Wierzba japońska (wierzba całolistna, wierzba zwarta) Salix integra

Wierzba japońska (wierzba całolistna, wierzba zwarta) Salix integra

Skomentuj artykuł

Wierzba japońska (wierzba całolistna, wierzba zwarta)  – Salix integra

Rodzina wierzbowate– Salicaceae
Gatunek- Salix integra
Rodzaj wierzba  – Salix


Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj obejmuje około 300 gatunków, często bardzo zróżnicowanych drzew, krzewów, a także krzewinek. Występują przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego oraz chłodnego półkuli północnej. W Polsce naliczono się około 28 gatunków dziko rosnących wierzb. Pamiętajmy, że wierzby bardzo łatwo się krzyżują i w otaczającym nas krajobrazie występuje sporo mieszańców tych roślin.

Wybrane gatunki charakterystyczne dla flory polskiej

•    Salix alba (wierzba biała)
•    Salix caprea (wierzba iwa)
•    Salix fragilis (wierzba krucha)
•    Salix bicolor (wierzba dwubarwna)
•    Salix purpurea (wierzba purpurowa)
•    Salix lapponum (wierzba lapońska)
•    Salix cinerea (wierzba szara)
•    Salix aurita (wierzba uszata)
•    Salix viminalis (wierzba wiciowa)
•    Salix daphnoides (wierzba wawrzynkowata)
•    Salix repens (wierzba płożąca)
•    Salix reticulata (wierzba żyłkowana)

Wierzby charakteryzują się m.in. zróżnicowanym  pokrojem ( oraz  wyglądem liści . Zazwyczaj spotykamy się z gatunkami i odmianami wąskolistnymi, poza nimi wyróżniamy wierzby o liściach eliptycznych do bardziej okrągłych. Należą do roślin dwupiennych, często o bardzo dekoracyjnych kwiatach (tzw. kotki),  ukazujących się jeszcze przed rozwojem liści. Zazwyczaj szybko rosnące i miododajne.


Wymagania rodzaju zróżnicowane, zależnie od gatunku wierzby preferują podłoże żyzne i wilgotne bądź suche i piaszczyste. Wszystkie wierzby są światłożądne i zazwyczaj bardzo łatwo je rozmnożyć wegetatywnie, poprzez zdrewniałe sadzonki.

Wiele gatunków wierzby ze względu na swoją wyjątkową dekoracyjność (pokrój, barwa pędów, kształt liści, kwiaty, okres kwitnienia) wykorzystywanych jest przy aranżacji terenów zielonych.

Z chorób wierzby warto wspomnieć o rdzy, zamieraniu pędów oraz czerniaku, natomiast szkodniki mogące zaatakować wierzbę to mszyca, przędziorki, rynnica wierzbowa oraz pienik wierzbowy.

Rdza wierzby-  choroba wywołana przez grzyby Melamopsora spp. Groźna choroba, której objawem są rdzawe plamki z zarodnikami. Porażeniu ulegają liście, a nawet najmłodsze pędy, które z czasem opadają. Rdzę wierzby możemy zwalczyć stosując biopreparaty np. Biosept 33 SL bądź środek chemiczny Score 250 EC. Pamiętajmy, że oprysk należy kilkakrotnie powtórzyć (3-4 razy) co 7-14 dni. Opadłe liście należy palić !

Zamieranie pędów wierzby- choroba grzybowa, prowadząca do zamierania pędów. Na pędach pojawiają się brązowawe plamy, na których można dostrzec zarodniki grzyba. Chorobę zwalczamy, stosując odpowiedni preparat np. Topsin M 70 WP. Porażone pędy usuwamy i palimy.

Czerniak wierzby- choroba wywoływana przez grzyba Rhytisma salicinum. Objawy to żółtawe plamy na liściach, na górnej stronie pokryte czarną zbitą grzybnią. Palimy opadłe liście, a roślinę należy opryskać odpowiednim środkiem np. Score 250 EC. Zabieg należy kilkakrotnie powtórzyć.

Parch- choroba grzybowa, w wyniku której dochodzi do czarnienia i opadania liści oraz pojawienia się na gałęziach charakterystycznych brodawek. Z chorobą walczymy, stosując odpowiedni środek chemiczny np. Score 250 EC, Topsin M 70 WP.

Wierzba japońska

Wierzba japońska - zdjęcie aniasyp1

Mszyce- są częstym problemem nie tylko przy uprawie wierzb. Szkodniki zwalczamy stosując odpowiedni środek owadobójczy.

Przędziorek wierzbowiec- problem z tym szkodnikiem może pojawić się w okresie letnim. Jego obecność prowadzi do pojawienia się mozaikowatych, żółtawych plam. Z czasem liście opadają. Zwalczamy go stosując odpowiedni środek chemiczny np. Talstar 100 EC.

Rynnica wierzbowa- szkodnik dokonujący szkód w okresie letnim. Jego żerowanie na liściach prowadzi z czasem do ich opadania. Rynnicę wierzbową zwalczamy stosując odpowiedni środek np. Talstar 100 EC.

Pienik wierzbowy- pluskwiaki wysysające soki z rośliny. Obecność larw bardzo łatwo zdiagnozować po charakterystycznej pianie w jakiej żerują. Przypomina ona trochę ślinę. Szkodnika zwalczamy odpowiednim środkiem  chemicznym.

Wierzba japońska

Wierzba japońska - zdjęcie netii79

Pokrój

Wierzba japońska to średniej wielkości krzew, dochodzący do około 3 m wysokości.

Kora

Szarozielona

Pędy

Pędy zielonkawe, gładkie i błyszczące.

Liście

Wierzba japońska charakteryzuje się lancetowatymi, zielonymi liśćmi, osiągającymi  do kilku centymetrów długości.

Kwiaty

Kwiaty w postaci tzw. kotków, ukazują się w kwietniu i maju.

Wierzba japońska

Wierzba japońska - zdjęcie beata1503

Występowanie

Gatunek pochodzi z odległych krajów azjatyckich (m.in. Japonii). W naszym kraju uprawia się przede wszystkim jej bardzo dekoracyjne odmiany.
     

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: