Zaprawianie nasion

Zaprawianie nasion

Skomentuj artykuł

Najpopularniejsze zaprawy chemiczne

Wśród środków przeznaczonych do zaprawiania nasion, od lat pierwsze miejsce zajmuje Zaprawa Nasienna T. Zabezpiecza ona siewki przed groźną chorobą grzybową – zgorzelem siewek i można ją stosować zarówno na mokro jak i na sucho. Jest jednak dość toksyczna dla organizmów wodnych, dlatego należy ją użytkować bardzo ostrożnie (podobne zastosowanie ma również Dithane NeoTec 75 WG). Inna propozycja to Super Homai 70 DS. Preparat przeznaczony jest do zaprawiania nasion na sucho i zabezpiecza wiele roślin nie tylko przed zgorzelami, ale także przed typowymi szkodnikami takimi jak śmietki, mszyce, oprzędziki czy połyśnica marchwianka. Niestety, ten środek jest również bardzo toksyczny i to zarówno dla ludzi jak i dla organizmów wodnych, dlatego powinien być używany z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Ekologiczne zaprawianie nasion

Toksyczność zapraw nasiennych doprowadziła do międzynarodowej dyskusji nad czasowym wycofaniem części preparatów z rynku, w związku z tym dostęp do nich może być dość utrudniony. I chociaż w uprawach towarowych dla niektórych zapraw nasiennych alternatywy praktycznie nie ma, to w przypadku upraw na niewielką skalę, ekologiczne rozwiązania są już możliwe.

Jedną z takich metod jest moczenie nasion w wywarach roślinnych (np. z gałęzi czeremchy –przez 12-14 godz. lub pół godziny w 1% wyciągach z czosnku bądź wrotyczu i skrzypu polnego) lub w ok. 2% roztworze nadmanganianu potasu (ok. 30 min.), natomiast cebulek roślin ozdobnych w wywarze z aksamitki (0,5 kg. suszonej aksamitki gotować ok. 0,5 godz. w 1 l. wody, po czym uzyskany płyn odcedzić i wystudzić, a następnie moczyć w nim cebule przez ok. 8 godz.). Inną propozycją jest zaprawianie nasion na sucho (kilka dni przed siewem), przy użyciu mączki bazaltowej lub popiołu drzewnego z czeremchy.

Istnieje też szereg środków ekologicznych, opartych na wyciągach roślinnych lub na działalności pożytecznych organizmów, pasożytujących na patogenach chorobotwórczych (np. przeciwgrzybowy Polyversum WP – do ochrony przed zgorzelem siewek, wspomaga również wzrost i rozwój roślin).

Ryzyko wystąpienia chorób możemy również ograniczyć, zaopatrując się w materiał siewny pochodzący z pewnego źródła, stosując odkażone podłoże do wysiewu nasion oraz przestrzegając zmianowania upraw.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec 1/08 „Kupujemy nasiona warzyw” dr Jacek Nawrocki str. 58/59
2.    „Działkowiec” 03/2013 „Zaprawy Eko” dr inż. Marta Pisarek str. 71
3.    „Działkowiec” 04/2006 „Zaprawianie nasion” mgr inż. Natalia Strugała str. 66

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie