Zimni ogrodnicy

Zimni ogrodnicy

Skomentuj artykuł

Jak poznać przemarznięcie?

Rozpoznanie tego, czy dana roślina przemarzła, nie należy do najtrudniejszych rzeczy. Pierwszymi objawami są pojawianie się brązowych plam na liściach oraz usychanie całych pędów. Zielone pędy stają się osłabione, jakby uchodziło z nich życie i czasami ożywają, ale często też zmieniają kolor na żółty, a później brunatny oraz dochodzi do ich całkowitego uschnięcia.

zimni ogrodnicy

Zimni ogrodnicy

Jak się ochronić przed wiosennymi przymrozkami?

Jeżeli nasze rośliny były osłaniane na zimę przed mrozem, warto owe osłony pozostawić na dłużej. Nic im się z tego powodu nie stanie, a w przypadku pojawienia się przymrozków, mają bardzo duże szanse na przeżycie. Ponadto ochłodzona do 0 stopni nad ranem roślina, wystawiona na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa, co może doprowadzić do szoku i jej obumarcia. Pozostawienie osłon sprawia, iż nagrzewanie następuje wolniej.

Bardzo ważne w okresie zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki jest również zachowanie prawidłowych zasad uprawy i pielęgnacji roślin. Obficie je podlewamy, ale tylko gdy temperatura powietrza jest dodatnia i wodą nieznacznie cieplejszą niż powietrze. Dodatkowo możemy zastosować nawożenie, ale tylko wieloskładnikowymi nawozami w niedużym stężeniu, aby były łatwo przyswajalne przez rośliny. W niektórych przypadkach przydaje się oprysk roztworem mocznika 0,5%. Poprawia to ogólną kondycję roślin.

Pozbywamy się ponadto przemarzniętych części roślin, ale dopiero w okresie, kiedy nie występuje już ryzyko kolejnych przymrozków. Pozostawienie ich może znacznie ułatwić grzybom wnikanie w ich strukturę i powstawanie siedlisk chorób grzybiczych. Uszkodzone przez mróz części obcinamy prostopadle do pędu, zabezpieczając pozostałość po cięciu specjalnymi maściami.

Gdzie w Polsce spotkamy się z wiosennymi przymrozkami?

Zgodnie z wieloletnimi obserwacjami, najchłodniejszym miejscem w naszym kraju jest Suwalszczyzna. Właśnie tam długość okresu wegetacyjnego jest najkrótsza i jednocześnie występuje największe ryzyko przymrozków. Obszarami skrajnie różniącymi są: Nizina Śląska oraz Kotlina Sandomierska, gdzie jest teoretycznie najcieplej, lecz to wcale nie oznacza, że przymrozki nawet w maju tam nie występują.

Wiosenne przymrozki mogą jeszcze występować w naszym klimacie praktycznie przez większą cześć maja. Przewidzenie tego jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka potrafią narobić wiele szkód, ale odpowiednio się zabezpieczając możemy czuć się pewni przynajmniej części z naszych upraw.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: