Uszczelnianie oczka wodnego - folie do oczek wodnych

Uszczelnianie oczka wodnego - folie do oczek wodnych

Skomentuj artykuł

Oczko wodne to marzenie wielu, aczkolwiek tylko nieliczni mają możliwość zrealizować swoje marzenie o bogatym biotopie, pełnym zróżnicowanej roślinności oraz zwierząt. Postawą jest posiadanie kawałka zielonego azylu w postaci ogrodu czy też działki. Na upartego można skorzystać także z zaadaptowania balkonu na niewielkie oczko wodne w pojemniku. W niniejszym artykule skupię się na zbiornikach wodnych uszczelnianych folią.
   

Zbiorniki wodne można uszczelnić wykorzystując zróżnicowane materiały.

- gotowe misy z tworzywa sztucznego;

- betonowe;

- siatkobeton;

- maty bentonitowe;

- glina;

- folie;

   

Gotowe pojemniki z tworzywa sztucznego to dobre rozwiązanie do niewielkich ogrodów wodnych. Mają ograniczone rozmiary oraz występują w zróżnicowanych kształtach. Jeżeli skorzystamy z takiego rozwiązania należy pojemnik wkopać w  poziomie. Gotowe oczka wodne mają określone granice stref roślinności dzięki czemu pozostaje nam tylko obsadzenie go konkretną roślinnością i oczko wodne jest gotowe.
   

Budowa oczka wodnego z betonu jest bardzo pracochłonnym rozwiązaniem. Ogród na wiele tygodni staje się pobojowiskiem, gdyż materiały oraz urządzenia do budowy zajmują sporo miejsca. Kształty oczka wodnego z betonu są regularne, a więc najczęściej prostokątne oraz kwadratowe. Przy budowie konieczne są szalunki. Jeżeli będzie to oczko całoroczne, ściany powinny być pod lekkim skosem tak aby podczas mrozów nie doszło do silnych nacisków na ściany oczka co może zakończyć się pęknięciami. Jeżeli chcemy posiadać roślinność, zbiornik powinien być tarasowany.
   

Siatkobeton to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy tworzyć oczka wodne o nieregularnych  kształtach. Wbrew pozorom nie należy do najdroższych rozwiązań, a trwałość oczka jest zadowalająca.
   

Maty bentonitowe są rzadko stosowanym rozwiązaniem, nie można ich zakupić w sklepie, ze względu na rozmiary i duże ciężary. Wymagają odpowiedniego sprzętu do ich rozkładania oraz nadają się do większych zbiorników wodnych. Ich trwałość sięga kilkudziesięciu lat, a wyjątkowość polega na tym, że bentonit, będący głównym składnikiem mat, jest minerałem, który pod wpływem wody pęcznieje sprawiając, że dno jest doskonale uszczelnione.
   

Dawniej w naturalistycznych założeniach jako materiał uszczelniający wykorzystywano glinę. Niestety olbrzymia pracochłonność sprawiła, że jest ona bardzo rzadko stosowana. Grubość warstwy gliny powinna wynieść do 30 cm tak aby mieć pewność całkowitej szczelności zbiornika.
   

Ostatnim materiałem do uszczelniania oczek wodnych są folie. Ich największą zaletą jest łatwość stosowania oraz możliwość nadania oczku wodnemu bardziej zróżnicowanej linii brzegowej. Nie musimy ograniczać się do konkretnych kształtów.
W sprzedaży mamy sporą ofertę folii, ale nie każda się sprawdzi. Z pewnością nie powinniśmy oszczędzać na tym materiale. Folie  polietylenowe (PE), a więc ogrodnicze czy też budowlane w żadnym wypadku nie powinny być stosowane do uszczelniania oczek wodnych. Oszczędność jest chwilowa, gdyż ze względu na brak odporności na mróz, promieniowanie UV szybko ulegają uszkodzeniom. Wytrzymają jeden bądź dwa sezony i na nowo będziemy musieli uszczelniać oczko wodne, niszcząc powstały ekosystem. Zdecydowanie należy kupować folie przeznaczone do oczek wodnych. Zaliczymy tutaj folie wykonane z polichlorku winylu (PVC) oraz geomembrana EPDM wykonaną z syntetycznego kauczuku. Trwałość foli wykonanych z PVC wynosi ponad 20 lat, natomiast EPDM nawet 50 lat.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: