Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 55

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Tunbergia - Thunbergia alata

Tunbergia - Thunbergia alata

19 komentarzy

Opis:

Roślina jednoroczna, pnąca o wysokości do 1,5 m. Kwiaty w odcieniach żółte z czrnym oczkiem ukazują się liczne od czerwca do października.

Uprawa:

Nasiona wysiewać w marcu po 2-3 sztuki, do doniczek o średnicy 10-12 cm. Po wytworzeniu kilku liści rośliny uszczknąć dla wywołania silniejszego krzewienia. Rośliny posadzone jesienią do skrzynek, w jasnym pomieszczeniu kwitną także zimą. Rośnie dobrze na glebie przepuszczalnej, zasobnej w wapno, w miejscu słonecznym.

Zastosowanie:

Stosowana jest do okrywania krat ogrodowych lub balkonów.

Kwitnienie:

Od czerwca do października.

Zimowanie:

Roślina jednoroczna.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Pnącza
 • Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.
  Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.

  Współcześnie trawy ozdobne cieszą się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Nadają one ogrodowi dużo lekkości i nowoczesności. Przypominają  o letnich spacerach po nadmorskich wydmach. Trawy dekorują ogród zarówno latem, jak i zimą.

  Przeczytaj więcej...
 • Szklarnia w ogrodzie
  Szklarnia w ogrodzie

      Szklarnia w ogrodzie to nie tylko ładna rzecz, to przede wszystkim radość z uprawiania roślin, które w naszym klimacie rosnąc na polu czy na okiennym parapecie po prostu by nie przetrwały. Dobra szklarnia Dobrym rozwiązaniem jest duża, przestrzenna sz

  Przeczytaj więcej...
 • Śmietnik w ogrodzie i na działce
  Śmietnik w ogrodzie i na działce

      Ogród oraz działka należą do miejsc w których bardzo często przebywamy, pracujemy i wypoczywamy. Nic  więc dziwnego,  że także w takim miejscu przez cały dzień nazbiera się sporo śmieci. Cóż z nimi robić ? Najlepiej wyposażyć ogr&oac

  Przeczytaj więcej...

19 komentarzy

 1. Dodał: WIESŁAW, Tytuł: KWIATY TUNBERGI

  KUPIĘ SADZONKI TUNBERGI BIAŁEJ 8 SZT SADZONEK

 2. Dodał: Koko, Tytuł: u mnie już 3 rok

  Znów zasieję ten śliczny pnącz jak co roku na balkonie. Robię to w ten sposób: 1. w marcu pojemnik na sadzonki i po nasionku do każdego dołka (oczywiście w mieszkaniu) i trzymam pod folią lub innym tworzywem aby było ciepło, trochę więcej niż potrzebuję bo wybieram te najlepsze a resztę daję sąsiadom :) 2. po ok. 2-3 tyg. zaczyna kiełkować, potrzebny będzie jakiś kijek (duża wykałaczka?) 3. w maju jak już nie ma przymrozków i pnącze jest już spore sadzę w skrzynce 3. co 2 dni nakierowuję pnączę aby rosło tak jak jachcę bo wystarczy chwila aby zaplątało się o cokolwiek 4. raz w tygodniu podlewam jakimś nawozem u mnie dobrze rośnie po stronie cichej wschodniej (ponad 3 metry), zaś po stronie wietrznej południowej ma problem życzę powodzenie bo to naprawdę wspaniała roślinka

 3. Dodał: Stefania, Tytuł: tunbergia alata

  Moja prześliczna tunbergia rosła i kwitła jak oszalała a teraz zaczęła żółknąc a listki opadają.Ratunku!

 4. Dodał: julia, Tytuł: tunbergia - pnącze

  Ja wyhodowałam z nasion...wysiana w lutym i już cieszę się kwiatkami:)))

 5. Dodał: Halina, Tytuł: tunbergia - pnącze

  piękne pnącze, ale trudne do wychodowania z nasion. Czy komuś się udało ?

 6. Dodał: Marek, Tytuł: nasiona tunbergii

  wczoraj dostałem nasionka tego ślicznego pnącza. Czytając wasze komentarze i patrząc na fotki myślę że będzie ona zdobić mój ogród bardzo długo!!! dzięki wam ;)

 7. Dodał: Krysia, Tytuł: tunbergia

  Posadziłam tunbergię na balkonie.Niestety paczki kwiatowe opadają ,nie wiem dlaczego. Proszę o pomoc

 8. Dodał: Kaś, Tytuł:

  tunbergia ma bardzo wolny okres wzrostu, zasiałam ją również w skrzyneczce i bardzo długo nie kiełkowała. Na szczęście już wychodzi :)

 9. Dodał: aga, Tytuł:

  W jakim czasie od zasiania powinna zacząć kiełkować??? Bo zaczynam się martwić, że moja na balkonie przemarzła :(

 10. Dodał: Małgosia, Tytuł:

  Czy ktoś próbował sadzić ją na balkonach? Zamiast surfinii czy pelargonii? W skrzynce żeby zwisała.

 11. Dodał: ania, Tytuł: nasionka

  a najfajniejsze ma owocniki:)))

 12. Dodał: Paulina, Tytuł: Tunbergia

  Ta roślina jest bardzo ładna i myśle ze w tym roku posadzie ja w moim ogrodzie .

 13. Dodał: Barbara, Tytuł: tunbergia

  Kiedy można tę roślinę posiać bezpośrednio do gruntu - na opakowaniach z nasionami nie ma o tym wzmianki, proszę o poradę

 14. Dodał: Ania, Tytuł:

  W zeszłym roku rosła na słonecznym balkonie w doniczkach. Wyglądała przepięknie. Wychodowałam ją z nasion, bardzo szybko wykiełkowały, roślinka też bardzo szybko urosła. Polecam

 15. Dodał: Terka, Tytuł: jako uzupełnienie tui

  Znakomicie rosła mi w tym roku w pełnym słońcu, pnąc się po tui szmaragdowej.Duet ten wyglądał tak imponująco, aż ciekawscy zaglądali przez płot i pytali, jaka to roślina :-))

 16. Dodał: Jaco, Tytuł: Tunbergia

  Osobiście jestem pod wrażeniem tej rośliny. Puszczona u rodziców na balkonie po sznurkach pnie się 3,60m i już zabrakło sznurka. Teraz rośnie w dół na ok 1 m. Zatem pnącza mają ok 5m !!!. Jest super. Ale uwaga - wymaga sporej wilgotności i częstego podlewania. Z zimowaniem tej rośliny jeszcze nie próbowałem.

 17. Dodał: Marcin, Tytuł:

  To oznacza że tunbergia jest rośliną jednoroczną, którą można przezimować w warunkach domowych, i będzie wieloletnia, mimo tego iż w naturze to typowa roślina jednoroczna. Podobnie ma się sprawa z męczennicą i innymi jednorocznymi.

 18. Dodał: Ewelina, Tytuł:

  Czy to znaczy, że jednoroczna wcale nie jest jednoroczna?

 19. Dodał: Mariola, Tytuł:

  Późną jesienią, przeniosłam doniczkę ze zeschniętą już Thumberg.do piwnicy. W grudniu wypuściła pędy, a w marcu już pięknie kwitła.

Dodaj swój komentarz

Captcha