Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 365

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Stokrotka, Stokrotki - Bellis

Stokrotka, Stokrotki - Bellis

2 komentarzy

Opis:

Stokrotka należy do astrowatych i występuje w umiarkowanych strefach, głównie na Półkuli Północnej. Znanych jest kilka gatunków stokrotek a te uprawiane w ogródkach pochodzą od gatunku Bellis perennis- stokrotki trwałej (pospolitej), która jest byliną dziko rosnącą na łąkach, poboczach itd. Nazwa Bellis pochodzi od słowa bellua- piękna, stosowanego już w starożytności. Rośliny te są wieloletnie, jednak najobficiej kwitną i mają najkorzystniejsze cechy w drugim roku po siewie, dlatego uprawia się ją w cyklu dwuletnim. Wysokość waha się między 10-20 cm, liście odwrotnie jajowate lub łopatkowate, osadzone na sporych ogonkach, tworzące rozety, a szorstkie łodygi zakończone koszyczkiem kwiatowym średnicy 2,5-8 cm. Kwiaty w zależności od budowy koszyczków dzielimy na języczkowate (białe, różowe, czerwone) ii rurkowate (żółte). Wśród odmian, możemy wyróżnić m.in. ‘Alba Plena’ o pełnych białych koszykach kwiatowych, ‘Alice’ o półpełnych, dużych, różowych kwiatach, ‘Aucubifolia’ o pojedynczych, białych koszyczkach kwiatowych z liśćmi w złote cętki, ‘Dresden China’ niewielkiej wielkości z pierzastymi języczkowatymi kwiatami, ‘Rob Roy’ o pełnych czerwonych koszyczkach kwiatowych, ‘Prolifera’ z pełnymi języczkowatymi kwiatami w różowe plamki.

Uprawa:

Stokrotki najlepiej rosną w glebie średnio wilgotnej i żyznej, o odczynie obojętnym na stanowiskach zarówno słonecznych jak i półcienistych. Stokrotkę rozmnaża się z nasion wysiewanych czerwic/początek lipca na rozsadnik (kiełkują w ciągu kilku dni). Po wzejściu siewki pikujemy w zagonach, okrywając na zimę np. gałązkami świerka, aby zabezpieczyć przed mrozem. Odmiany o pełnych kwiatach rozmnażamy przez podział, po przekwitnięciu rośliny wysadzamy do zimnego inspektu, a następnie po ukorzenieniu przenosimy na zagony i sadzimy w rozstawie 18-20 X 15 cm.

Zastosowanie:

Stokrotki są doskonałymi roślinami rabatowymi, obwódkowymi niezastąpionymi w zestawieniach wiosennych. Nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych, doniczek i mis, jak również pędzenia na kwiat cięty.

Kwitnienie:

Grupy i formy ogrodowe od kwietnia do czerwca, natomiast gatunek od wiosny do jesieni.

Zimowanie:

Zasadniczo zimują bez przykrycia.

Uwagi:

Mszyce poprzez dostanie się do środka rozet liści, osłabiają i deformują rośliny. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: stokrotki

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
  • Strumień i kaskada wodna w ogrodzie
    Strumień i kaskada wodna w ogrodzie

        Strumień lub kaskada dodaje każdemu ogrodowi mnóstwo życia. Woda i jej charakterystyczny szum uspokaja nas, pozwala nam szybciej się zrelaksować oraz przyspiesza odpoczynek. Dodatkowo strumień i parująca z niego woda nawilżają powietrze oraz zatrzymują cześ

    Przeczytaj więcej...
  • Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty HIT
    Słoneczniki ozdobne – słoneczne kwiaty

      Słoneczniki są radosnymi kwiatami, które uwielbiają bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. Występują w bardzo wielu odmianach i mogą osiągać od 10cm do paru metrów wysokości. Jeśli posiejemy je w odpowiednim czasie mogą przynieść o

    Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Biedronka, Tytuł: Stokrotka

    Zauważyłam, że moja stokrotka kwitnie najpiękniej wiosną, za pierwszym razem, później nie ma już takich ślicznych, pełnych kwiatów. A jak jest z waszymi stokrotkami?

  2. Dodał: stasia., Tytuł: stokrotka

    Posiadam pełną: białą, różową i czerwoną, robię z niej przepiękne bukieciki. Jest jednym z najtrwalszych kwiatów.Najlepiej rosnie pod drzewami,rozmnażam ją przez podział po przekwitnieniu. W kwiaciarniach często spotyka się bukiety z białych stokrotek w okresie komuni.

Dodaj swój komentarz

Captcha