Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 37

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Strelicja, Rajski Ptak, Strelicja Królewska, Strelizia

Strelicja, Rajski Ptak, Strelicja Królewska, Strelizia

5 komentarzy

Opis:

Strelicja popularnie nazywana rajskim ptakiem pochodzi z Afryki. W naturalnych warunkach strelicja występuje w klimacie tropikalnym i jest kuzynką dobrze znanego banana. Pokrój wzniesiony, liście wyrastające z kłącza znajdują się na dość długich ogonkach. Liść wraz z ogonkiem może osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów, przy szerokości liścia około 30 cm. Kwiaty strelicji osiągające długość do 20 centymetrów, mają pomarańczowo błękitne płatki a swoim kształtem przypominają rajskiego ptaka.

Uprawa:

Roślina lubi widne słoneczne miejsca, dobrze reaguje na wystawienie na taras lub do ogrodu. W okresie letnim roślina przechodzi stan spoczynku dzięki czemu pięknie zakwitnie w zimie lub wczesną wiosną. Podlewanie w okresie letnim umiarkowane, nie należy dopuścić do zasuszenia gleby, w okresie kwitnienia podlewanie intensywne. Rajski ptak dobrze reaguje na nawożenie, nawozimy od połowy lata przez jesień i zimę. Ziemia dość ciężka, ale jednocześnie dobrze przepuszczalna. Roślina wymaga dość dużej donicy, gdyż szybko się rozrasta a nie lubi częstego przesadzania (przesadzamy średnio co 4 lata). Ważne jest aby strelicja miała dobry drenaż. Rozmnażanie przez wysiew nasion lub przez podział kłącza dorosłej rośliny.

Zastosowanie:

Roślina doniczkowa, dość prosta w uprawie a jednocześnie bardzo atrakcyjna wizualnie, doskonale nadaje się do dużych jasnych przestrzeni, tarasów, ogrodów zimowych. Kwiaty doskonale nadają się na kwiat cięty, często spotykane są w kwiaciarniach.

Kwitnienie:

Strelicja królewska kwitnie od zimy do wiosny.

Zimowanie:

Kwiat wrażliwa na niskie temperatury wymaga całorocznej ochrony przed niskimi temperaturami.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

5 komentarzy

 1. Dodał: Ksenia, Tytuł: Malutka i rośnie powoli

  Mój również rośnie mozolnie. Posiadam takie maleństwo wykiełkowane z nasion, trzymam w inspekcie, tak więc warunki ma wzorowe, ziemia przepuszczalna, ale żyzna, drenaż również ma, wygląda zdrowo, ale rośnie mozolnie... Może ktoś ma jakiś pomysł aby ta piękność rosła szybciej?

 2. Dodał: ewik44, Tytuł: Prosze o rade

  Witajcie,czy to normalne ze moj roczny kwiatuszek ma dopiero 3 nieduze listki,na codzien stoi na parapecie na oknie.Pozdrawiam

 3. Dodał: kinga, Tytuł: rajski ptak

  kupiłam już przekwitnięty, i chyba niepotrzebnie przesadziłam- roślina zwija liście-co mam zrobić? napewno była i jest przesadzona bez drenażu.. czy mam ją jeszcze raz przesadzić z drenażem?

 4. Dodał: Sylwia, Tytuł: rajski ptak

  witam a mi wykiełkowało z 3 nasionek 1 ma jakieś 3 cm co dalej- cierpliwie czekać?

 5. Dodał: Bogdan, Tytuł: Przeprowadzka na działkę

  Mam 3-letnią strelicje.Lato spędza na działce posadzona z doniczką do ziemi.Rośnie pięknie ale jesienią było jak z rzepką,którą ciągnęła rodzina.strelicja przez otwory w dnie wypuściła grube pionowe korzenie które niestety trzeba było uciąć.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Captcha