Zatrwian - Limonium

Zatrwian - Limonium

Skomentuj artykuł

Kwiatów, które zdobią rabaty oraz wykorzystywane są na suche bukiety jest całkiem sporo. Uprawiane są w barwnych ogrodach, zwłaszcza wiejskich i naturalistycznych. Wśród nich dużą popularność zyskał zatrwian wrębny zwany letnim, bardzo dobrze znany bukieciarzom  i ceniony za wyjątkową dekoracyjność. Poza nim w uprawie można spotkać inne gatunki rodzaju. Z pewnością także zasługują na bliższe poznanie.

Rodzaj Limonium obejmuje ponad 100 gatunków roślin, zaliczanych do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Występują one  prawie na wszystkich kontynentach. W uprawie uznanie zyskało zaledwie kilka gatunków rodzaju. W naszych ogrodach uprawia się przede wszystkim zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) traktowany w naszym klimacie jako roślina jednoroczna. Innym gatunkiem rośliny jednorocznej jest także zatrwian Suworowa (Limonium Suworowie). Gatunki wieloletnie to m.in. zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) oraz zatrwian tatarski- Limonium tataricum.

Charakterystyka wybranych gatunków uprawianych w ogrodach

Zatrwian wrębny – jeden z piękniejszych gatunków rodzaju, doskonały na letnią rabatę, kwiat cięty oraz do suchych bukietów. W sprzedaży nabędziemy całą masę zmiennych odmian w wielu odmiennych barwach m.in. żółtej, białej, niebieskiej, brzoskwiniowej, wiśniowej, różowej, fioletowej oraz purpurowej.  Wysokość zależnie od warunków waha się w granicach 40- 60 cm. O jego dekoracyjności decydują przede wszystkim barwne kwiatostany. Naturalne siedliska roślin występują w Basenie Morza Śródziemnego. Zatrwan letni składa się z liści, które możemy podzielić na liście tworzące rozety oraz pędowe. Pierwsze lancetowate, powycinane, a te drugie drobniejsze. W okresie letnim aż do późnej jesieni roślina kwitnie zachwycając swym kwiatostanem. Kwiatostan w formie jednostronnej kłosowatej wiechy, składającej się z kilku kwiatów. 


Zatrwian Suworowa – roślina jednoroczna, której naturalne siedliska występują w Azji. Osiąga do około 70- 80 cm wysokości. Lancetowate liście tworzą rozetę, natomiast dekoracyjne kwiatostany w formie długich karminowo- różowych kłosów odznaczają się wysoką dekoracyjnością. Gatunek kwitnie od lipca do września. Warto uprawiać go w ogrodzie ze względu na piękne kwiaty, które można wykorzystać na kwiat cięty, a także do suchych bukietów

 

 

Zatrwian

 

Zatrwian

Zatrwian szerokolistny – bylina, pochodząca z cieplejszych regionów Europy. Osiąga do około 70- 80 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi liśćmi, dochodzącymi do ponad 20 cm długości, pędy kwiatostanowe rozgałęzione z licznymi kwiatami, bardzo drobnymi, tworzącymi wiechowate kwiatostany. Kwitnienie Limonium latifolium przypada na miesiące letnie- lipiec i sierpień. Barwa kwiatów fioletowa. Gatunek może być uprawiany na rabatach bylinowych zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych. Zazwyczaj uprawiany na kwiat cięty oraz na suche bukiety.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: