Złocienie - Chryzanthemum

Złocienie - Chryzanthemum

Skomentuj artykuł

Wieloletnie chryzantemy ogrodowe na danym stanowisku możemy uprawiać maksymalnie do czterech lat, po tym okresie tracą na atrakcyjności i wymagają przesadzenia. Odpowiednim terminem na ich przesadzenie będzie wiosna.

Po przekwitnięciu rośliny należy ściąć na wysokość około 10 cm, a bardziej wrażliwe dodatkowo okryć np. igliwiem, liśćmi, wiórami. Z przycinaniem roślin możemy poczekać także do wiosny i wiosną wykonać ten zabieg. Aby rośliny ładnie się krzewiły wymagają uszczykiwania.

Chcąc rozmnożyć chryzantemę ogrodową można dokonać tego poprzez podział, ale tyczy się to dużych, kilkuletnich okazów. Innym sposobem jest sadzonkowanie. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy z rośliny matecznej w maju i sadzonkujemy w inspekcie bądź doniczkach w przepuszczalnym podłożu. Sadzonki długości około 10 cm zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłoże. W celu utrzymania stałej wilgoci sadzonki należy okryć folią.  Jeżeli mamy odpowiednie warunki w mieszkaniu bądź posiadamy szklarnię do rozmnożenia chryzantem możemy przystąpić dużo wcześniej już w drugiej połowie zimy. Młode rośliny wymagają dwu- a nawet trzykrotnego uszczykiwania, aby się dostatecznie rozkrzewić.

Złocienie

Złocienie

Z chorób, które mogą pojawić się na chryzantemach należy wymienić m.in.

Mączniak prawdziwy – objawem jest mączysty nalot. Chorobę możemy zwalczyć, stosując środek grzybobójczy np. Topsin M 500 SC. Pamiętajmy, że w razie potrzeby oprysk należy powtórzyć 2- 3 krotnie w odstępach co 7-10 dni.

Rizoktonioza- choroba grzybowa powodująca więdnięcie i zamierania roślin. Objawem są zmiany w formie nekroz, pojawiających się na pędach na styku z podłożem. Porażone rośliny należy wyrzucić i spalić, natomiast zdrowe można opryskać odpowiednim środkiem chemicznym bądź biologicznym np. Bioczos BR.

Zgorzel sadzonek – choroba grzybowa, objawiająca się brunatnieniem dolnej części łodygi, która ulega przewężeniu w konsekwencji roślina przewraca się i zamiera. Chorobę możemy zwalczyć stosując środek grzybobójczy Folpan 80 WG, którym spryskujemy podłoże, wcześniej usuwając porażone sadzonki.

Rdza biała- o chorobie świadczą białe plamy na liściach, na których pojawiają się także pęcherzyki, które z czasem czernieją. Po zauważeniu objawów można zastosować odpowiedni środek grzybobójczy np. Score 250 EC. Wykonujemy kilka zabiegów, najlepiej przemiennie z innymi środkami grzybobójczymi (Domark 100 EC).

Werticilioza- choroba powoduje zamieranie liści. Możemy ją zwalczyć środkiem grzybobójczym Topsin M 500 SC.

Bakteryjna zgnilizna pędów – porażonym roślinom miękną łodygi, następuje żółknięcie, a następnie zamieranie chryzantem. Porażone rośliny należy usunąć i spalić, a pozostałe opryskać środkiem biologicznym np. Biosept Active.

Szara pleśń- poraża pąki kwiatowe i kwiaty. Przyczyną szarej pleśni jest nadmierna wilgotność powietrza, zbytnie zagęszczenie roślin. Porażone rośliny należy opryskać środkiem grzybobójczym (np. Amistar 250 SC).

Do szkodników chryzantem należą m.in.

    Przędzorek chmielowiec – zwalczamy go stosując Karate Zeon 050 CS.
    Wciornastek zachodni- szkodnika zwalczymy stosując Mospilan 20 SP.
  Węgorek chryzantemowiec - szkodnik żerujący w podłożu, zaliczany do nicieni. Powoduje brunatne plamy na roślinie, a następnie ich zamieranie.
    Mszyca- szkodnika możemy zwalczyć stosując środek selektywny Pirimor 500 WG.
    Śimaki

Pozostałe gatunki złocieni, które warto uprawiać w ogrodzie

Poza wspomnianą chryzantemą ogrodową w ogrodach mamy możliwość uprawy innych gatunków złocieni, które także zachwycą dekoracyjnością.

Złocienie

Złocienie

Wybrane gatunki złocieni wieloletnich

Złocień arktyczny- Chrysanthemum arcticum (Dendranthema  articum, Arctanthemum arcticum)- ciekawy gatunek byliny, której wysokość sięga 20- 30 cm. Pochodząca z chłodnej strefy północnej, spotykana jest w Azji, Ameryce oraz Europie. Roślina lekko pokładająca się, doskonała do zadarniania. Jej największym walorem dekoracyjnym są koszyczki kwiatowe, które świetnie prezentują się na tle ciemnych pierzastych liści. Kwiatostany osiągają kilka centymetrów średnicy, składają się z kwiatów języczkowych w barwie białej oraz żółtych rurkowych. Kwitnienie przypada na wrzesień i październik. Warto polecić jego odmianę ‘Roseum’ o różowych kwiatach bądź ‘Schwefelglanz’ o żółtych kwiatach. Mało wymagająca sprawdzi się w wybranych zakątkach ogrodu oraz na dużych skalniakach (bylina zadarniająca).

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie