Zielony groszek

Zielony groszek

Skomentuj artykuł

Groch należy do warzyw strączkowych z rodziny bobkowatych, którego walory odkryto już w czasach starożytnych. Odkrycia archeologiczne potwierdziły, że warzywo znane było już setki lat przed naszą erą. Po rozpowszechnieniu w starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie, Indiach oraz w Chinach trafił do Europy. W początkowym okresie stanowił karmę dla zwierząt, a następnie został doceniony przez człowieka i został uwzględniony w naszym menu. Wykorzystywany głównie w postaci dojrzałej, dopiero kilka wieków temu, przekonano się do groszku zielonego, a więc podawanego w formie niedojrzałej. Od tamtego momentu powszechnie wykorzystywany w takiej formie,  znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Mrożenie i konserwowanie stanowi podstawowe sposoby na przedłużenie jego trwałości.

W zależności od przyjętego kryterium możemy wyróżnić zróżnicowane odmiany grochu, ale najczęściej mówi się o groszku cukrowym oraz łuskowym, zwanym zielonym groszkiem. Groch cukrowy różni się tym od groszku zielonego (łuskowego), że jest spożywany w całości, razem ze strąkami. Możliwość spożywania całych strąków wynika, z braku w budowie strąku wyściółki pergaminowej. Wśród odmian grochu łuskowego możemy wyróżnić odmiany charakteryzujące się kulistymi i gładkimi nasionami, nasionami spłaszczonymi oraz pomarszczonymi. Odmiany wczesne zazwyczaj charakteryzują się nasionami gładkimi, natomiast późne pomarszczonymi.


Groszek to warzywo nie tylko bardzo odżywcze, ale także pełne dobroczynnych dla naszego organizmu składników. Zawiera dużo białka, tłuszczów, węglowodanów, dzięki czemu jego kaloryczność, jest o wiele wyższa, aniżeli w przypadku większości roślin uprawianych jako warzywo. Zawiera także kwasy organiczne, żelazo, mangan, jod, wapń, miedź, fosfor.

W naszych ogrodach uprawiamy groch zwyczajny- Pisum sativum, który występuje w wielu odmianach. W zależności od naszych możliwości możemy skorzystać z odmian zróżnicowanych pod względem wysokości (karłowe, średnie i wysokie). Najwyższe odmiany dochodzą nawet do trzech metrów wysokości, tak więc ich uprawa wymaga odpowiednich podpór. Najniższe odmiany osiągają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Obecnie uprawia się głównie niższe odmiany, które tworzą zwarte łany. Czas zbiorów groszku możemy dostosować do naszych potrzeb, uwzględniając odmiany charakteryzujące się konkretnym okresem dojrzewania. Możemy wyróżnić odmiany wczesne, charakteryzujące się nasionami gładkimi oraz późniejsze pomarszczone. Należy wiedzieć, że pierwsze są bardziej odporne na niekorzystne warunki i choroby, ale są mniej słodkie od odmian późniejszych, które wykazują mniejszą odporność zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz są mniej odporne  na choroby.


Starą a zarazem popularną odmianą, która świetnie sprawdza się w uprawie amatorskiej jest odm. ‘Telefon’. Należy do późnych i bardzo wysokich odmian, które osiągają wysokość przekraczającą nawet 2 m. Odmiana jest plenna, a owoce duże i smaczne. Więcej odmian zostało uwzględnionych w poniższej tabelce.

 

Wybrane odmiany grochu łuskowego

Nazwa odmiany

Wczesność

Wysokość

 

Cud Kelvedonu

wczesny

do 50 cm

 

Meteor Dziekanowski

średnio wczesny

60- 70 cm

 

Nefryt

wczesny

50- 70 cm

 

Pegaz

wczesny

40- 60 cm

 

Sześciotygodniowy

bardzo wczesny

do 120 cm

 




Cud Kelvedonu’  charakteryzuje się nasionami pomarszczonymi i karłowatością. Tworzy zwarte łany, choć jest podatny na wyleganie. Jego strąki dojrzewają w zbliżonym okresie, a nasiona są smaczne. Odmiana ‘Meteor Dziekanowski’ należy do bardzo plennych, a zarazem wczesnych odmian, podobnie jak mało wymagająca odmiana ‘Nefryt’.  ‘Pegaz’ charakteryzuje się bardzo słodkimi nasionami oraz znaczącą plennością. Należy do wczesnych odmian, podobnie jak średnio plenna odmiana ‘Sześciotygodniowy’.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: