Zielone kwiaty doniczkowe

Zielone kwiaty doniczkowe

1 komentarzy

Kochający zieleń nie mogą pominąć palm. Te wyjątkowe rośliny bardzo często osiągają spore rozmiary, aczkolwiek ich bogactwo sprawia, że znajdziemy odpowiedni gatunek także na taras. Pielęgnacja tych roślin w zasadzie nie jest trudna, oczywiście w zależności od konkretnego reprezentanta  może być bardziej i mniej pracochłonna. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby okazy lubiące ciepło nie narażać na chłód, a te wolące chłodniejsze warunki wystawiać na zewnątrz. Palmy w zasadzie wymagają stanowisk widnych, dobrze oświetlonych, przy czym nie powinny być narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Część z gatunków dobrze znosi lekkie zacienienie, tak więc mamy sporo możliwości przy wyborze odpowiedniej rośliny. Z gatunków znoszących słabsze oświetlenie na pewno należy wymienić Areca, Washingtonia, Latania. Jasnych stanowisk wymagają m.in. Cocos nucifera, Euterpe, Arecastrum romanzoffianum, Butia capitata, Caryota.

W uprawie tych najbardziej światłolubnych palm możemy wykorzystać sztuczne oświetlenie. Palmy, które odnajdą się na tarasie to przede wszystkim Trachycarpus fortunei, Phoenix canariensis, Arecastrum romanzoffianum, Chamaerops humilis, Rhapis.
   

Jeżeli jesteśmy zwolennikami egzotyki i możemy  zapewnić odpowiednio ciepłe i wilgotne warunki uprawiajmy kalateę. W sprzedaży możemy nabyć wiele jej reprezentantów różniących się kształtem liści oraz zróżnicowanymi na nich rysunkami. Do najpiękniejszych kalatei zaliczymy Calathea insignis, Calathea majestica, Calathea makoyana, Calathea picturata, Calathea rufibarba, Calathea zebrina. Niemniejsze walory dekoracyjne prezentuje maranta. Również wymaga większej opieki, ale posiadanie tak wyrazistych i zróżnicowanych roślin wynagradza trud wniesiony w ich uprawę. Charakteryzują się bardzo wyrazistymi rysunkami na liściach np. Maranta leuconeura w odmianach ‘Erythroneura’ i ‘Kerchoviana’. Przy uprawie tych egzotycznych roślin często możemy napotkać problemy. Najczęstsze z nich to zwijanie się i więdnięcie liści. Takie objawy są oznaką zbyt niskiej temperatury. Brązowienie końcówek  liści zbyt mała wilgotność, a przelanie charakteryzuje się wiotkimi liśćmi ze zwiniętymi brzegami.
   

Z zielonych roślin doniczkowych warto polecić jeszcze takie gatunki jak Alocasia lowii, Alocasia sanderiana, Araucaria heterophylla, Asparagus densiflorus, Ctenanthe, Cyperus, Dieffenbachia, Dracaena, Fatsia japonica, Ficus benjamina, Ficus lyrata, Monstera deliciosa, Pachira aquatica, Sansevieria trifasciata, Schefflera Yucca, Zamioculcas zamiifolia.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Beata, Tytuł: kwiaty kwiaty

    Uwielbiam kwiaty! Nie wyobrazam sobie domu bez nich. W każdym pomieszczeniu mam po kilkanaście doniczek, czuję sie przez to jakbym obcowała cały czas z naturą. Dużą wagę przykładam tez do ich pielęgmnacji, głównie stosuję produkty marki Pokon, a Wy dziewczyny jakie produkty stosujecie?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: