Zielony groszek

Zielony groszek

Skomentuj artykuł

Groch należy do warzyw preferujących chłodniejszy klimat, w którym lepiej rośnie i rozwija się. Optymalna temperatura dla jego rozwoju nie przekracza 20°C, a o jego plenności, decyduje w dużym stopniu chłodniejsza, dość wilgotna wiosna. Nasiona wysiewamy już w marcu jak tylko pozwolą na to warunki. Późniejszy siew jest bardziej narażony na atak szkodników i charakteryzuje się niższym plonem.  Niskie odmiany można uprawiać pod osłonami, natomiast do uprawy wysokich niezbędne jest stworzenie odpowiednich podpór. Siejemy go na słonecznej wystawie, na glebach gliniasto- piaszczystych. Jeżeli uprawiamy go na zielono, należy zapewnić mu żyźniejsze podłoże, aniżeli w przypadku uprawy, w celu uzyskania w pełni dojrzałych nasion. Dobrze jest siać go na podłożu wzbogaconym obornikiem, ale dopiero po upływie dwóch- trzech lat, po jego zastosowaniu. W zależności od wysokości, jakie osiągają wybrane przez nas odmiany, rozstawa siewu powinna wynieść w przybliżeniu około kilkanaście centymetrów, w przypadku najniższych odmian, około 20 cm w przypadku  odmian wyższych, a najwyższe siejemy co około 30 cm. Groch możemy uprawiać po wszystkich roślinach warzywnych za wyjątkiem roślin motylkowych  oraz nie częściej niż co cztery lata na tym samym stanowisku. Przygotowując podłoże pamiętajmy o jego wzbogaceniu w azot, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin, zwłaszcza w początkowym okresie. Uprawa grochu sprzyja zachwaszczeniu podłoża, tak więc powinno zostać dobrze odchwaszczone, tym bardziej, że zachwaszczone negatywnie wpływa na plonowanie.

Zielony groszek

Zielony groszek   

Przy wczesnym siewie, smacznym, zielonym groszkiem będziemy moli delektować się już pod koniec maja, a najczęściej w czerwcu. Dojrzałość grochu, pozwalającą na jego spożycie możemy określić poprzez pełne wykształcenie strąków i nasion. Nasiona powinny być soczyste, ale nie za miękkie. 


Z chorób jakie najczęściej atakują zielony groszek należy wymieć mączniak prawdziwy, objawiający się mączastym nalotem, pokrywającym całą roślinę. Z czasem pojawiają się brązowoczarne plamy. Mączniak prawdziwy należy do chorób grzybowych, które możemy zwalczać poprzez ograniczanie możliwości przezimowania grzyba w ogrodzie (usuwanie porażonych roślin) oraz stosowanie odpowiednich fungicydów. Oprysk należy wykonać po pojawieniu się pierwszych objawów. Z innych chorób trzeba mieć na uwadze rdzę grochu, mączniaka rzekomego, szarą pleśń, zgorzel siewek, fuzariozę, askochytozę. Ze szkodników najczęstszym problemem są mszyce, wciornastki oraz pachówka strąkóweczka. Ostatni szkodnik ma postać biało żółtej do zielonkawej gąsienicy, żerującej we wnętrzu strąka, żywiącej się nasionami. Zaatakowane strąki przedwcześnie dojrzewają oraz tracą wartość konsumpcyjną. Jeżeli zaobserwujemy tego szkodnika na naszej uprawie, usuwajmy uszkodzone strąki, a po zbiorze, należy dokładnie przekopać podłoże, w którym zimują larwy.

Zielony groszek to bardzo popularne warzywo w naszym kraju i jedno z najwcześniej dojrzewających. Jego wysoka wartość odżywcza, małe wymagania, łatwość uprawy oraz smak, sprawiają, że powinien być częściej zapraszany do ogrodu.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: