Wiąz górski Ulmus glabra

Wiąz górski Ulmus glabra

Skomentuj artykuł

Zastosowanie
   

Ulmus glabra ze względu na swoje walory dekoracyjne, długowieczność oraz rozmiary doskonale nadaje się do  nasadzeń parkowych oraz do zadrzewienia otwartego krajobrazu. Podatność na grafiozę uniemożliwia masowe wykorzystanie tego gatunku przy obsadzaniu zróżnicowanych przestrzeni. W ogrodzie można wykorzystać jedną z wielu odmian ogrodowych np. bardzo popularną ‘Camperdownii
   

Drewno wiązu górskiego jest twarde i dość trwałe, dlatego znalazło zastosowanie w meblarstwie.


Odmiany
   

 

Miłośnicy drzew w ogrodzie mają szansę skorzystać z wielu odmian gatunku, a najbardziej znane i najwartościowsze odmiany to z pewnością

• ‘Camperdownii’ – odmiana wiązu górskiego charakterystyczna i ceniona ze względu na płaczący pokrój. Nadaje się do małych i średnich ogrodów. Osiąga maksymalnie do 10 m wysokości oraz zbliżoną szerokość. Ze względu na pokrój odmiana bardzo często jest nazywana „płaczącym wiązem”. Wymagania odmiany tak jak gatunku, nie wymaga znaczącego cięcia i bez problemu utrzymuje swój charakterystyczny pokrój. Świetnie poradzi sobie na stanowisku półcienistym.

• ‘Pendula’- jest kolejną bardzo ciekawą odmianą o charakterystycznym pokroju. Szczepiona na pniu stanowi drzewko o parasolowatej koronie, osiągające do około 5 m wysokości. Jej gałęzie bardzo często zwisają do samej ziemi, stanowiąc bardzo ciekawy i wyrazisty akcent w ogrodzie. Rozrośnięte okazy mogą pełnić rolę naturalnych zadaszeń- altan.

• ‘Exoniensis’-  wartościowa odmiana wiązu górskiego wykazująca podwyższoną odporność na grafiozę. Charakteryzuje się kolumnowym pokrojem i osiąga do kilkunastu metrów wysokości.

Uwagi
   

Wiąz górski często nazywany jest brzostem aczkolwiek należy pamiętać, że tą nazwą określane są także inne wiązy- przede wszystkim Ulmus minor.
   

Wiąz może być zaatakowany przez mszyce, które powodują zmiany na wierzchniej warstwie liści w postaci mniejszych lub większych wybrzuszeń czy też galasów. Może nie zagrażają one drzewu, ale warto je eliminować usuwając porażone pędy oraz liście, a w przypadku zmasowanego ataku zastosować odpowiedni oprysk.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także