Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 391

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Sasanka, Sasanki - Pulsatilla

Sasanka, Sasanki - Pulsatilla

20 komentarzy

Opis:

Sasanka w naturalnym środowisku występuję od Europy po środkową Azję. Roślina tworząca kępy o wysokości do 20cm (bez pędów kwiatowych). Ma odziomkowe liście, 3-4 krotnie pierzaste. Liście przypominają wyglądem liście marchwi, rozrastają się dopiero po przekwitnięciu rośliny. Młoda roślina jest jedwabiście owłosiona potem staje się coraz bardziej naga. Niebiesko-fioletowe, czerwone, różowe a nawet białe dzwonkowate, skierowane ku górze kwiaty osadzone są pojedynczo na pędach kwiatostanowych o długości do 40cm. Dorosłe rośliny wypuszczają nawet ponad 100 pąków kwiatowych. Po przekwitnieniu łodygi kwiatostanowe nadal rosną, w czerwcu pojawiają się dekoracyjne owocniki, z nasionami rośliny. Rozmnażanie sasanki jest dość proste, najczęściej z nasion, które wysiewamy w okresie letnim. Rozmnażanie przez podział jest dość trudne, rośliny chorują.

Uprawa:

Najbardziej odpowiada jej miejsce słoneczne lub półsłoneczne oraz gleba lekka, piaszczysta, raczej sucha i uboga, ale dobrze zdrenowana. Bylina nie lubi ciężkiej i wilgotnej gleby. Sasanka ginie najczęściej po 4-5 latach uprawy, należy więc pamiętać o stałym odnawianiu roślin. Nie należy przesadzać dorosłych egzemplarzy, przesadzone bardzo trudno się przyjmują. Młode siewki sadzimy od razu na miejsce docelowe.

Zastosowanie:

Sasanki to piękne rośliny, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Nadaje się na rabaty, ogrody skalne a także do sadzenia kępami przy domach, płotach itd.

Kwitnienie:

Sasanka kwitnie wczesną wiosną, - kwiecień, maj. Odmiany wysokogórskie kwitną w czerwcu, lipcu. Zdarza się powtórne kwitnienie w sierpniu ale kwiaty są wtedy niestety pojedyncze.

Zimowanie:

Sasanki są roślinami mrozoodpornymi.

Uwagi:

Wszystkie występujące w środowisku naturalnym odmiany Sasanki są pod ochroną. Odmiany o kwiatach białych są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki, są bardziej wymagające i trudniejsze w uprawie.

Zobacz więcej zdjęć: sasanka

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Uprawiamy rozchodniki
  Uprawiamy rozchodniki

  Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem łatwej w uprawie rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach, która by się pięknie prezentowała zarówno w ogródku skalnym, jak i na murku, czy skarpie, to bardzo dobrym pomysłem jest uprawa rozchodników. Wdzię

  Przeczytaj więcej...
 • Wysiew trawy - odmiany i rodzaje
  Wysiew trawy - odmiany i rodzaje

  Wysiew trawy to czynność będąca kolejnym etapem przybliżającym do osiągnięcia pięknego trawnika. Siew powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb, odnośnie przyszłego trawnika oraz warunków klimatyczno- glebowych panujących w naszym regionie.   &n

  Przeczytaj więcej...
 • Wędzarnie ogrodowe
  Wędzarnie ogrodowe

  Wędzenie to jeden z najstarszych sposobów przedłużenia trwałości mięsa, które dodatkowo charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem. Konserwacja mięsa polega na poddaniu go pod działanie dymu wytwarzanego podczas spalania. Dym posiada właściwości bakteriob&oa

  Przeczytaj więcej...

20 komentarzy

 1. Dodał: Yola, Tytuł: sasanki rozmnażanie

  mam całą kolekcję sasanek.Od kilku lat same się wysiewają,na rabacie powstała łączka.

 2. Dodał: ściśle tajne, Tytuł: piękna sasanka

  sasanki to wiosenne kwiaty a na jesień wypuszczają nasionka :) chce wynaleść nowy gatunek sasanki:D

 3. Dodał: Lucyna, Tytuł: Sasanki -krzyżówki

  Mam na działce sasanki:fioletowe,czerwone i białe.Chciałabym poeksperymentować i uzyskać nowe kolory , Jak się krzyżuje?

 4. Dodał: lusia, Tytuł: sasanki - piękne kwiaty

  kiedy zbierać nasiona z sasanek,mam ochotę rozmnożyć je z już posiadanych egzemplarzy

 5. Dodał: ela, Tytuł: sasanki

  sasanki to jedne z najladniejszych kwiatow, pieknie kwitna a jesli sie ma ich pare rodzajow

 6. Dodał: patryaja, Tytuł: sasanka

  ja zamierzam w tym roku posadzić sasanki w ogródku

 7. Dodał: nati, Tytuł: Sasanka

  sasanki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów wiosennych !!!!!!!!!!!

 8. Dodał: Ania ogrodniczka, Tytuł:

  Odnośnie sasanek to podam ciekawostkę dla miłośników tego kwiatka, szukajcie sasanki w kolorze żółtym. Trudna do zdobycia. Moje sasanki podsypuje kredą ogrodniczą co kilka sezonów.

 9. Dodał: Klałdyna, Tytuł:

  Mam sasanki fioletowe,czerwone i od roku białą.Wysiałam jesienią siew z białej i mam nadzieje otrzymać różową,ponoć możliwości krzyżówek są nieograniczone.

 10. Dodał: passat, Tytuł:

  Sasanki najlepiej wschodzą zaraz po dojrzeniu i zebraniu nasion,gdy puszysty owocostan zaczyna się rozsypywać.

 11. Dodał: Gabi, Tytuł:

  Sasanka ma nie tylko przepiękne kwiaty ale także jej listki maja piękny kształt i są ozdobą skalników,warto ją mieć i cieszyć się nią.

 12. Dodał: magda, Tytuł:

  polecam te kwiatki. rozrastają się jak łany i kwitną długo pozostawiając na łodyżkach puszyste resztki, które bardzo dekoracyjnie wyglądają po zasuszeniu główką w dół.są wówczas delikatne, smukłe i puuuuuszyste. rozmnożyć można dzieląc karpę

 13. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Ja wysialam sasanke w lutym w domu na parapecie .Wzeszly tylko 3 sztuki ale dopiero gdzies w sierpniu przesadze do gruntu.Narazie sa jeszcze caly czs malutkie ale maja juz po 4 listki

 14. Dodał: początkująca, Tytuł:

  Przepraszam, za może śmieszne pytanie ale kiedy powinno się wysiewać nasionka sasanki i czy sie je potem rozsadza(pikuje)?

 15. Dodał: Sargon, Tytuł:

  Ja już wysiałem mix kolorów, mimo że nie w terminie mam nadzieję, że wzejdą.

 16. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Sargon dziekuje za rade bede szukac odpowiednich kolorow nasion sasanki w sklepach

 17. Dodał: sargon, Tytuł:

  Matelka jak nie możesz kupić gotowych sadzonek, kup nasiona i wysiej. Ja na jesień kupiłem i wiosną wysieje.

 18. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Sasanki sa sliczne ale ja w ogrodzie mam tylko fioletowa a bardzo chcialabym rozowa ,czerwona,niebieska.Jak je zdobyc ?

 19. Dodał: Szary, Tytuł: sasanka zwyczajna

  To prawda, sasanka jest śliczna.Podziwiam ją co wiosne.

 20. Dodał: renti, Tytuł: sasnka

  Witam ! Sasanki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Kto ich nie ma, niech jak najszybciej posadzi u siebie w ogrodzie.Na pewno nie pożałuje. Sasanki dość dobrze rozmnaża się z nasion(nasienniki, są też cudowne i urokliwe). U mnie w ogrodzie rosną jeszcze sasanki różowe, czerwone, białe, fioletowo-liliowe i fioletowe.

Dodaj swój komentarz

Captcha