Zioła oczyszczające

Zioła oczyszczające

Skomentuj artykuł

Dziurawiec zwyczajny- Hypericum perforatum

Bylina, bardzo pospolita na polnych drogach, bezdrożach o żółtych kwiatach, zebranych w baldachogrona. Powszechnie wykorzystywana przy wielu dolegliwościach. Jako ziele wykorzystuje się górną część łodyg, w momencie, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty. Działa pobudzająco na wydzielanie żółci, moczopędnie oraz odtruwająco.

 Zioła oczyszczające - skrzyp polny
Zioła oczyszczające - skrzyp polny

Skrzyp polny- Equisetum arvense

Należący do rodziny skrzypowatych skrzyp polny, jest bardzo charakterystyczny, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z jego identyfikacją. Bardzo uciążliwy chwast, a jednocześnie cenne zioło, dobroczynnie oddziaływujące na wielu płaszczyznach. Jeżeli chodzi o jego wykorzystanie przy diecie oczyszczającej, warto podkreślić, że wykazuje działanie moczopędne. Jako surowiec zielarski zbiera się zielone, nadziemne części roślin.

Aloes drzewiasty- Aloe arborescens

Aloes drzewiasty, traktowany w naszym klimacie jako roślina doniczkowa, stosowany m.in. na oparzenia, wrzody, przy problemach z oczami, wykazujący także lekkie działanie przeczyszczające.

Łopian większy- Arctium lappa

Ziele znane przede wszystkim dzieciom, ze względu na czepiające się owoce, dzięki którym roślina ma możliwość zasiedlania terenów, znajdujących się w dużej odległości od rośliny matecznej. Łopian większy sięga nawet 2 m wysokości. Jako surowiec zielarski, stosuje się przede wszystkim korzenie rośliny. Zioło pobudza wytwarzanie żółci, soku żołądkowego, a także działa moczopędnie i napotnie.

 Zioła oczyszczające - koper włoski
Zioła oczyszczające - koper włoski

Koper włoski- Foeniculum capillaceum

Surowcem zielarskim są owoce, które poprawiają pracę jelit, działają wiatropędnie, a także pobudzają wydzielanie żółci.

Brzoza brodawkowata- Betula verrucosa

Surowcem zielarskim są liście, pączki, a także kora. Dla diety oczyszczającej ma  znaczenie, ze względu na działanie moczopędne oraz mniejsze napotne.

 Zioła oczyszczające - brzoza brodawkowata
Zioła oczyszczające - brzoza brodawkowata

Ostropest plamisty- Silybum marianum

Jako surowiec zielarski, stosuje się owoce ostropestu plamistego. Mają one właściwości odtruwające, poza tym pobudzają wydzielanie soku żółciowego oraz regulują przemianę materii.

Wiązówka błotna- Filipendula ulmaria

Bylina pospolita w naszym rodzimym krajobrazie, która znana jest także, ze swoich właściwości leczniczych. Surowcem zielarskim są kwiatostany. Wiązówka pobudza wydzielanie żółci oraz działa moczopędnie.

Morszczyn pęcherzykowaty- Fucus vesiculosus

Glon z rodziny Morszczynowatych, który polecany jest przy dietach oczyszczających ze względu na swoje właściwości regulujące przemianę materii, a także przeczyszczające.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: