Ziemniaki - podstawowe zasady uprawy ziemniaków

Ziemniaki - podstawowe zasady uprawy ziemniaków

2 komentarzy

Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne w czasie wzrostu polegają na regularnym usuwaniu chwastów, okopywaniu, ochronie przeciw chorobom i szkodnikom oraz podlewaniu.

Zbiory i przechowywanie

Ziemniaki wykopujemy w słoneczny dzień, ponieważ bulwy muszą wyschnąć aby dobrze się przechowywały. Używamy do tego celu motyki o dwóch zębach, która nie kaleczy bulw tak jak widły. Po wykopaniu pozostawiamy bulwy na słońcu na kilka godzin. Najlepsza temperatura do długotrwałego przechowywania ziemniaków mieści się w przedziale 2-5°C. Obeschnięte bulwy umieszczamy w drewnianych skrzynkach, wiklinowych koszach lub płóciennych workach zapewniających dobrą wentylację.

Uprawa ziemniaków - stonka ziemniaczana

Uprawa ziemniaków - stonka ziemniaczana

Najwięksi wrogowie uprawy

Najsłynniejszym wrogiem ziemniaków jest stonka ziemniaczana. Obecnie nie stanowi już ona takiego zagrożenia dla upraw jak kiedyś, ponieważ chemiczne środki ochrony roślin znacznie ograniczyły jej liczebność. Masowy wylęg jej larw może jednak w krótkim czasie zupełnie ogołocić pędy z liści. Jeśli szkodników jest niewiele, możemy zebrać je ręcznie – nie gryzą. Duże populacje zwalczamy przy pomocy oprysków insektycydami. Dawniej polecano preparaty zawierające organiczny związek – rotenon, jednak obecnie jest on zakazany, dowiedziono bowiem jego szkodliwego działania dla zdrowia człowieka. Ekologicznym rozwiązaniem będzie posadzenie obok ziemniaków czosnku i cebuli, ponieważ ich aromat działa odstraszająco, albo zaproszenie do ogródka… bażantów. Stonka ziemniaczana to ich prawdziwy przysmak!

Zaraza ziemniaczana, siejąca spustoszenie choroba ziemniaka wywoływana jest przez patogen grzybowy. Porażeniu mogą ulec wszystkie części rośliny podczas wzrostu a także przechowywane bulwy. Liście zaatakowanych roślin żółkną a następnie brunatnieją, a bulwy zaczynają gnić. Zakażone egzemplarze najlepiej usuwać i palić, żeby nie stanowiły źródła infekcji. Prewencyjnie należy stosować opryski fungicydami, zwłaszcza podczas chłodnego i deszczowego lata, ponieważ takie warunki pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się i rozwojowi grzyba.

Alternariozie (suchej i brunatnej plamistości liści ziemniaka) sprzyja wilgoć i ciepło. Objawy chorobowe podobne są do porażenia zarazą ziemniaka, jednak występują przede wszystkim na najstarszych liściach roślin. Aby ustrzec ziemniaczane zagony przed tym patogenem należy sadzić zdrowy, pozbawiony zarodników grzyba materiał i utrzymywać rośliny w dobrej kondycji. Wtedy nawet bez pomocy człowieka poradzą sobie z grzybowym najeźdźcą.

Łukasz Skop

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Hania, Tytuł: Ziemniaki

    Naprawdę ciekawy artukuł :) Wiele ciekawostek i historii ziemniaka :) Cieszę się, że ziemniaki zostają odczorowane i coraz więcej osób do nich wraca. To wspaniałe źródło witamin i mikroelementów, łatwo dostępne i w korzystej cenie :)

  2. Dodał: janek, Tytuł: john

    świetny artykuł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także