Zimowity i krokusy jesienne

Zimowity i krokusy jesienne

Skomentuj artykuł

Jesień jest okresem, kiedy wszelkie życie w naszym ogrodzie powoli szykuje się do zimy. Większość roślin przestaje już pokazywać swoje kwiaty, ostatnie owoce dojrzewają i czekają na ostatni w tym roku zbiór, a my sami zabieramy się do zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalających na spokojne przetrwanie mroźnych dni przez rosnące w naszym ogrodzie okazy. Jednak nie do końca musi tak być. Coraz większej popularności nabierają gatunki kwiatów, których kwitnienie przypada właśnie na ten okres. Do tej grupy należą nie tylko spotykany od dawna zimowit, ale również krokusy jesienne, wyglądem prawie identyczne jak te, pojawiające się na wiosnę.

Krokusy jesienne

Są coraz częściej używane na rabaty jesienne, jak również do sadzenia grupach pod drzewami, na ogrody skalne, czy na obrzeża rabatek zimozielonych (ale same takie nie są). Mimo, że pochodzą z Azji Mniejszej i w naszym kraju uprawiane są od niedawna, w odpowiednim okresie można dostać je praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Są łatwe w uprawie i nie sprawią nam za dużo kłopotu.

Uprawa jesiennych krokusów

Podobnie jak krokus wiosenny, jest to roślina cebulkowa. Wysadzamy późnym latem, najlepiej w sierpniu. Nie możemy tego uczynić zbyt późno, gdyż rośliny te nie będą miały czasu odpowiednio się rozwinąć, przed nastaniem okresu ich kwitnienia. Każdą bulwę wsadzamy oddzielnie, w odstępach minimum 8 - 10 centymetrów. Głębokość sadzenia jest ściśle uzależniona od wielkości cebul i wynosi od około 3cm dla tych o średnicy 4-5cm do około 6cm dla tych o średnicy 8cm. Nie możemy dopuścić do nadmiernego wysychania gleby w miejscach sadzenia, dlatego też przydatne jest ściółkowanie, np. korą lub torfem. Regularnie usuwamy również wszelkie chwasty, gdyż mogą one doprowadzić do znacznego osłabienia rośliny. W dni upalne i suche podlewamy, a w okresie wiosennym kilkakrotnie nawozimy mieszanką wieloskładnikową. Latem bulwy mogą pozostać w ziemi, ale możliwe jest też ich wykopanie. Przechowujemy je wtedy w temperaturze około 18 stopni, aż do momentu ponownego posadzenia. Rozmnażanie następuje poprzez cebulki przybyszowe, które rozdzielać możemy przy wykopywaniu krokusów.

Najciekawsze krokusy jesienne

Krokus okazały - dość duża odmiana, o kwiatach osiągających nawet 6cm długości, pojawiających się we wrześniu. Płatki w kolorze fioletowym z ciemnymi pręgami, a także białą podstawą. Niektóre odmiany mogą delikatnie różnić się odcieniami.

Krokus bizantyjski - charakteryzuje się dość dużymi kwiatami, pomimo niewielkich rozmiarów cebulek. Zewnętrzne płatki są widocznie wydłużone w stosunku do wewnętrznych. Mają kolor przeważnie biały, ale niektóre odmiany mogą nabierać delikatnego, filetowego odcienia. Kwitnie aż do późnych październikowych dni, a czasem nawet jeszcze na początku listopada.

Krokusy jesienne
Krokusy jesienne

Krokus turecki - dorastająca do około 8cm, przecudna roślina, o jasnoliliowych kwiatach z ciemniejszymi prążkami oraz żółtawą podstawą płatków. Kwitną na przełomie września i października.

Krokus siewny - gatunek, który najczęściej uprawiany jest na dużych plantacjach. Zakwita w październiku, lecz niektóre odmiany są wiosenne, dlatego musimy dokładnie czytać opis rośliny przed zakupem. Może występować w różnych kolorach, ale najczęściej są to odcienie fioletowego lub niebieskiego.

Krokusy jesienne
Krokusy jesienne

Czy wiesz, że…

Na niektórych plantacjach krokusy uprawiane są dla znamion ich słupków, które służą celom przyprawowym. Szafran, bo taką nazwę nosi produkt, jest najdroższą przyprawą na świecie, a do wyprodukowania jednego jej kilograma, potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów krokusa.

Krokusy jesienne
Krokusy jesienne
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Jesień