Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Wanilia płaskolistna (v.planifolia inaczej v.fragrans)

Wanilia płaskolistna (v.planifolia inaczej v.fragrans)

0 komentarzy

Opis:

Rodzaj ten liczy około 100 odmian. Pochodzi z tropików Azji,Afryki oraz Ameryki. Jedyny storczyk o pokroju pnącza długości do 40 metrów. Liście grube i błyszczące po obu stronach pędu. Kwiaty zebrane w małych kiściach koloru blado-zielonego lub zielonawo-żółtego. Kwitną 1 dzień.Strąki wanilii rosną w kiściach po 6-10 sztuk. Mają 12-25 cm długości, są żółto-zielone.

Uprawa:

Uprawa: Roślina ciepłolubna. Potrzebuje dużo światła(stanowisko z południową wystawą)wysoką wilgotność(podłoże powinno być ciągle lekko wilgotne). Temaperatura w granicach 18-35 stopni w ciągu dnia i 16-25 stopni w nocy. Podłoże; Średniej granulacji kora z dodatkiem torfu i mchu lub gotowa mieszanka dla storczyków.

Zastosowanie:

Nasiona, całe owoce, owoce w proszku lub ekstrakt z wanilii są wykorzystywane jako środki aromatyzujące w żywności, zwłaszcza w słodyczach.Jest również jednym z najważniejszych składników w przemyśle perfumeryjnym. Wanilia jest stosowany jako afrodyzjak w medycynie, jako środek pobudzający, a także łagodzący gorączkę chociaż nie ma dowodów naukowych na jego skuteczność w tych przypadkach. Jednak badania wykazały, że wanilina ma działania przeciwbakteryjne i przeciw utleniające.

Uwagi:

Vanilia fragrans jest podstawowym pnączem które dało początek bardzo licznym mieszańcom bogatszym w wanilinę ,która nadaje aromat laskom wanilii.Wyłącznie trzy gatunki są hodowane dla lasek przyprawowych są to : Vanilia fragrans czyli płaskolistna ,Vanilia tahitensis/pochodząca z Tahiti / oraz Vanilia pompona czyli wspaniała Vanilia tahitensis/pochodząca z Tahiti / oraz Vanilia pompona czyli wspaniała. Jedynym owadem zapylającym wanilię jest pszczoła Melipona z Meksyku / bezżądłowa /.Na plantacjach wanilia jest zapylana ręcznie.Wanilia nie kwitnie dopóki jej pęd nie osiągnie długości co najmniej 3-4 metrów długości.Strąki nasienne Vanilli planifolii są źródłem powszechnie znanego całym świecie aromatu waniliowego. Vanilla jest drugą najdroższą, przyprawą świata. Jest popularna od czasów prekolumbijskich, kiedy to Azteccy Indianie wykorzystywali ją jako składnik napojów czekoladowych.Może powodować reakcje alergiczne(ból głowy,zapalenie skóry,bezsenność)

Kategorie

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha