Wino z dzikiej róży

Wino z dzikiej róży

1 komentarzy

W przypadku wina z owoców dzikiej róży, możemy zupełnie pominąć żmudny proces wyciskania soku. Wyciąg z owoców uzyskuje sie zalewając je przegotowaną, gorącą wodą, w proporcjach odpowiadających przepisowi. Po ostygnięciu zlewa się powstały wywar do czystego naczynia, rozpuszcza w nim odpowiednią ilość cukru oraz innych dodatków, a na koniec dodaje przygotowaną z drożdży matkę. Czasem niezbędne jest dodanie pożywki dla dobrego rozwoju drożdży. Takim roztworem ponownie zalewa się owoce pozostające w balonie, otwór zamyka się korkiem z umieszczona w nim rurką i odstawia w ciepłe miejsce na ok. 1 – 2 tygodnie. Czas ten jest jednak zależny od stopnia fermentacji. W naczyniu z winem na tym etapie powinno pozostać dość miejsca, umożliwiającego swobodną pracę drożdży fermentacyjnych, dlatego napełnia się je w około 80% całej objętości balonu.

Wino z dzikiej róży - owoce

Wino z dzikiej róży - owoce

Podczas trwania tego procesu, powinno się przynajmniej raz dziennie wymieszać całą zawartość balonu i pilnować, aby ciecz nie przekroczyła temperatury 28°C. W razie potrzeby konieczne jest schłodzenie naczynia. Kiedy zakończy się już etap intensywnej fermentacji, należy przez sito wyłożone bawełnianą, czystą szmatką zlać z balonu powstały płyn.

Pozostały moszcz owocowy ugniata się i zalewa kolejną porcją wody. Po dwóch dniach ostatecznie wyciska się owoce przez sito i przecedzony wyciąg łączy się z tym uzyskanym poprzednio. Na tym etapie sprawdza sie między innymi kwasowość roztworu, gdyż wino nie może być zbyt kwaśne (należy je wtedy rozcieńczyć wodą) i nie może być też niedokwaszone (doprawiamy kwaskiem cytrynowym). Tak przygotowane młode wino odstawia się do kolejnego etapu dojrzewania. Wino może sobie spokojnie leżakować w balonie przez kilka miesięcy.

Po tym czasie, należy ściągnąć je z balonu, odcedzić i przelać do docelowych butelek. Te umieszczamy na wpół leżąco w chłodnej piwnicy, gdzie nadal będą dojrzewały. Minimalny okres na przygotowanie wina to rok, ale im dłużej będzie trwał proces leżakowania, tym lepsze uzyskamyefekty końcowe. Wyjątek stanowią jedynie wina słabe, które dość łatwo mogą się zepsuć.

Przykładowe proporcje składników użytych do produkcji wina:

I etap: 1 kg. owoców, 1 kg. cukru, 3 l. wody, ok. 10 g. kwasku cytrynowego, ewentualnie 4 g. pożywki dla drożdży;
II etap, zalewanie moszczu na ok. 2 dni: 1 kg. cukru oraz 3 l. wody.
Oba uzyskane wina łączy się ze sobą.

Uwagi końcowe

Przedstawione powyżej informacje, są jedynie ogólną wiedzą na temat przygotowywania wina. Aby jednak uzyskać napój naprawdę wartościowy i dobrej jakości, należy dość gruntownie zapoznać sie z metodami sporządzania win, gdyż to proces długotrwały i pracochłonny, wymagający wielu istotnych zabiegów.

Przepisy na sporządzenie dobrego wina, zawierają różne proporcje składników, w zależności od tego, czy produkt ma być bardziej wytrawny czy też deserowy.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: 5 tgfbv, Tytuł: ytygh d5nyrt hg

    rfgfgr

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: