Winniczek - ślimak z naszego ogrodu

Winniczek - ślimak z naszego ogrodu

Skomentuj artykuł

W przypadku dużej populacji zaistnieje konieczność ograniczenia jej liczebności. Można to zrobić w sposób biologiczny oraz chemiczny. Ze skutecznością obydwu metod bywa różnie, ale warto podkreślić, że metoda chemiczna wywiera negatywny wpływ na środowisko. W czasach, kiedy zatrucie środowiska jest tak duże lepiej oszczędzić nasze azyle przed kolejną jej dawką.

Znając biologię ślimaka winniczka, siedliska, które preferuje, można wpłynąć na jego ograniczenie.

Przede wszystkim należy oczyścić ogród ze zbędnych zanieczyszczeń, a więc usuwamy ewentualne skupiska drewna, gruzu, złomu itp. Następnie warto usunąć rośliny zbyt zagęszczające. Nie ma mowy o „dzikich”, zacienionych nieużytkach w nieuczęszczanych zakątkach ogrodu. To idealne miejsca dla ślimaków, w których kryją się przed palącym słońcem.

Następnie prześwietlamy rabaty, a więc staramy się, aby w ogrodzie znalazło się jak najwięcej słonecznych rabat, a zacienionych jak najmniej.

Ślimak winniczek

Ślimak winniczek

Ogród należy dokładnie odchwaścić, wskazane częste koszenie trawy,  jeżeli to możliwe, najbliższe otoczenie ogrodu także utrzymujemy w należytej kulturze.

Poza tym częste spulchnianie podłoża, sprawi, że zniszczymy jaja złożone przez winniczka. Poza tym nie obędzie się bez systematycznego zbierania ślimaków. Zbiór najlepiej przeprowadzić wieczorem i rano, powtarzając go przez kilka dni. Zebrane ślimaki najlepiej wynieść daleko od ogrodu, gdzieś na zalesionym terenie, gdzie będą mogły żyć, a także stanowić pokarm dla innych organizmów żywych.

Rośliny podlewajmy rano, aby nie podwyższać wilgotności w okresie aktywności ślimaków.

Rozsypywane bariery m.in.  z trocin, igliwia, popiołu drzewnego mogą ochronić poszczególne rośliny, ale sprawdzają się w okresie suchych dni, ponieważ podczas deszczu, bariera zostaje wymyta.

Sadźmy także rośliny, które ze względu na zapach odstraszają ślimaki, również winniczki. Do takich roślin zaliczymy m.in. cebulę, czosnek, orlik pospolity, mydlnicę lekarską, hyzop, majeranek, szałwię, macierzankę.

Uwagi końcowe

Ślimak winniczek jest gatunkiem ślimaka, który zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla roślin. Nie mniej jednak przy lokalnym masowym występowaniu może powodować szkody. Dzięki wybranym metodom nakreślonym powyżej ograniczymy populację ślimaka winniczka. Pamiętajmy że w niewielkiej liczbie jest on pożyteczny, gdyż ogranicza powiększanie się populacji ślimaków nagich, które wyrządzają najwięcej szkód i są poważnym problemem wielu posiadaczy ogrodów.
 
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także