Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Trybula, trybula ogrodowa

Trybula, trybula ogrodowa

0 komentarzy

Opis:

Roślina pochodząca z terenów bliskiego wschodu, należąca do rodziny selerowatych. Obecnie trybula uprawiana jest praktycznie w Całej Europie, Ameryce i Australii. Kwiaty są białe i bardzo niepozorne, umieszczone po kilka na końcach cienkich łodyżek kwiatowych. Liście mają jasnozielony kolor i kształt liści paproci, są jednak od nich dużo mniejsze. Cała roślina osiąga do 50cm wysokości i jest dość szeroka, jak na swoje rozmiary. Roślina wykazuje delikatny, anyżowy aromat, który wykorzystywany jest w gastronomii.

Uprawa:

Nasiona tej rośliny wysiewamy bezpośrednio do gruntu na wiosnę. Po kilkunastu dniach można spodziewać się już kiełkowania. Odpowiednie stanowisko to miejsce w lekkim półcieniu, o glebie wilgotnej i lekkiej. Można również uprawiać w pojemnikach, ale nie wolno trzymać ich w domu.

Zbiór i Konserwacja:

Do praktycznego wykorzystania, używamy świeże liście. Najlepiej zebrać jest je z młodej rośliny (od sześciu do ośmiu tygodni). Zbiór kończymy w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów na roślinie.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Trybula ogrodowa należy do grupy łagodnych ziół, stosowanych do przyprawiania potraw. Jest jednym ze składników mieszanek dodawanych do ryb, mięs, sałatek i sosów. Przyprawy bardzo popularne w kuchni holenderskiej, francuskiej i angielskiej.

Właściwości i działanie lecznicze:

Roślina ta zawiera duże ilości żelaza, magnezu, karotenu i witaminy C. Trybula oczyszcza krew oraz wzmacnia odporność.

Uwagi:

Bardzo łatwo pomylić ją z silnie trującym pietrasznikiem, dlatego nie powinno zbierać się trybuli dziko rosnącej. Bardzo podobna do trybuli ogrodowej jest trybula leśna, która nie nadaje się na przyprawę.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Pielęgnacja storczyków krok po kroku HIT
  Pielęgnacja storczyków krok po kroku

      Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji. Światło Storczyki potrzebuj

  Przeczytaj więcej...
 • Parasole ogrodowe
  Parasole ogrodowe

      W ogrodzie przede wszystkim dbamy o rośliny. To właśnie dla nich staramy się stworzyć najbliższe naturalnym warunki siedliskowe. Dobrze zaaranżowany ogród i staranna pielęgnacja sprawią, że stworzymy wyjątkowy mikroklimat. W takim otoczeniu doskonale się wy

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha