Uprawa pieczarek w domu

Uprawa pieczarek w domu

2 komentarzy

Pieczarka należy do podstawowych i najbardziej popularnych grzybów uprawianych i spożywanych w naszym kraju. Przede wszystkim uprawiane są wielkotowarowo, ale coraz częściej możemy się spotkać z osobami, które chwalą sobie amatorską, ale także skuteczną uprawę pieczarek w domowym zaciszu. Uprawa pieczarek stała się bardzo modna, a ułatwieniem są specjalne zestawy do ich uprawy jakie można zakupić w sklepach np. z produktami ogrodniczymi.

 

Pieczarka- Agaricus jest rodzajem obejmującym sporo zróżnicowanych gatunków, także bardzo popularną pieczarkę łąką, którą można spotkać np. na łące. Pieczarki są saprofitami, a więc organizmami, które rozwijają się czerpiąc energię z materii organicznej, którą rozkładają na związki proste. Do uprawy amatorskiej wykorzystuje się pieczarkę dwuzarodnikową- Agaricus bisporus.

 

Agaricus uprawiamy przede wszystkim ze względu na jej walory smakowe, ale należy pamiętać o witaminach, składnikach mineralnych oraz ergothioneinie, będącej przeciwutleniaczem, opóźniającym starzenie się komórek.

 

Skład chemiczny pieczarki w 100 gramach świeżych owocników

 
białko

3,5 g

tłuszcze

0,2 g

cukry

3,6 g

woda

89,5 g

kwas nikotynowy

5,85 mg

kwas pantotenowy

2,38 mg

witamina B1

0,15 mg

witamina B2

1,3 mg

witamina C

8,6 mg

fosfor

130,0 mg

wapń

25,0 mg

potas

400,0 mg

żelazo

1,0 mg

wartość energetyczna

45 cal

                   Źródło: Szudyga K., Pieczarka, Warszawa 1982, s. 11/12

 
 

Do uprawy pieczarek wykorzystuje się podłoże, które stanowi kompost pieczarkowy, będący sfermentowanym, słomiastym końskim obornikiem. Jako podłoże zastępcze stosuje się słomę i popularny kurzak. Nie ma przeszkód, aby uprawę prowadzić przez okrągły rok.

 

Jak już wspomniano pieczarkę możemy uprawiać w piwnicy. Brak światła nie jest problemem, ponieważ pieczarka nie zawiera chlorofilu, a więc nie posiada zdolności asymilowania dwutlenku węgla. Dodatkowo w ciemnych pomieszczeniach łatwiej utrzymać wilgoć. Ważnym czynnikiem przy uprawie pieczarki jest temperatura. W dużej mierze to właśnie od niej zależy powodzenie uprawy. Do uprawy pieczarki wystarczy temperatura w granicach 12- 20°C, przy czym optymalna temperatura do rozrostu grzybni wynosi 25°C. Jeżeli nie posiadamy piwnicy, to dostępne w sprzedaży zestawy do uprawy pieczarek umożliwiają ich uprawę nawet na parapecie. Warto, aby w pomieszczeniu uprawy pieczarek istniała możliwość jego przewietrzenia. Rozkładowi podłoża towarzyszy wydzielanie sporej ilości dwutlenku węgla, który negatywnie wpływa na rozwój owocników. Chodzi konkretnie o zbyt wydłużone trzonki.

Uprawa pieczarek 

Uprawa pieczarek w domu

 

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: jajowa, Tytuł: pieczarki1

    w instukcji pisze ze tydzien dwa i grzybnia powinna sie zabielic i wtedy rozlozyc maly worek a ja juz mam 23 dni i nic sie nie zabiela. w czym problem co robie nie tak?

  2. Dodał: grzegorz, Tytuł: cena podłoża

    W wytwórni podłoża kostka o wymiarach 40x50x20 kosztuje ok.9 zł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: