Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Świetlik łąkowy, świetlik – Euphrasia officinalis

Świetlik łąkowy, świetlik – Euphrasia officinalis

0 komentarzy

Opis:

Świetlik łąkowy jest rośliną rosnącą w naturalnych warunkach na terenie Europy zachodniej oraz środkowej. Spotyka się go czasami w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na Śląsku. Spotyka się go na łąkach oraz na torfowiskach. Jej kwiaty są białego koloru, niewielkie i mają charakterystyczną żółtą plamkę. Znajdują się na łodydze, która jest pokryta drobny mi włoskami. Liście są jajowate, a ich brzegi mają kształt ząbków. Do celów medycznych pozyskuje się ją wyłącznie z naturalnego środowiska. Nie jest uprawiany.

Uprawa:

Jest rośliną półpasożytem. Rośnie wysysając wodę z korzeni innych roślin. Nie jest uprawiany przez hodowców, ale najczęściej spotyka się go na glebach bardzo wilgotnych o dużym poziomie próchniczym oraz bardzo żyznych. Stanowisko jest przeważnie słoneczne.

Zastosowanie:

Ozdoba na rabaty bylinowe. Jest rośliną leczniczą.

Kwitnienie:

Kwitnie od maja do października.

Zimowanie:

Jest rośliną jednoroczną, dlatego nie potrzebna jej pomoc na czas zimy.

Uwagi:

Świetlik łąkowy jest rośliną najbardziej znaną za to, że ma właściwości lecznicze. Zbiera się je ścinając całą roślinę. Suszy się ją w zacienionym miejscu w wysokiej temperaturze wynoszącej maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Powinno się je po wysuszeniu przechowywać w dużych, grubych torbach papierowych. Stosuje się je głównie w chorobach oczu, nadmiernym łzawieniu, zapaleniu spojówek oraz męczeniu się wzroku. Zioła parzy się kilkanaście minut we wrzątku. Wyparzonymi robi się okłady na oczach, a wywarem po przecedzeniu można je przemywać.

 • Tymianek
  Tymianek

      Zioło należy do rodziny Wargowych.  Jest półkrzewem o różowych lub fioletowych kwiatach, które są drobne i umiejscowione na szczytach łodyg. Przyprawa pochodzi z rejonów morza śródziemnego. Tymianek sprawia, że potrawy zys

  Przeczytaj więcej...
 • Zadaszenie tarasu
  Zadaszenie tarasu

      Taras stanowi podstawowe miejsce wypoczynku, które aranżujemy w taki sposób, aby jak najprzyjemniej spędzić czas na świeżym powietrzu. Jest on łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem oraz przedłużeniem salonu. Przy jego aranżacji zwracamy uwagę przede w

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha