Uprawa dyni jadalnej i ozdobnej

Uprawa dyni jadalnej i ozdobnej

Skomentuj artykuł

Dynie to rośliny jednoroczne o pokroju płożącym lub krzaczastym, pochodzące z tropikalnych obszarów Ameryki i Azji. W obrębie tego rodzaju wyróżnić można dynie jadalne oraz dynie uprawiane w celach ozdobnych. Zarówno dynia jadalna, jak i ozdobna posiada wiele form, różniących się wielkością i kształtem owoców, stanowiących część użytkową. Dyniami jadalnymi są odmiany dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima) oraz dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo), w obrębie której wyróżnia się odmiany botaniczne – cukinię, kabaczka, patisona, dynię makaronową i dynię bezłupinową. Odmiany te uprawiane są zazwyczaj w celu pozyskania z nich owoców o smacznym i zdrowym miąższu, bogatym w karotenoidy. Niektóre natomiast uprawia się również lub tylko ze względu na nasiona o dużej zawartości oleju i innych składników odżywczych. Odrębną grupę stanowią dynie ozdobne, nieposiadające jadalnych części, uprawiane dla bardzo dekoracyjnych owoców o dużej trwałości. Skórka i miąższ są bardzo twarde, ale przez to owoce są odporne na uszkodzenia i dobre do przechowywania. Przeważnie są to różne odmiany dyni zwyczajnej, dyni olbrzymiej oraz tykwy (Lagenaria). Dynie ozdobne można sadzić na zagonie warzywnym lub na rabacie bylinowej oraz w dużych pojemnikach na balkonie lub tarasie. Dekoracyjne owoce mogą stać się ozdobą naszych wnętrz. W temperaturze pokojowej przetrwają w niezmienionej formie nawet cały rok, do następnych zbiorów.

Warunki uprawy

Okres wegetacji dyni jadalnej i ozdobnej wynosi średnio 120–140 dni, przy czym temperatura optymalna dla wzrostu i rozwoju tych roślin to 20–28°C (nigdy nie powinna spadać poniżej 10°C). Wszystkie dynie są wrażliwe na najlżejsze nawet przymrozki. Najlepiej rosną w miejscu zacisznym i dobrze nasłonecznionym. Odpowiednim podłożem jest gleba niezbyt ciężka i nie nadmiernie wilgotna, próchniczna, przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,0). Przed założeniem uprawy korzystnie jest zastosować obornik (30-50 kg/10 m2) lub kompost (50-70 kg/m2). Należy również przeprowadzić nawożenie mineralne nawozem wieloskładnikowym w dawce ok. 1 kg/10 m2. Rośliny posiadają duże wymagania wodne, zwłaszcza w czasie kwitnienia, zawiązywania owoców i po rozpoczęciu owocowania.

Uprawa dyni jadalnej

Uprawa dyni jadalnej

Uprawa dyni jadalnej

Uprawa dyni jadalnej

Zakładanie uprawy

Dynie zarówno jadalne jak i ozdobne można uprawiać z rozsady doniczkowanej oraz z siewu nasion wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu najczęściej w 2. dekadzie maja. Najlepiej stosować siew gniazdowy (po 2-3 nasiona) na głębokość 2-4 cm. Odmiany płożące wymagają rozstawy 1-2 m x 1-1,5 m, a krzaczaste 1-1,5 x 0,6-0,8 m. Taką samą rozstawę stosujemy w przypadku form ozdobnych. Natomiast w przypadku rozmnażania dyni z rozsady nasiona wysiewa się w marcu do pojemników z substratem torfowym. W temperaturze 18–20°C pierwsze siewki wyrastają po upływie 10–14 dni, a w wyższej po tygodniu. Następnie rośliny pikuje się do doniczek 9–10-centymetrowych, a temperaturę obniża do 12–14°C. Na miejsce stałe zahartowaną rozsadę sadzi się od drugiej połowy maja. Dobrze przygotowana rozsada powinna mieć wykształcone 3 liście właściwe.

Uprawa dyni jadalnej

Uprawa dyni jadalnej

Pielęgnacja

Rośliny należy systematycznie podlewać wodą o temperaturze letniej, unikając zraszania liści. Obfite i regularne podlewanie jest gwarancją dobrego plonowania. Odmiany dyni o pokroju krzaczastym na początku wzrostu wymagają częstego odchwaszczania. W celu ograniczenia rozwoju chwastów poleca się stosowanie ściółki ze słomy lub agrowłókniny. Natomiast w celu przyspieszenia zbiorów, a także aby zabezpieczyć rośliny przed spadkami temperatury okrywamy rośliny agrowłókniną lub folią perforowaną. Osłony zdejmuje się gdy na roślinach pojawią się pierwsze kwiaty. Podczas wegetacji dynie jadalne i ozdobne dwukrotnie zasila się saletrą amonową – po 3 tygodniach od posadzenia i po pierwszym zbiorze, każdorazowo po 10-15 g nawozu. Płożące odmiany dyni należy prowadzić przy mocnych podporach. Dynie ozdobne należy przycinać gdy owoce osiągną średnicę około 8 cm. Przycinamy wówczas pędy oraz usuwamy uszkodzone zawiązki.

Uprawa dyni ozdobnej

Uprawa dyni ozdobnej

Uprawa dyni ozdobnej

Uprawa dyni ozdobnej

Zbiór

Najlepszą porą na zbiór warzyw dyniowatych są godziny poranne lub wieczorne w dni pochmurne. Dynię olbrzymią zbiera się po osiągnięciu pełnej dojrzałości fizjologicznej, gdy są w pełni wykształcone nasiona. Termin zbioru przypada najczęściej we wrześniu. Owoce cukinii, kabaczka i patisona trzeba zbierać często, najlepiej gdy osiągną średnicę lub długość kilkunastu centymetrów. Natomiast owoce dyni ozdobnej najlepiej zebrać kiedy zaschną liście i pędy oraz szypułka owocu. Natomiast owoce dyni ozdobnej należy zbierać, kiedy te będą już całkiem dojrzałe. Możemy to poznać po intensywnym zabarwieniu owoców.

Odmiany dyni polecane do uprawy

- dynia jadalna

Gatunek
Odmiany
dynia olbrzymia

"Melonowa Żółta", "Bambino", "Ambar", "Karowita", "Amazonka", "Justynka" "Jarrahdale", "Lakota", "Tom Fox", "Gomez", "Rouge Vif dEtampes", "Aga F1", "Lumina"

dynia zwyczajna
"Danka Polka"
cukinia
kabaczek
"Krzaczasty Bezrozłogowy", "Złoty Cepelin"
patison
"Polo", "Sunny Delight", "Disco", "Gagat", "Toscana"
dynia makaronowa
"Pyza", "Polka"
dynia bezłupinowa
"Junona", "Miranda"

Uprawa dyni ozdobnej

Uprawa dyni ozdobnej

- dynia ozdobna

Odmiany dyni ozdobnej dostępne są często w formie mieszanki różnych odmian, przedstawionych w poniższej tabelce.

Gatunek
Odmiany
dynia olbrzymia
"Mini Red Turban", "Turkish Turban", "Blue Ballet", "Triamble"
dynia zwyczajna

"Aladdin", "Baby Bear", "Birnella", "Bizzaro", "Cameleon", "Cobra", "Heart of Gold", "Jack Be Little", "Sweet Dumpling", "Autumn Wings" "Yellow Crookneck","Baby Boo" "Crown of Thorns", "Festival", "Sunburst"

tykwa

Uprawa dyni ozdobnej

Uprawa dyni ozdobnej

Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: