Uprawa poziomek

Uprawa poziomek

1 komentarzy

Poziomki są bardzo podobne do truskawek. To samopylne byliny, które mają około trzydziestu centymetrów wielkości. Natomiast ich owoce są dwucentymetrowe.

Byliny na ogół nie wytwarzają rozłogów. Kwiaty są na nich prawie do pierwszych mrozów.

Poziomki sadzimy w odległości trzydziestu centymetrów od siebie. Poziomki leśne dobrze rosną posadzone gęściej w wilgotnym półcieniu.  Byliny  preferują lekką, przepuszczalną, a także lekko kwaśną glebę.

Gleby, które nie do końca spełniają zapotrzebowanie odżywcze poziomek warto nawieść obornikiem lub kompostem.
Poziomkom szkodzi tylko zimna bezśnieżna zima oraz gorące i suche lato, które powoduje podsychanie bylin  oraz zmniejszenie owocowania. Zawsze, gdy jest sucho musimy poziomki podlewać.

Bylin nie sadzimy na miejscach, na których uprzednio rosły poziomki czy truskawki, jak również maliny, pomidory, ogórki oraz ziemniaki. Poziomki w jednym miejscu powinny rosnąć do trzech lat.  Sadzimy je od maja do końca września. Uprawa poziomek należy do bardzo prostych i nie sprawia problemów nawet dla początkujących ogrodników.

Poziomki ogrodowe hodujemy z nasion.

Rośliny w okresie wegetacji należy odchwaszczać.

Jedzenie owoców jest bardzo zdrowe, ponieważ zawierają one w sobie witaminy C i P oraz B1, B2 i E, a także sole mineralne. Poziomki zalecane są  przy kolkach brzusznych. Suszone owoce  pomagają zapobiegać biegunce. Surowe owoce wspomagają, również: przemianę materii, są przydatne przy leczeniu chorób układu krążenia oraz chorób nerek.  Poza tym maseczka z poziomek wpływa korzystnie na wygląd skóry twarzy.

Uprawa poziomek

 

 

Uprawa poziomek - owoce

Uprawa poziomek - owoce

 

Uprawa poziomek - owoce

Uprawa poziomek - owoce

Odmiany uprawiane w Polsce:


czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: arek, Tytuł: poziomki

    dlaczego moje poziomki co roku kwitna a nigdy nie owocuja

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce