Uprawa Selera

Uprawa Selera

1 komentarzy

Seler dorasta do trzydziestu centymetrów długości. Jadalny jest jego korzeń oraz ogonki liściowe.
Polecany do picia jest sok z selera, może nie jest najsmaczniejszy, ale za to bardzo zdrowy. Wiele osób ma problem z odróżnieniem selera od pora.

Uprawa Selera

Stanowisko –  Najlepsze dla rośliny jest miejsce nasłonecznione.

Podlewanie – Seler podlewamy zawsze wtedy, gdy z powodu braku opadów deszczu i wysokiej temperatury  podłoże jest zbyt suche.

Podłoże –  Warzywo do prawidłowego rozwoju potrzebuje  żyznej gleby. Zasobnej w próchnicę  i wilgotnej. Nie toleruje jednak podłoża podmokłego ani kwaśnego  oraz nadmiaru wapnia w glebie.

Rozmnażanie –  Możemy rozmnażać seler z nasion lub rozsad.  Rozsady sadzimy na polu w połowie maja, przy temperaturze powyżej dwunastu stopni.  Sadzimy je w miarę płytko pozostawiając nad ziemią tą część rośliny, z której mają wyrosnąć liście.

 

Nawożenie –  Warzywa  nawozimy nawozami organicznymi, obornikiem lub kompostem.

Temperatura – Najlepsza dla warzywa jest temperatura  w dzień od około piętnastu do około osiemnastu stopni, natomiast  nocą trochę niższa. Duże warzywa poradzą sobie z temperaturą do minus sześciu stopni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Warzywo należy uprawiać w drugim rok po nawiezieniu pola obornikiem. Nie powinno się urywać liści w czasie wzrostu warzywa, gdyż hamuje to wytwarzanie korzenia.
Poza tym należy warzywo podlewać, odchwaszczać  i spulchniać ziemię wokół niego.

 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Janina, Tytuł: problem z sadzeniem

    Witam , mam pewien problem z sadzonka selera moja córka poproszona o wyrwanie z ogrodka pietruszki przyniosla mi nać selera korzenie oderwała , czy jak ponownie zasadze te korzenie seler sie przyjmie??

Dodaj swój komentarz

Zobacz także