Wiklina

Wiklina

Skomentuj artykuł

Meble wiklinowe, to ciekawe rozwiązania, choć kosztowne. Nie należą do powszechnych elementów użytkowych, wykorzystywanych w ogrodzie, ponieważ przegrywają z tańszymi, a zarazem trwałymi materiałami, imitującymi wiklinę. Wiklina, to nie tylko meble, to także dekoracje. Warto zapoznać się z tematem, ponieważ wiklina, to uniwersalny materiał, z którego można stworzyć niezwykle oryginalne, eleganckie i stylowe wyroby. Wiklina jest ponadczasowa, a więc zawsze modna i godna polecenia.

Czym jest wiklina ?

Wikliną określa się młode pędy, wybranych gatunków rodzaju Salix, które dzięki odpowiedniej obróbce, stanowią materiał, wykorzystywany w wikliniarstwie, a więc przetwórstwie wikliny.

Najpopularniejsze gatunki Salix, wykorzystywane do wyrobu wikliny:

    Wierzba purpurowa (paskówka)- Salix purpurea
    Wierzba amerykańska- Salix americana
    Wierzba wiciowa (konopianka)- Salix viminalis
    Wierzba migdałowa – Salix amigdalina

Oczywiście, poza wspomnianymi gatunkami istnieje wiele innych form, które także mogą posłużyć do wyrobu niezwykle oryginalnych dekoracji.

Wiklina, to także nazwa zwyczajowa wierzby purpurowej, a więc Salix purpurea, którą można wykorzystać przy aranżacji ogrodu.Wierzba w otaczającym nas krajobrazie

Jako materiał do wyrobu dekoracji wiklinowych oraz innych elementów o wartości użytkowej, poza wspomnianymi czterema gatunkami wierzby, wykorzystuje się również inne gatunki oraz podgatunki rodzaju. Polski krajobraz obfituje w zmienne wierzby, które cenione są m.in. za szybki wzrost, małe wymagania, a także dekoracyjność. Krzyżowanie się wierzb jest powszechne, tak więc oznaczanie dziko rosnących roślin, może być bardzo utrudnione.

Z pewnością do najpopularniejszych gatunków rodzaju zaliczymy wierzbę białą (Salix alba). Pochodząca z Ameryki Północnej, była często sadzona w parkach, na terenach wiejskich, wzdłuż dróg. „Wierzba płacząca” jest jedną z najpiękniejszych reprezentantek wierzby białej, a także rodzaju. Sadzona w pobliżu zbiorników wodnych, wygląda zjawiskowo.

Poza wierzbą białą w otaczającym nas krajobrazie, możemy spotkać wierzę iwę (Salix caprea). Bardzo popularna ze względu na „bazie kotki”, które wykorzystywane są m.in. do wiosennych dekoracji. Ceniona przez pszczelarzy, a jej forma płacząca m.in. ‘Pendula’ należy do najczęstszych reprezentantek rodzaju, wykorzystywanych przy obsadzaniu ogrodów, a także aranżacji miejskich terenów zielonych.

W ogrodzie skalnym, można wykorzystać, niezwykle dekoracyjną wierzbę żyłkowaną (Salix reticulata). To niewielka krzewinka  o płożących gałązkach.

Inne gatunki rodzaju to m.in.:

- wierzba płożąca (Salix repens);
- wierzba uszata (Salix aurita);
- wierzba szara (Salix cinerea).

wiklina

Wiklina

Czy wiesz że …

Rodzaj Salix obejmuje kilkaset  gatunków drzew, krzewów i krzewinek.     Warto     zapoznać się z tym bogactwem i maksymalnie wykorzystać     potencjał, który drzemie w tych roślinach.

Charakterystyka wybranych gatunków rodzaju, mających zastosowanie w  wikliniarstwie

Wierzba purpurowa

Gatunek wierzby, charakteryzujący się krzewiastym i kulistym pokrojem.     Salix purpurea wykorzystywana jest nie tylko w wikliniarstwie. Znajduje     zastosowanie także przy aranżacji terenów zielonych. W sprzedaży     dostępne są jej odmiany, które możemy uprawiać w    ogrodach.

Rodzima wierzba, która tak jak pozostałe wierzby, najczęściej spotykana     jest w pobliżu rzek, a więc na podłożu zasobnym i wilgotnym.

Wierzba purpurowa, osiąga do około 3 m wysokości, czasem więcej,     przybierając wówczas formę niewielkiego drzewka. Nazwa gatunku     wzięła się od barwy pędów, które w początkowym okresie,  charakteryzują się purpurowym zabarwieniem. U starszych okazów,     kora staje się bardziej szara- do brunatnej.

Z odmian, które warto polecić do ogrodu, należy wspomnieć o odmianie     ‘Pendula’ , charakteryzującej się zwisającym pokrojem, zazwyczaj     szczepiona na pniu. Godne uwagi są także odmiany ‘Gracilis’ oraz     ‘Nana’, które doskonale sprawdzą się jako pojedyncze akcenty bądź też     w grupie z innymi krzewami.

Wierzba wiciowa

Potocznie nazywa się ją witwą bądź konopianką. Jest uprawiana przede wszystkim na wiklinę, tak więc nie ma większego znaczenia, jeżeli chodzi o tereny zielone. W wierzbie wiciowej drzemie wielki potencjał. Może być ona wykorzystana także jako biomasa, a więc stanowić źródło energii odnawialnej. Doskonała do rekultywacji obszarów zanieczyszczonych. Mało kto wie, że wierzba wicowa, pochłania m.in. zanieczyszczenia z podłoża, tak więc powinna być sadzona na terenach poprzemysłowych.

Salix viminalis  charakteryzuje się krzewiastym pokrojem bądź przybiera formę niewielkiego drzewka, osiągającego do kilku metrów wysokości. Duże przyrosty roczne, pędy wyprostowane. W Polsce pospolita, występująca przede wszystkim w pobliżu cieków wodnych. Wykazuje niewielkie wymagania pod względem podłoża. Preferuje gleby przepuszczalne i wilgotne.

Wierzba amerykańska

Wiklina z wierzby amerykańskiej jest jedną z najlepszych, najbardziej pożądanych ze względu na swoją sprężystość.  Już sama nazwa wskazuje na pochodzenie wierzby amerykańskiej. Sprowadzona została z Ameryki przez Ernesta Hoedta pod koniec XIX w.

Wierzba migdałowa

Wierzba migdałowa zwana wierzbą trójpręcikową (Salix triandra) przybiera formę krzewu, czasem niewielkiego drzewa. Występuje w kilku formach (m.in. Salix triandra ssp. triandra), a ceniona jest przede wszystkim ze względu na wykorzystanie w wikliniarstwie, poza tym w pszczelarstwie. Kwitnie w kwietniu, a spotkać ją można na wilgotnych łąkach, zazwyczaj w bliskim towarzystwie rzek, na terenach charakteryzujących się wyższą wilgotnością.

wiklina

Wiklina

Czy wiesz że …

Wierzby należą do roślin dwupiennych, co oznacza, że na danym osobniku, występują wyłącznie kwiaty żeńskie bądź męskie.

Uprawa wikliny

Uprawa wierzby na cele przemysłowe nie jest zajęciem łatwym. Należy podkreślić, że wikliniarstwem zajmowali się już nasi dziadowie, a rozwój wikliniarstwa można było zaobserwować w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie uprawa wikliny i jej przetwórstwo może być alternatywą dla wielu rodzin.

Wyroby z wikliny,  to stylowe rozwiązania, które obecnie konkurują z tańszymi, wykonanymi z materiałów, stanowiących imitację wikliny- niestety z korzyścią dla tych drugich.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie