Uprawa papryki

Uprawa papryki

Skomentuj artykuł

Papryka należy do tych warzyw, które nadają potrawom charakteru. Zdecydowany smak ostrzejszych papryk jest idealny jako dodatek do leczo oraz wielu innych potraw.

Warzywo pochodzi z  tropikalnych regionów Ameryki. Należy do rodziny psiankowatych.

Roślina osiąga wielkość od około pięćdziesięciu do około stu centymetrów. Rośnie jako mały krzew, albo bylina.  Jest samopylna. Papryki osiągają wielkość od około trzech do około piętnastu centymetrów. Mają okrągły, albo podłużny kształt i barwy, żółtą, zieloną lub czerwoną, albo pomarańczową czy fioletową.

Kwiaty, które wytwarza papryka są  w kolorach zielonym, białym, lub fioletowym, znajdują się one w kącikach liści.

Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, żeby wydać owoce potrzebuje ciepła.

Uprawa papryki

Stanowisko –  Powinno być nasłonecznione i ciepłe.

Podłoże –  Najkorzystniejsza jest ziemia żyzna, przepuszczalna i próchniczna.

Podlewanie –  Na skutek suszy, papryka może zasychać, aby temu zapobiec, należy ją podlewać zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje.  Rośliny rosnące w doniczkach dwa razy w tygodniu, a latem nawet codziennie, jak są wyjątkowo gorące dni. Papryki uprawiane w gruncie podlewamy zawsze wtedy, gdy na skutek małych opadów deszczu i wysokiej temperatury ich podłoże jest za suche. Niebezpieczne dla rośliny jest przesuszenie korzeni.

Rozmnażanie –  Za pomocą nasion, które siejemy mniej więcej w połowie marca w szklarni. Jak rośliny osiągną wysokość około trzydziestu centymetrów i mają małe pąki kwiatowe to znak, że możemy je wsadzić do gruntu. Robimy to na początku drugiej połowy maja.

Nawożenie –   Nawozami organicznymi, jednak należy robić to tak, żeby nie przenawozić.

Zastosowanie

Paprykę stosuje się jako przyprawę, piecze, jada na surowo oraz marynuje. Zawarte w warzywie elementy przyczyniają się do poprawy w zakresie wydzielania soków żołądkowych.
Karłowe odmiany papryki można kupić w kwiaciarni i uprawiać w doniczce jako rośliny ozdobne, są niezwykle dekoracyjne.

Papryka zawiera w sobie dużo witaminy C.

Agnieszka Krakowiak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także