał: Teresa, Tytuł: Poinsecja

  Ja zawsze mam kolekcję tych kwiatów na Boże Narodzenie wyhodowanych przeze mnie.W marcu obcinam pozostałe kwiaty,ze starych gałązek wyrastają nowe pędy,jak mają 2-3 pary liści urywam z "piętką" i sadzę do małej doniczki.Obficie podlewam jak zacznie rosnąć podlewam umiarkowanie.Jesienią stawiam na parapecie w pokoju,w którym sporadycznie pali się światło i to na bardzo krótko.Jest to kwiat krótkiego dnia,a światło sztuczne przedłuża dzień.Zawsze zakwita przed Świętami.Jak jest już duża stawiam w większy i głęboki podstawek i tam leję wodę.Wypije to dolewam.Mam dużo okien i zimą cudownie kwiecą je.

 14. Dodał: Misiek, Tytuł: ?

  hehe ja mam takiego kwiata u siebie i on mi nie daje żadnych kwiatów bo podlewam go średnio co 3 dni przez cały rok i nie ucinam mu nic:)

 15. Dodał: Jolanta..., Tytuł: gwiazda betlejemska

  Moja gwiazda betlejemska bardzo krótko kwitła...juz nie ma nawet jednego listka,czy mam ja wyżucić,czy jeszcze sie opuści,prosze o porade...

 16. Dodał: monika, Tytuł:

  ja kupiłam już zakwitniętą gwiazdę ale coś jej nie pasowało zaczęły mi oblatywać liście i został sam kwiat nie wiem czemu?

 17. Dodał: Dorota, Tytuł: Moja gwiazda choruje

  Na jednym liściu ma białe plamy,a pozostałe zwijają się,żółkną,natomiast na innych są czarne plamy. Co to za choroba?

 18. Dodał: Mi$ka, Tytuł:

  Jest juz po świętach a moja gwiazda nadal nie zakwitła, ma zielone liście. jakie mogą być tego powody?

 19. Dodał: natali, Tytuł:

  2 tygodnie temu kupilam gwiazde i dziś widze że liście żółkną i opadają! co robić?

 20. Dodał: iza k, Tytuł:

  dostałam rok temu gwiazde etlejemską we wakacje straciła liscie poczym na jesten wypusciła.mamy grudziem a gwiazda ma zielone lascie co mam zrobic aby miała klokrowe

 21. Dodał: Teresa, Tytuł:

  Dlaczego zasychają końce liści przy gwieżdzie betlejemskiej?

 22. Dodał: iweta0101, Tytuł: aby zakwitła ponownie

  aby poinsencja zakwitła ponownie należy przykryc ją tekturką osłaniającą przed światłem na 8-10godz. dziennie .Należy to robic przez 2 tygod.(napewno zakwitnie)

 23. Dodał: olenka, Tytuł: gwiazda wigilijna

  a u mnie liście ma wciąż zielone chociaż jest pazdziernik czy wogóle bedzie miała czerwone liście do grudnia ???????????

 24. Dodał: dodał: alina72@wp.pl, Tytuł:

  zakupiona w grudniu Gwiazda betlejemska nie zżucila liści a zaczeła wupuszczać nowe.Teraz jest maj a mój kwiatek posiada jeszcze czerwone kwiaty i pelno młodych liści.Co mam dalej robić żeby była piękną ozdobą w okresie świąt

 25. Dodał: kaniowa1@op.pl, Tytuł:

  zakupiona w grudniu Gwiazda betlejemska nie zżucila liści a zaczeła wupuszczać nowe.Teraz jest maj a mój kwiatek posiada jeszcze czerwone kwiaty i pelno młodych liści.Co mam dalej robić żeby była piękną ozdobą w okresie świąt

Dodaj swój komentarz

Captcha