Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy

Skomentuj artykuł

Chociaż wielu rolników decyduje się na wybór właśnie tego zboża do obsiania swoich pól, to póki co kukurydza w naszym kraju nie jest bardzo popularna. Jej wykorzystanie może być bardzo różne, w zależności od wybranych odmian oraz technik uprawy i nie powinna sprawić nam zbyt dużo problemów. Cechuje ją bardzo duży plon, a na glebach ubogich zbiory są nawet dwa razy większe, niż zbiory z innych zbóż rosnących w tym samym miejscu. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat uprawy kukurydzy, gdyż może właśnie ona jest rozwiązaniem problemów z zagospodarowaniem wolnych przestrzeni uprawnych.

Po co uprawia się kukurydzę?

Ziarno kukurydzy ma wiele zastosowań, dlatego też rolnicy uprawiający to samo zboże mogą mieć różny cel swojej produkcji. W naszym kraju roślina ta często wykorzystywana jest jako pasza dla zwierząt i przerabiana na tak zwaną kiszonkę. Do tego celu używa się całych okazów, natomiast sama kukurydza, ze względu na swoją słodycz, należy do grupy roślin łatwo kiszących się, zawierających wystarczającą ilość cukru lub jego nadmiar.

Kukurydza cukrowa może być również wykorzystywana do celów spożywczych. W naszym kraju średnio rocznie na jednego mieszkańca spożywa się jej niewiele, około 0,5 kg, lecz dla przykładu można podać takie państwa jak Stany Zjednoczone, gdzie wynik ten jest ponad dziesięć razy większy, czy Francja, Niemcy, a nawet Ukraina, które zjadają jej podobne ilości co amerykanie. Zboże to, ze względu na swój wysoki plon jest dość często uprawiane w Afryce, a prawdziwymi rekordzistami w jedzeniu tych ziaren są mieszkańcy Meksyku, RPA, Zimbabwe, Zambii oraz Malawi, gdzie kukurydza traktowana jest praktycznie tak, jak w naszym kraju ziemniaki.

Ostatnim zastosowaniem ziaren kukurydzy, jest jej wykorzystanie do przemysłu. Wytwarza się z niej wiele produktów, ale przede wszystkim są to: skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, biogaz, a także alkohol etylowy.



Przygotowanie miejsca pod uprawę i wysiew

Pierwsze zabiegi przygotowawcze należy wykonać już wiosną. Należy do nich wyrównanie gleby za pomocą włókowania lub delikatnego bronowania. Nie należy spulchniać zbyt mocno ziemi, gdyż znacznie zwiększy to parowanie wody, co nie jest wskazane przy uprawie kukurydzy. Kolejnym etapem jest nawożenie przedsiewne. Do tego celu zdecydowanie najlepiej służą nawozy wolnodziałające. Na tym etapie dostarczamy około 30% całej dawki azotu, jaką przeznaczamy do zasilania w czasie całej uprawy. Oprócz nawozów wieloskładnikowych, możemy stosować między innymi saletrzak lub mocznik, a w miejscach o odczynie pH większym niż 7, sprawdza się siarczan amonu.

Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy

Po tych czynnościach przygotowawczych, możemy przystępować do wysiewu nasion. Pamiętajmy, aby dokonać tego w momencie, kiedy temperatura gleby waha się już w okolicach 9 stopni, czyli na przełomie kwietnia i maja. Do tego celu używamy siewnika mechanicznego z odpowiednio dobraną do rozmiarów nasion wielkością łyżeczek lub siewnika pneumatycznego. Do wysiewu kukurydzy najlepiej sprawdzają się siewniki punktowe, które dokładnie i równomiernie rozłożą nasze nasiona, co jest bardzo ważne przy tym zbożu. Każde ziarnko musi znaleźć cię około 8 cm pod powierzchnią ziemi, w rzędach oddalonych od siebie minimum 30 - 40 cm (uprawa na kiszonkę) do 60 - 80 cm (uprawa na ziarno) oraz odległościami między nasionami minimum 18 cm.

Uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie