Wysiew i zbiór ziół

Wysiew i zbiór ziół

Skomentuj artykuł

W ostatnich latach mamy do czynienia z powracającą moda na samodzielną uprawę ziół. Rośliny te wykorzystywane są przeważnie celach kulinarnych, do podkreślania, a czasami nawet do nadawania niepowtarzalnego smaku i aromatu naszym potrawom. Niektóre gatunki wykazują właściwości lecznicze lub sprawiają, ze czujemy się lepiej. Jedno jest pewne, każdy kto posiada kawałek ziemi i ogródek, powinien wydzielić mały jego fragment na zielnik, natomiast Ci, którzy owego miejsca nie mają, mogą pokusić się o miniaturowy zielnik w pojemniku na balkonie, czy werandzie.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na uprawę tych roślin, należy pamiętać o podstawowych zasadach wysiewu oraz zbioru plonów. Przede wszystkim ważne są terminy siewu lub sadzenia, sposób rozmnażania oraz szerokość rozstawy, a także czas zbioru surowca. Postaramy się w tym artykule przybliżyć te podstawowe informacje dla kilku najpopularniejszych ziół jednorocznych oraz kilku bylin.

Podstawy uprawy

Stanowisko oraz podłoże do uprawy wszystkich ziół powinno być indywidualnie dobrane dla każdego gatunku. Większość z nich zadowoli się dość luźną i przepuszczalną glebą. Nie wymagają intensywnego podlewania, a także nawożenia. W niektórych przypadkach powinno się nawet unikać dodawania nawozów sztucznych, a zastąpić je tylko kompostem.


Do najpopularniejszych ziół w naszym kraju należą:

Majeranek ogrodowy - Roślina jednoroczna, która dorasta do około 25 centymetrów wysokości. Przeważnie uprawiana jest z nasion, które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym, ale stosuje się też rozsadę. Jeżeli korzystamy z pierwszej opcji, nasiona do ziemi wysiewamy na przełomie kwietnia i maja. W przypadku sadzonek, wsadzamy je do gleby w połowie maja, w rozstawie 10cm x 30cm. Ziele można podbierać z krzaczka w miesiącach od lipca do września.

Bazylia pospolita - Bardzo często spotykana w sklepach w gotowej do zbioru postaci. Również roślina jednoroczna, uprawiana z nasion i rozsady, dorastająca nawet do prawie pół metra wysokości. Wysiew następuje na początku maja, natomiast sadzonki w rozstawie 40cm x 20cm wkładamy do podłoża w drugiej połowie maja. Ziele oraz liście wykorzystywane do celów kulinarnych może być zbierane od czerwca do września.

Ogród ziołowy
Ogród ziołowy

Szałwia lekarska - Roślina wieloletnia, dorastająca do ponad pół metra wysokości, która oprócz swych ziołowych właściwości posiada również walory ozdobne. Nasiona wysiewamy w kwietniu, natomiast z rozsady sadzimy pod koniec czerwca. Rozstaw 40cm x 35cm. Używane są liście szałwii, których zbiór następuje latem.

Tymianek pospolity - Osiągająca maksymalnie 35 centymetrów wysokości i uprawiany jest z rozsady. Do gleby sadzimy na przełomie maja i czerwca i przez kolejne lata możemy cieszyć się zbiorem w miesiącach od czerwca do sierpnia. Rozstaw 20cm x 30cm. Do celów zielarskich używane są liście.

Bazylia
Bazylia

Melisa lekarska - Wieloletnia roślina zielarska, dorastająca do ponad pół metra wysokości, rozmnażana przez nasiona, podział kęp oraz z rozsady. Uprawiamy w rozstawie 30cm x 35cm. Wysiew i sadzenie następuje w miesiącach od kwietnia do sierpnia, natomiast zbiory liści i ziela od maja do września.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także