Złotokapy uprawa, pielęgnacja i odmiany

Złotokapy uprawa, pielęgnacja i odmiany

1 komentarzy

Warto również zwrócić uwagę na stanowisko, w którym sadzimy złotokapy. Najlepiej czują się w miejscach ciepłych oraz słonecznych, ale jednocześnie osłonięte od mocnych podmuchów wiatru. Ziemia, w której uwielbiają rosnąć to gleba zasadowa, wapienna, dość żyzna oraz lekka. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu tej rośliny, gdyż gleba nie powinna pozostawać zbyt długo sucha. Aby rósł szybciej i miał zdrowsze liście, możemy co jakiś czas go podnawozić. Pielęgnacja zatem jest bardzo prosta, a te kilka podstawowych zabiegów sprawi, iż już w maju złotokap obficie pokryje się swoimi żółtymi kwiatami.

 

Złotokapy - kwiaty
Złotokapy - kwiaty


Złotokap

Wyróżniamy trzy podstawowe gatunki tego drzewa:

Złotokap zwyczajny – dorasta do siedmiu metrów wysokości, przyjmuje pokrój krzewu lub drzewa o wyprostowanych gałęziach. Liście od 4 do 8 centymetrów długości, owalne, trójlistkowe, umieszczone na długim ogonku, za młodu lekko owłosione. Od kwietnia do czerwca mogą się pojawiać dwudziestocentymetrowe kwiatostany, złożone z drobnych, motylkowych, złotych kwiatów. Po przekwitnięciu pojawiają się kilkucentymetrowe strąki, w których znajdują się nasiona.

 

Złotokapy - kwiaty

Złotokapy - kwiaty

Złotokap Waterera – ma zdecydowanie większe kwiatostany niż poprzednik (nawet dwa razy większe), pomimo, iż cała roślina jest odrobinę mniejsza (do 5 metrów). O ile kwiaty złotokapu zwyczajnego nie wydzielały zapachu, o tyle gatunek Waterera intensywnie pachną.

Złotokap alpejski – dorasta również do pięciu metrów wysokości. W maju pojawiają się długie, dorastające nawet do trzydziestu centymetrów kwiatostany. Również przyjmuje formę krzewu, chociaż czasami uprawiany jest jako drzewo. Pędy wyprostowane oraz wzniesiona, w okresie kwitnienia uginają się pod ciężarem bardzo licznych kwiatostanów. Bardzo popularny gatunek w parkach oraz ogrodach.

Złotokapy to przepiękne rośliny, dzięki którym w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie tchnąć życie do naszego ogrodu. Wspaniale prezentują się nie tylko ich złote kwiaty, ale również zielone liście, które tworzą swego rodzaju tło dla kwiatostanów.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Hanna, Tytuł: Podziękowanie

    Dziękuję i kocham

Dodaj swój komentarz

Zobacz także