Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

1 komentarzy

Wiosną wszyscy czekamy na pierwsze dojrzałe owoce truskawek. Ich uprawa pod osłonami pozwala cieszyć się pierwszymi owocami kilka tygodni wcześniej, niż w przypadku roślin uprawianych tradycyjnie w gruncie. W tym celu stosuje się okrywy z włókniny lub foli perforowanej, coraz częściej stosuje się też uprawę truskawek w niskich i wysokich tunelach foliowych oraz całoroczną uprawę w ogrzewanych obiektach szklarniowych. Oprócz osłon, na wczesność owocowania wpływ mają również warunki pogodowe, wiek plantacji oraz uprawiana odmiana.

Rodzaje osłon

Najprostszym i najtańszym sposobem używanym w uprawach na niewielką skalę jest okrywanie roślin rosnących w gruncie osłonami z foli perforowanej lub włókniny. Osłony możemy rozkładać bezpośrednio nad roślinami lub na niewielkich konstrukcjach w formie niskich tuneli. W odróżnieniu do folii, włóknina polipropylenowa jest materiałem bardziej przewiewnym i ma zdolność przepuszczania wody. Dzięki temu rośliny możemy podlewać bez jej zdejmowania. Nie jest to również konieczne do przeprowadzenia zabiegu chemicznego zwalczania chwastów, możemy opryskać międzyrzędzia nie przejmując się zdejmowaniem okrywy. Jest jednocześnie znacznie lżejsza niż folia, lepiej okrywa rośliny. Targana silnymi podmuchami wiatru powoduje u nich znacznie mniej uszkodzeń niż okrywa z folii. Zastosowanie bezbarwnej folii perforowanej pozwala jednak na znacznie lepsze utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, a także wyższej temperatury niż pod osłoną z włókniny. Dużą jej wadą jest to, że nie zapewnia odpowiedniego wietrzenia roślin, co przy silnym nasłonecznieniu może prowadzić do ich przegrzewania się. Dlatego też pod folią truskawki znacznie częściej poraża szara pleśń i biała plamistość. W słoneczne dni niezbędne jest zdejmowanie okrywy z folii w celu przewietrzenia uprawy. Włóknina jest materiałem tańszym, jednak folię perforowaną można używać przez kilka kolejnych sezonów. Główną zaleta folii w porównaniu z włókniną jest o kilka dni wcześniejsze owocowanie.


Uprawa truskawek

Do uprawy pod osłonami polecane są wczesne odmiany truskawek, charakteryzujące się smacznymi owocami np. Honeoye, Karna, Kent, Elsanta, Dukat. Najlepszym terminem sadzenia sadzonek, które mamy zamiar uprawiać pod osłonami jest połowa lipca do połowy sierpnia. Rośliny zdążą się dostatecznie wzmocnić i rozrosnąć przed zimą. Jeśli posadzimy rośliny zbyt późno ich plon w pierwszym roku będzie znacznie niższy. Do uprawy możemy użyć sadzonek typu frigo, należy jednak pamiętać, aby usuwać wytwarzane przez nie kwiatostany, gdyż dopuszczenie do owocowania może znacznie osłabić rośliny.

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawę truskawek pod osłonami najlepiej prowadzić na lekkich glebach, które wiosną szybko obsychają i nagrzewają się. Należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów. Przed wysadzeniem sadzonek stanowisko należy starannie przygotować, stosujemy dobrze rozłożony kompost lub obornik, dokładnie mieszamy go z ziemią.

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Okrywanie truskawek

Osłony rozkładamy wczesną wiosną, zaraz po rozmarznięciu gleby, najlepiej już pod koniec lutego. Włókninę lub folię rozkładamy na tyle luźno, aby nie ograniczały one wzrostu roślin. Brzegi osłon umieszczamy w międzyrzędziach, aby nie zostały one zerwane przez wiatr możemy przysypać je ziemią lub obłożyć desami czy kamieniami. Rośliny należy regularnie odchwaszczać i w okresach suszy podlewać. W okresie kwitnienia truskawek osłony usuwamy na dzień, aby owady mogły zapylić kwiaty, na noc osłony rozkładamy z powrotem. W zależności od panujących warunków atmosferycznych osłony pozostawiamy nawet do końca maja.

Na powodzenie uprawy truskawek pod osłonami, jak i na uzyskany plon największy wpływ ma zarówno termin rozłożenia osłon, jak i uprawiana odmiana. Dzięki zastosowaniu osłon w uprawie truskawek pierwszymi aromatycznymi owocami możemy cieszyć się już o 20 dni wcześniej niż w uprawie tradycyjnej.

Uprawa truskawek pod osłonami

Uprawa truskawek pod osłonami

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: katarzyna, Tytuł: Truskawki

    Moje truskawki są również pod folią, jest to duże zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi albo szkodnikami. Tunel mam nie duży ale mam dzięki temu dużo truskawek :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: