Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 63

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Szachownica kostkowata – Fritillaria meleagris

Szachownica kostkowata – Fritillaria meleagris

3 komentarzy

Opis:

Roślina klimatu umiarkowanego, występująca na półkuli północnej. W porównaniu do szachownicy cesarskiej jest dość niską rośliną, bo osiąga około 20 cm wysokości. Na cienkim pędzie wiosną pojawiają się pojedynczo lub podwójnie dzwonkowate, zwisające i szerokie kwiaty. Roślina ta nazwę swą zawdzięcza patkom kwiatowym, które pokryte są wzorem przypominającym szachownice w kolorach: różowym, białym, brązowym lub purpurowym. Liście bardzo cieniutkie i rzadkie, wyrastają z łodygi.

Uprawa:

Cebulki szachownicy kostkowatej sadzimy późnym latem. Wtedy też wykopujemy cebulki z poprzednich lat, aby oddzielić je od młodych cebulek przybyszowych – tak się tę roślinę rozmnaża. Sadzimy dość płytko, na głębokości około 8 cm w odstępach, co 15 cm. Lubi miejsca słoneczne, ale dobrze czuje się także w lekkim cieniu. Najlepszym podłożem dla tej rośliny są gleby przepuszczalne, próchnicze i wilgotne lub średnio wilgotne.

Zastosowanie:

Bardzo dobrze rośnie i prezentuje się w sąsiedztwie oczek wodnych. Szachownica ta znalazła szerokie zastosowanie na rabatach. Bardzo często spotykana na trawnikach. Dobrze prezentuje się wśród innych niskich roślin typu pierwiosnki lub łąkowe rzeżuchy.

Kwitnienie:

Kwiaty szachownicy kostkowatej możemy podziwiać na przełomie kwietnia i maja.

Zimowanie:

Roślina ta bardzo dobrze zimuje w naszym klimacie. Bez problemu znosi polskie zimy, gdyż też jest to teren ich naturalnego występowania.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Uprawa ziół w domu i na balkonie
  Uprawa ziół w domu i na balkonie

  Rośliny ziołowe potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i oknach. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasa

  Przeczytaj więcej...
 • Wędzarnie ogrodowe
  Wędzarnie ogrodowe

  Wędzenie to jeden z najstarszych sposobów przedłużenia trwałości mięsa, które dodatkowo charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem. Konserwacja mięsa polega na poddaniu go pod działanie dymu wytwarzanego podczas spalania. Dym posiada właściwości bakteriob&oa

  Przeczytaj więcej...
 • Zadaszenie tarasu
  Zadaszenie tarasu

      Taras stanowi podstawowe miejsce wypoczynku, które aranżujemy w taki sposób, aby jak najprzyjemniej spędzić czas na świeżym powietrzu. Jest on łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem oraz przedłużeniem salonu. Przy jego aranżacji zwracamy uwagę przede w

  Przeczytaj więcej...

3 komentarzy

 1. Dodał: halys, Tytuł: do Honoraty

  W opisie wyżej pisze, że sadzimy je późnym latem.

 2. Dodał: Honorata, Tytuł:

  Wykopałam już cebulki cesarskiej korony,bo jeszcze nie zakwitła ani razu od 3 lat.Może przyczyną było posadzenie jej za blisko świerku. Swiatła co prawda jej nie brakowało ale może korzenie jej przeszkadzały.Wykopałam cebulki i chcę przesadzić w inne miejsce,proszę o radę gdzie i kiedy. Czy teraz mogę posadzić już cebulki, czy aż jesienią.

 3. Dodał: Mira, Tytuł: Polecam

  Mam posadzone w grupie. Piękne kwiatki.

Dodaj swój komentarz

Captcha