Uprawa truskawek dla każdego

Uprawa truskawek dla każdego

Skomentuj artykuł

Truskawka (Fragaria x ananassa) jest niską byliną zielną, nadającą się do uprawy w większości ogrodów, zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Owoce truskawki w zasięgu ręki, zapewnić może nam uprawa tych roślin w przydomowym ogródku lub w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Poniżej przedstawiamy sposoby uprawy truskawek, dzięki którym każdy posiadacz działki czy tarasu będzie mógł uzyskać zdrowe i smaczne owoce.

Zakładanie uprawy

Uprawa gruntowa

Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych. W cieniu słabiej kwitną i owocują, owoce nie są tak aromatyczne i słodkie. Najkorzystniejsze są gleby żyzne, zasobne w próchnicę, dostatecznie przewiewne, o uregulowanych stosunkach wodnych. Truskawki na działce możemy uprawiać na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, w ozdobnym warzywniku lub na rabatach bylinowych.

Przed założeniem plantacji wczesną wiosną, powinniśmy przygotować glebę już jesienią, poprzez przekopanie jej wraz z obornikiem. Należy wybrać sadzonki o silnym systemie korzeniowym dostępne w sprzedaży późnym latem lub wczesną jesienią. Umieszcza się je w dołkach wykopanych w ziemi i zaprawionych torfem, w rozstawie minimum 40 x 25 cm, tak aby ograniczyć gnicie owoców. Podczas sadzenia trzeba uważać, aby podstawa liści znajdowała się tuż nad glebą i nasada korzeni nie była widoczna. Ziemię wokół sadzonek należy uklepać i podlać, a także wyłożyć słomą lub folią. W przydomowych ogrodach sugerowane jest, aby truskawki były uprawiane maksymalnie do 5 lat w jednym miejscu.


Uprawa w pojemnikach

Natomiast do uprawy truskawek w pojemnikach można wykorzystywać worki z folii polipropylenowej o wymiarach 60-80 cm długości i 20-25 cm szerokości, różnego rodzaju cylindry, wiadra, czy skrzynki balkonowe, a także drewniane lub plastikowe beczki.

Należy ustawić je w miejscu dobrze nasłonecznionym i wypełnić substratem torfowym po same brzegi, a następnie posadzić rośliny w zagęszczeniu 1 na 2-3 dm3 podłoża, pod kątem ostrym tuż przy krawędziach naczyń. Odpowiednim podłożem będą dla nich gotowe podłoża organiczne, przeznaczone do uprawy warzyw lub roślin ozdobnych o wyższych wymaganiach pokarmowych oraz pH 6,5-7, a także mieszanka torfu niskiego i kory sosnowej.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

Worki układać należy w 1-2 rzędach, na krawędziach ścieżek, na brzegach balkonów lub tarasów, a pod nimi umieścić pas czarnej folii z drewnianymi listwami, zapobiegającymi utracie wody.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie