Uprawa porzeczek

Uprawa porzeczek

3 komentarzy

Porzeczki najlepiej smakują w formie dżemu czy galaretki, do jedzenia na surowo są za kwaśne. Wymagają dużej ilości cukru, żebyśmy nie wykrzywili przy jedzeniu twarzy. Bardzo dobry i chętnie pity jest sok z porzeczek. Porzeczki pochodzą z Europy.

Młode krzewy sadzi się jesienią, albo na początku wiosny. Potem przycinamy je do około dwudziestu pięciu centymetrów długości.

Krzewy dobrze rosną w łagodnym klimacie, odpowiada im luźna, próchniczna ziemia.
Porzeczki rozmnażamy  z odciętych wiosną młodych pędów.  Miejsce, które zamieszkują porzeczki dobrze jest nawieźć  zimą kompostem lub obornikiem.

Przycinając krzewy usuwamy tylko stare pędy, które słabo owocują.

Porzeczki czerwone i białe

Krzewy porzeczek dorastają do dwóch metrów.  Są samopylne. Owoce mają kolor czerwony lub biały, osiągają wielkość około dwóch centymetrów.

Czerwone porzeczki regularnie owocują.  Mogą rosnąć nawet w zacienionych miejscach, praktycznie na każdej glebie. Lubią jednak jak i czarne porzeczki słoneczne stanowiska.

Porzeczki mogą, również rosnąć w formie piennej jako drzewka. Krzewy owocują wcześniej niż u odmian o czarnych owocach. Nie są, również aż tak wrażliwe na choroby.

Jeżeli zbierzemy je wcześnie są idealne na soki i galaretki. Porzeczka czerwona jest zbierana już w połowie lipca.

Porzeczki czerwone występujące w Polsce

Holenderska Czerwona

Porzeczki są średniej wielkości i występują na długich gronach. Owoce są kwaskowate, doskonale nadają się na przetwory.

Rosetta

Owoce są średniej lub dużej wielkości, występują na długich gronach. Mają kolor jasnoczerwony i są smaczne. Odmiana jest odporna na opadzinę liści.

 

Uprawa porzeczek - porzeczka biała

Uprawa porzeczek - porzeczka biała

Tatran

Jest to późna odmiana, która obficie owocuje. Porzeczki zbieramy pod koniec lipca.  Są smaczne i  mają duże owoce osadzone na długich gronach. Odmian jest deserowa a zarazem dobra na przetwory. Tatran jest odporny na choroby grzybowe liści. Poza tym odmiana jest polecana do sadzenia na działkach.

Detvan

Owoce zbieramy w lipcu. Rosną one na długich gronach i są średniej wielkości. Porzeczki mają ciemnoczerwony kolor. Krzewy obficie owocują. Nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na przetwory. Odmiana jest odporna na choroby grzybowe.

Porzeczki białe występujące w Polsce

Blanka

Odmiana odporna na opadzinę liści. Na długich gronach znajdują się średniej wielkości owoce, które są kwaśne.

Uprawa porzeczek

Czarne porzeczki

 

Krzewy osiągają wielkość półtora metra. Są samopylne. Owoce dorastają do dwóch centymetrów i są ciemnopurpurowe prawie czarne.
Czarne porzeczki zawierają w sobie dużo witamin  C oraz P, a także witaminy E, B, K i D. Poza tym występują w owocach sole mineralne. Jedzenie porzeczek pomaga przy dolegliwościach związanych z nerkami.

 

Uprawa porzeczek - porzeczka czerwona

Uprawa porzeczek - porzeczka czerwona

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Agnieszka Krakowiak, Tytuł: kto się pode mnie podszył

    kto sie pode mnie podszył z komentarzem powyżej. Pozdrawiam Agnieszka

  2. Dodał: Agnieszka Krakowiak, Tytuł: Uprawa porzeczek

    @eduardo,chyba porzeczek nie jadłaś to jest tak jak sie o czymś pisze nie mając pojęcia o tym przynajmniej tak mi się wydaje. Coś ci się bardzo zdaje może powinneś/aś kupić sobie smakowypylacz co? Nie komentu pracy czyjes Pozdrawiam,

  3. Dodał: eduardo, Tytuł: porzeczki porzeczki

    chyba porzeczek nie jadłaś to jest tak jak sie o czymś pisze nie mając pojęcia o tym przynajmniej tak mi się wydaje

Dodaj swój komentarz

Zobacz także