Winogrona w ogrodzie

Winogrona w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Podczas zimowego okrywania (kopczykowanie) bryła korzeniowa, będzie znajdowała się na tyle głęboko, że roślina lepiej zniesie ten trudny dla niej czas, zwłaszcza, jeżeli są to odmiany o smacznych owocach deserowych. Poza tym miejsce szczepienia także zostanie dobrze zabezpieczone. W przypadku sadzonek pozyskanych w pojemnikach, przed posadzeniem należy bryłę korzeniową zanurzyć w większym pojemniku, wypełnionym wodą. Po przesiąknięciu bryły korzeniowej, delikatnie ją wyjmujemy z pojemnika, po czym umieszczamy w dołku, także wypełnionym nawozem organicznym oraz żyznym podłożem. Sadzonkę sadzimy przy stabilnym paliku bądź murze (odległość do około 30 cm). Dołek uzupełniamy żyznym podłożem, zostawiając jednak kilkunastocentymetrowe wgłębienie. Głębokość sadzenia aż po nowy pęd, który powinien być w dużej części zdrewniały, jeżeli sadzonkę sadzimy w okresie jesiennym, taka sadzonka zapewnia lepsze zimowanie. Po posadzeniu rośliny, należy ją dostatecznie podlać, a w przypadku wiosennego sadzenia, podlewanie musi być systematyczne do czasu, kiedy roślina się w pełni nie ukorzeni.

W amatorskiej uprawie nawożenie winorośli powinno opierać się na nawozach organicznych. Warto stosować m.in. dobrze przerobiony kompost, który można samemu produkować. Jeżeli nie mamy dostępu do nawozów organicznych, wówczas należy zastosować nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami, zgodnie z zaleceniami producenta.

Winogrona w ogrodzie

Winogrona w ogrodzie

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewniających obfite owocowanie roślin jest cięcie. Pamiętajmy, że w trzecim roku po posadzeniu rośliny powinny być już prowadzone na stabilnych podporach. W trzecim roku rozpoczyna się owocowanie. Winorośl owocuje na pędach jednorocznych, rozwijających się z zeszłorocznych pąków, wytworzonych na zdrewniałych pędach, nazywanych łozami. Cięcie główne wykonujemy w okresie wiosennym. Młode jednoroczne rośliny tniemy na dwa/trzy oczka. Rośliny możemy prowadzić m.in. w formie piennej, jak również bezpiennej, która lepiej znosi okres zimy i jest mniej narażona na przemarzanie. W drugim roku po posadzeniu zostawiamy 2- 3 pędy, ścinając je na wysokości 3- 4 oczek. W zależności od kondycji danej rośliny zostawiamy odpowiednią ilość pąków na pędy owocujące, pamiętając, że słabe rośliny, nie zaowocują dobrze przy pozostawieniu zbyt wielu pędów owocujących. Wyróżniamy cięcie krótkie, średnie i długie, które zależne jest od długości łozy. Pamiętajmy także o cięciu prześwietlającym w okresie wegetacji.

Winorośl można prowadzić na wiele sposobów, aby zapoznać się ze wszystkimi, warto sięgnąć po fachową literaturę, gdyż jest to tematyka niezwykle obszerna. Z książek warto polecić m.in. R. Myśliwiec, Winorośl w ogrodzie. Warszawa 2006. 

Choroby i szkodniki

W pielęgnacji winorośli, należy szczególną uwagę zwrócić na zdrowotność roślin. Zależnie od odmiany winorośl wykazuje niższą i wyższą podatność na choroby i szkodniki.

Wybrane choroby winorośli

Nazwa choroby
Uwagi

Mączniak prawdziwy

Choroba grzybowa, objawia się szarym nalotem na liściach, kwiatach, a także owocach. Jedna z najczęstszych chorób występujących na roślinach. Jej konsekwencją jest opadanie liści, a także gnicie owoców.

Występowanie choroby możemy ograniczyć, wybierając odmiany bardziej odporne na patogeny odpowiedzialne za chorobę. Ponieważ chorobie sprzyja wilgotność, pamiętajmy o regularnym cięciu rośliny, prześwietlaniu.

W momencie pojawienia się pierwszych oznak chorobowych, usuwamy porażone elementy, a roślinę pryskamy odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Przy powtarzającym się porażaniu winorośli przez mączniak prawdziwy, oprysk środkiem grzybobójczym należy wykonać także zapobiegawczo

Chloroza

Choroba fizjologiczna, objawiająca się żółknięciem liści, a ostatecznie ich zasychaniem i opadaniem. Chloroza negatywnie wpływa na rozwój rośliny. Odpowiednim nawożeniem przeciwdziałamy wystąpieniu choroby.

Szara pleśń

Choroba, której sprzyja nadmierna wilgotność, tak więc prawdopodobieństwo porażenia szarą pleśnią wzrasta u roślin zaniedbanych nie prowadzonych prawidłowo. Choroba objawia się szarym nalotem na kwiatach i owocach. Pąki kwiatowe w wyniku choroby nie rozwiną się, natomiast na owocach pojawią się wodniste plamy, w konsekwencji których owoce nie zdążą dojrzeć tylko zgniją.

Mączniak rzekomy

Choroba grzybowa, której konsekwencją jest opadanie liści oraz zasuszenie owoców. Na porażonych roślinach, zaobserwujemy żółte plamy.

Chorobę zwalczamy odpowiednim fungicydem.

Ponieważ grzyb odpowiadający za chorobę, zimuje w opadłych liściach, należy je zgrabić i spalić. Odpowiednie prowadzenie winorośli wpisuje się w profilaktykę przeciwdziałania chorobie, jak również wybieranie odmian wykazujących wyższą odporność na chorobę. 

Wybrane szkodniki winorośli

Nazwa szkodnika

Uwagi

Przędziorki

Dobrze nam znane przędziorki to jedne z podstawowych szkodników winorośli. Bezwzględnie należy je zwalczać, ponieważ doprowadzają do opadania liści, osłabienia roślin, czego konsekwencją jest gorsze zimowanie roślin .

Szpeciel pilśniowiec winoroślowy

Szpeciel jest roztoczem, które żeruje na liściach winorośli, żywiąc się sokiem roślinnym. Nakłuwają blaszkę liściową, w konsekwencji czego na liściach zaobserwujemy pęcherzykowate palmy.

Szkodnika zwalczamy usuwając i paląc porażone liście, a przy dużej populacji szkodnika, należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem np. Danadim 400 EC ( dane na rok 2012).

Zwójki

W przypadku dużej ilości szkodnika, zwalczamy go stosując odpowiedni środek owadobójczy.

Właściwości owoców

Winogrona to nie tylko smaczne, ale także zdrowe owoce. Zawierają wiele substancji dobroczynnie wpływających na organizm człowieka. W owocach, poza dużą zawartością wody i cukrów, odnajdziemy także takie składniki jak witaminę B1, B2, B6, B12, C, PP, P, kwasy organiczne, kwas foliowy, garbniki, cynk, fosfor, magnez, żelazo, kobalt, potas, sód, olejek eteryczny, a w ciemnych owocach spore ilości antocyjanów.

Dzięki tak znacznej ilości zmiennych substancji, winogrona pozytywnie wpływają na organizm człowieka na wielu płaszczyznach. Wpływają dobroczynnie m.in.  na układ krwionośny, serce, wygląd skóry, przemianę materii. Wykazują działanie moczopędne, zapobiegają miażdżycy, a ciemne winogrona wykazują działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na raka.


Zastosowanie

Bez wątpienia winogrona najlepiej smakują w postaci nieprzetworzonej, jedzone na surowo (odmiany deserowe). W formie przetworzonej winogrona spożywamy w formie wina, koniaku, kompotu, soku, konfitur, marmolad, galaretek. Z owoców winorośli produkowane są także rodzynki.

Uwagi końcowe

Winorośl w ogrodzie, to widok pożądany, dlatego warto propagować uprawę tych roślin. Poza walorami dekoracyjnymi, w okresie jesiennym dostarczą niezwykle smacznych owoców. Tylko wnikliwe zapoznanie się z uprawą winorośli na działce, pozwoli na osiągnięcie  sukcesu w jej uprawie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce