Uprawa winogron owoce w ogrodzie

Uprawa winogron owoce w ogrodzie

1 komentarzy

Winorośle uprawia się przede wszystkim w winnicach z przeznaczeniem winogron na wina. Ten sposób jest jeszcze mało popularny w Polsce. Chodzi tutaj głównie o winnice i masową produkcję trunku, ponieważ winorośl jest już prawie w każdym ogrodzie, a wino domowej roboty w niejednej piwniczce.

Winogrona to pnącza samopylne. Ich owoce mają wielkość około trzech centymetrów. Są koloru kremowego, zielonego, granatowego oraz czerwonego.

Uprawa winogron

Stanowisko –  Idealne stanowisko dla winogron to miejsce osłonięte od wiatru  oraz słoneczne. Najlepiej sadzić pnącze od strony południowej albo południowo zachodniej na bezwietrznym i ciepłym stanowisku, które bardzo odpowiada winorośli. Dobrze będzie się ona czuła rosnąc przy ścianie domu.

Podłoże –  Gleba, na której rosną winogrona powinna być lekka i próchniczna.

Rozmnażanie –  Z sadzonek zakupionych w szkółce lub w sklepie ogrodniczym. Winogrona sadzimy około półtora metra od siebie, jak również innych drzew czy krzewów. Możemy je też rozmnażać poprzez: odkłady, ukorzenianie pędów, szczepienie.

Zabiegi pielęgnacyjne

Teren wokół rosnących winogron powinien być odchwaszczony. Wiosną należy wzbogacić ziemię, w której rosną pnącza nawozem organicznym.

Kupując  winogrona, warto kupić odmianę odporną na mróz.

Dojrzałych owoców nie zbieramy po sztuce tylko obcinamy sekatorem całą kiść. Dzięki temu przy zbiorze mniej z nich tracimy. Kiście wkładamy do łubianki lub małego koszyka uważając, żeby nie pognieść owoców.

Pędami owocującymi są jedynie młode pędy. Solidne przycinanie ich przyczynia się do zwiększenia zbiorów.

W pierwszych latach po posadzeniu pnącza słabo owocują.

Uprawa winogron

Zastosowanie

Z winogron powstają wyborne wina, soki oraz dżemy.

Winogrona zawierają w sobie śladowe ilości witamin B1i B2 oraz C.

Jeżeli nie mamy działki, na której moglibyśmy hodować winorośl, to możemy ją posadzić na balkonie, albo tarasie. Powinno być to miejsce słoneczne.

Pnącze sadzimy w doniczce o pojemności ponad sto litrów, dobre są donice z terakoty i drewniane. W dnie pojemnika musi być otwór, żeby mógł przez niego wydostać się nadmiar wody. Jej nadmiar nie powinien zalegać, ponieważ korzenie winorośli wyjątkowo źle czują się, gdy jest za dużo wilgoci. Do donicy wsypujemy ziemię ogrodową a na samo dno jeszcze przed ziemią dajemy drenaż.
Winorośli uprawianej w ten sposób, jak w każdy inny musimy udostępnić możliwość pięcia się. Może ona piąć się po ścianie budynku czy na specjalnie stworzonym dla niej „rusztowaniu”, na przykład  drewnianej drabince przymocowanej do doniczki.

Odmiany winogron, które warto uprawiać to : Regent, Bianca, Muskat Odeski, Jutrzenka, Aurora, Cascade czy  Sibera.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Reniutka, Tytuł: zdjęcie....

    Zdjęcie pięęękne apetyczne, a ja mam problem ,bo nie umiem dobrze ciąć, szukam pomocy. Jestem chyba trudnym uczniem,bo nie mogę zgłębić tej tajemnicy. Proszę o pomoc. Mój adres meilowy ;reniadz@vp.pl

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: