Zioła oczyszczające

Zioła oczyszczające

Skomentuj artykuł

Kruszyna pospolita- Rhamnus frangula

Surowcem zielarskim jest kora, której stosowanie wykazuje działanie przeczyszczające. Poza tym w lekkim stopniu pobudza także wydzielanie żółci.

Pokrzywa zwyczajna- Urtica dioica

O dobroczynnych właściwościach pokrzywy nie trzeba nikogo przekonywać. Jest to bardzo dobrze znane zioło, które doskonale pomaga człowiekowi w walce z wieloma ułomnościami. Jako ziele stosuje się zarówno liście, jak i korzenie. Zioło wykazuje działanie moczopędne, w lekkim stopniu pobudza wydzielanie żółci, a także ma dobry wpływ na przemianę materii oraz oczyszcza organizm z toksyn.

 Zioła oczyszczające - pokrzywa zwyczajna
Zioła oczyszczające - pokrzywa zwyczajna

Karczoch zwyczajny- Cynara scolymus

Surowcem zielarskim karczocha zwyczajnego są liście, które ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych pobudzają wydzielanie żółci i działają dobroczynnie na wątrobę. Zioło oczyszcza organizm z toksyn, a także lekko przeczyszcza.

Surowiec zielarski

Zależnie od gatunku i przeznaczenia, surowcem zielarskim może być m.in. liść, kwiaty, kłącze, kora, owoc, nasiona itp. Pozyskiwane organy, powinny charakteryzować się wysoką zawartością substancji biologicznie czynnych.

Zioła w ogrodzie i na balkonie

Zależnie od możliwości, zioła możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, na działce, ale także na balkonie i tarasie. Część ziół pospolicie uprawianych w ogrodach także charakteryzuje się zawartością substancji, które wykazują działanie oczyszczające organizm z toksyn. Mogą one stanowić ciekawe uzupełnienie istniejących już kompozycji bądź też możemy pokusić się o rabatę obsadzoną wyłącznie ziołami. W ogrodzie można stworzyć bardzo przemyślane kompozycje, które poza walorami użytkowymi będą stanowić doskonałą dekorację. Bardzo ciekawie prezentuje się ogródek ziołowy w kształcie koła. Może być obsadzony wyłącznie ziołami, ale można wykorzystać także warzywa, które podkreślą wyjątkowość tak zaaranżowanego ogrodu.

Ogród ziołowy może stanowić nie lada atrakcję także na balkonie. Będzie nie tylko cieszył ze względu na estetykę , ale także ze względu na jego użytkowe walory. Zioła jako przyprawy zostaną docenione  w kuchni, ponieważ nadają potrawom wyjątkowego aromatu i podnoszą walory smakowe przygotowywanych potraw.

Aby zioła dobrze nam rosły, wymagają zazwyczaj słonecznej wystawy oraz zacisznych, osłoniętych zakątków w ogrodzie i na balkonie. Ważne jest, aby zapewnić im żyzne oraz przepuszczalne podłoże.  W uprawie pojemnikowej koniecznie należy zapewnić drenaż oraz systematycznie podlewać rośliny, aby nie dopuścić do przesuszenia. Na balkonie możemy skorzystać z uprawy ziół w skrzyniach. Sporo przestrzeni, sprawi, że istnieje możliwość stworzenia ciekawych kompozycji. Pamiętajmy, aby tworząc je dobierać rośliny, które charakteryzują się zbliżonymi potrzebami i warunkami uprawy. W ogrodzie możemy uprawiać zarówno zioła niewielkie (np. bazylia, lebiodka), jak i te bardzo rozrastające się ( np. kminek, mięta pieprzowa, lubczyk). Na balkonie nie mamy już tak szerokich możliwości doboru. Jeżeli wybierzemy pojemniki magazynujące wodę, ułatwi nam to pielęgnację i ograniczy częstotliwość podlewania.

 

Zioła najlepiej nawozić dobrze przerobionym kompostem, ponieważ poza dostarczeniem dobroczynnych dla rośliny składników mineralnych, poprawi strukturę podłoża, które stanie się bardziej przepuszczalne, próchnicze, żyzne, lepiej będzie, magazynować wodę oraz składniki mineralne, które nie będą narażone na zbytnie wypłukiwanie.

Poza nawożeniem należy pamiętać o podlewaniu, przycinaniu oraz ochronie przez szkodnikami i chorobami. W przypadku ziół wieloletnich, zależnie od gatunku należy je okryć bądź też przenieść do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura, wynosi około 5-10 °C.

Uwagi końcowe

Zioła to doskonały sposób na kurację oczyszczającą, a więc detoksykację organizmu. Pamiętajmy, że lista ziół o właściwościach oczyszczających jest długa, a powinny się na niej znaleźć te zioła, które wykazują działanie przyśpieszające metabolizm, pobudzające wydzielanie soków żołądkowych, regulujące pracę przewodu pokarmowego. Poza tym powinny pobudzać wydzielanie żółci, działać moczopędnie  oraz potęgować  pocenie się. Działanie ziół oczyszczających z toksyn  rozłożone jest w czasie.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: