Wrotycz Tanacetum

Wrotycz Tanacetum

Skomentuj artykuł

Charakterystyka wybranych gatunków pod względem dekoracyjności i przydatności w ogrodzie ozdobnym

Wrotycz maruna- ciekawy gatunek, bardzo dekoracyjny występujący w wielu odmianach pojedynczych oraz pełnych. Osiąga do około 50- 60 cm wysokości, a kwitnie latem. Jego charakterystyczne kwiatostany składają się z bardziej wypukłego środka składającego się z kwiatów rurkowatych oraz białych kwiatów języczkowatych. Szczególnie pięknie prezentują się odmiany „Snowball” (karłowa o białych kwiatach rurkowatych; brak języczkowatych), „Selma Stern” (o białych pomponowych kwiatach) oraz bardzo wyrazista odmiana „Sweet Yellow” o żółtych kwiatach. Wrotycz maruna jest rośliną bardzo tolerancyjną, poradzi sobie na większości gleb. Pamiętajmy, że na bardziej żyznych i wilgotnych lepiej będzie się prezentował oraz dłużej kwitł. Stanowisko najlepiej słoneczne, ale poradzi sobie także w półcieniu.  Nadaje się na rabatę, a także kwiat cięty. Daje samosiew.

Wrotycz kaukaski- przytoczona nazwa brzmi obco, ale tak też bywa określana Tanacetum coccineum, przy czym najczęściej jest określana jako różowa margerytka. Nazwa wzięła się od pochodzenia rośliny. Jej naturalne siedliska występują m.in. z Kaukazu. Bardzo dekoracyjna bylina o dużych koszyczkowych kwiatach. Osiąga powyżej 50 cm wysokości, jej  liście pierzastosieczne łącznie z dekoracyjnymi kwiatami (barwa różowa, czerwona, biała – kwiaty ; kwiaty rurkowate- żółte) stanowią podstawę dekoracyjności tej rośliny ozdobnej. Kwitnie w maju i czerwcu, ale jeżeli po kwitnieniu zostanie ścięta, zakwitnie w drugiej połowie lata. Dobrze zimuje, nie jest wymagająca, przy czym preferuje słoneczne stanowisko oraz nie za suche podłoże. Możemy ją nabyć w wielu odmianach także pełnych np. „Figaro”  o czerwonawych kwiatach. Doskonale prezentuje się na rabatach z innymi bylinami, najlepiej w zacisznych oraz osłoniętych zakątkach ogrodu.

Wrotycz baldachogroniasty – rodzima bylina, kwitnąca w okresie letnim. Osiąga do metra wysokości, charakteryzuje się pierzastosiecznymi liśćmi oraz kwiatami w formie koszyczków składających się na baldachogrona. Koszyczek składa się z żółtych kwiatów rurkowatych, tworzących środek koszyczka oraz białych języczkowatych. Wrotycz baldachogroniasty sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych.

Wrotycz wielkolistny – bardzo ciekawa bylina, nie za często spotykana w ogrodach przydomowych. Z pewnością sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych. Należy podkreślić, że jest to wysoka bylina, przekraczająca metr wysokości. Kwiaty zebrane są w baldachogrona i z daleka przypominają kwiatostany krwawnika pospolitego , choć dużo większe. Ładnie prezentują się razem z pierzastymi liśćmi. Wrotycz wielkolistny kwitnie latem, nie ma szczególnych wymagań oraz radzi sobie na stanowisku słonecznym do półcienistego.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: