Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny

2 komentarzy

W czasie wiosny można wspomóc glebę dawkując nawozy azotowe (w postaci siarczanu amonu), kiedy roślina zawiązuje owoce oraz pąki kwiatowe. Nawożenie potasowe i fosforowe wykonuje się natomiast jednorazowo jesienią. Dopuszczalne jest również stosowanie nawozów wieloskładnikowych o odczynie kwaśnym. Pamiętajmy, że jeżeli żurawina dobrze rośnie, można w ogóle zrezygnować z nawożenia, ponieważ przenawożenie zazwyczaj skutkuje utratą plonów w kolejnych latach.

Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny

Rozmnażanie i pielęgnacja.

Rozmnażanie żurawiny jest bardzo łatwe. Wystarczy wybrać dłuższe pędy i pociąć je na 10-12 centymetrowe kawałki i następnie przenieść je do pojemnika z kwaśnym torfem. Po kilku tygodniach sadzonki ukorzenią się i będzie je można przenieść do małych doniczek i po kolejnych kilku tygodniach – do gruntu. Zalecana rozstawa to 20 x 20 cm. Owoce pojawiają się w 3. roku uprawy, chociaż żurawina osiąga pełnię owocowania w 4. i 5. roku. Istotny wpływ na owocowanie roślin ma zabieg ściółkowania. W celu osiągnięcia dobrych plonów uprawę powinno się pokryć 3-centymetrową warstwą piasku. Można też wysypać korę sosnową, która po rozłożeniu zakwasi podłoże.

Kilkuletnie okazy powinno się również przycinać. Cięcie korekcyjne wykonuje się wczesną wiosną i polega ono na usunięciu nadmiernie wyrośniętych pędów. Ten zabieg jest szczególnie ważny, ponieważ zagęszczone pędy wydają znacznie mniej owoców. Kolejne cięcie można wykonywać po zbiorach w październiku. Usuwamy wtedy uszkodzone bądź połamane pędy. Roślina rzadko kiedy przemarza ze względu na wysoką odporność na mrozy. Żurawina nie jest również atakowana przez szkodniki i podatna na choroby, dlatego pielęgnacja krzewu ogranicza się do przycinania i regularnego nawadniania. Dobrze utrzymana uprawa może wydać nawet do 3 kg na 1 m2. Doskonałym pomysłem jest sadzenie w towarzystwie żurawiny innych roślin wrzosowatych takich jak azalie, różaneczniki oraz wrzosy. Rośliny te mają podobne wymagania uprawowe i wzajemnie się uzupełniają.

Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Zuzu, Tytuł: czy to właściwe zdjęcia

    Zgadzam się z przedmówczynią, że zdjęcia chyba nie te. Mam krzaczki żurawiny i wyglądają jakby trochę inaczej.

  2. Dodał: Natasza, Tytuł: pomylone zdjęcia

    te ostatnie trzy to jest zdjęcie leśnej borówki lub czerwonej brusznicy różnie to nazywają żurawina ma wąskie podługowate listki a owoce są jakby na nitkach

Dodaj swój komentarz

Zobacz także