Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias)

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias)

Skomentuj artykuł

Wilczomlecz sosnka jest rodzimym gatunkiem w Europie, na Syberii i w Afryce. Wprowadzony został do Nowej Zelandii i Ameryki Północnej jako roślina ozdobna, gdzie jest powszechnie sadzony na cmentarzach i często nazywany cmentarnym chwastem. W Polsce gatunek ten jest pospolicie spotykany, z wyłączeniem północno-wschodnich krańców kraju. Rośnie na suchych łąkach i pastwiskach, w miejscach ruderalnych, na brzegach lasów i przydrożnych pasach zieleni, a nawet na wydmach. Jest to roślina bardzo inwazyjna, w niektórych krajach uważana za chwast i tępiona.

Charakterystyka

Wilczomlecz sosnka jest trwałą rośliną zielną, rośnie pojedynczo, może też tworzyć niewielkie łany. Jak inne wilczomlecze zawiera trujący sok mleczny, który powoduje podrażnienia skóry, szczególnie silne drażni błony śluzowe i oczy. Może być trujący dla krów i koni. Wiosną z podziemnego, zdrewniałego i silnie rozgałęzionego kłącza wyrastają kępy pędów. Wzniesione pędy mogą osiągać do 40 cm. W dolnej części są czerwone, pozbawione liści, natomiast w górnej części wytwarzają się liczne pędy boczne, gęsto porośnięte liśćmi. Liczne jasnozielone, równowąskie liście ułożone są skrętolegle na pędach. Są delikatne i miękkie w dotyku, mają około 3 mm szerokości i do 30 cm długości i przypominają igły sosny, skąd wzięła się nazwa rośliny. Żółtozielone kwiaty zebrane są w kwiatostan typu wierzchotka o szerokości do 8 cm. Składa się on z jednego kwiatu żeńskiego otoczonego kilkoma męskimi. Kwiaty pojawiają się na roślinie od maja do sierpnia. Właściwe kwiaty są drobne i niepozorne, ich ozdobą są szerokojajowate liście podkwiatowe o intensywnie żółtej barwie, z czasem stają się czerwone. Kwiaty mają intensywny słodki zapach. Wilczomlecz ten jest roślina żywicielską motyla zawisaka wilczomlecza. Owocem jest rozłupnia, która pękając wyrzuca drobne nasiona na odległość nawet kilku metrów.

Zastosowanie

Wilczomlecz sosnka doskonale nadaje się do nasadzeń naturalistycznych i skalnych, a także jako roślina okrywowa. Dobrze sprawdza się na rabatach i obwódkach, stanowi ciekawy akcent wśród kwitnących bylin. Jego kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Często wykorzystywany jest we florystyce jako dodatek do bukietów i kompozycji kwiatowych. Należy pamiętać, aby przed umieszczeniem go w wazonie zaparzyć we wrzącej wodzie końcówki pędów, zahamuje to wyciekanie z nich soku mlecznego. Zabieg ten znacznie przedłuży trwałość i świeżość kompozycji.

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wymagania

Podobnie jak inne rośliny tego rodzaju, wilczomlecz sosnka jest rośliną światłolubną. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i częściowo zacienionych. Preferuje suche lub lekko wilgotne, piaszczyste i żwirowe podłoże. Najlepsze są dla niego wapienne gleby o odczynie zasadowym do lekko kwaśnego. Ważne, żeby były przepuszczalne i dobrze zdrenowane, gdyż wilczomlecz nie lubi nadmiernego zalewania. W naszych warunkach klimatycznych wykazuje pełną odporność na mróz.

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Rozmnażanie

Wilczomlecz sosnka w łatwy sposób rozmnaża się wegetatywnie poprzez pąki wyrastające z rozrastających się podziemnych kłączy. Roślina ta tworzy szeroko rozgałęziony system kłączy, które mogą osiągać nawet 3 m długości. Zwłaszcza na żyznych glebach może być szczególnie ekspansywna i z czasem zdominować sąsiednie rośliny. W okresie wiosennym możemy pobierać fragmenty kłączy wybierając takie, które zdążyły już wytworzyć pąki pędowe. Uzyskamy w ten sposób nowe rośliny, które możemy sadzić w dowolnym miejscu. Rośliny z łatwością zregenerują się nawet z małego fragmentu kłącza zaopatrzonego w pąk. Podobnie jak inne wilczomlecze i ten gatunek możemy rozmnażać generatywnie. Wytwarza on pokaźną ilość nasion, które mają dużą zdolność kiełkowania. Dzięki specyficznej budowie owocu nasiona rozsiewane są na niemałej powierzchni, a na wiosnę w dużych ilościach wyrastają samosiewy. Gdy roślinki podrosną, możemy je przesadzić w bardziej odpowiednie miejsce. Na jesień możemy również zebrać nasiona i wysiać je od razu w miejscu przez nas wybranym. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozsiewaniu się, warto ścinać pędy z przekwitłymi kwiatami zanim zawiążą i rozsieją nasiona.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie