Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

2 komentarzy

W Polsce warzywa dyniowate nie były nigdy zbyt popularne, czego powodem mogły być ich wysokie wymagania uprawowe i brak dostatecznej wiedzy na temat hodowli. Na szczęście jednak to już się zmieniło i dziś możemy cieszyć się bogactwem smaków tej pysznej grupy roślin.

Do niedawna w powszechnym użyciu znajdował się przede wszystkim ogórek. Ale stopniowo zaczęliśmy również podejmować się uprawy innych przedstawicieli dyniowatych jak dyni olbrzymiej, patisona, arbuza czy cukinii. To ostatnie warzywo rozpowszechniło się w naszym kraju stosunkowo niedawno i dopiero od kilku lat możemy je bez większych trudności nabyć w centrach spożywczych lub na lokalnych targowiskach.

Cukinia wyglądem nieco przypomina ogórka, ale tylko gdy jest jeszcze bardzo młoda. Warzywo dość szybko dorasta, a wtedy grubieje i znacznie się wydłuża. Dlatego w przypadku dojrzałej cukinii, znacznie trudniej już o taką pomyłkę.

Cukinia a kabaczek

Bardzo podobnym do cukinii warzywem, jest kabaczek. Zwykle obie nazwy stosowane są zamiennie do tej samej rośliny i właściwie słusznie, ale nie do końca. Otóż oba warzywa są botanicznymi odmianami dyni zwyczajnej, podobnie zresztą jak patison. Jednak mimo to, istnieją pomiędzy nimi pewne różnice.


Cukinia jest niejako krzaczastą odmianą wyprowadzoną  od kabaczka, który z kolei jest rośliną płożącą. Te różnice są dość wyraźne, gorzej jest natomiast z odróżnieniem roślin jedynie po owocach. Wprawdzie cukinia jest nieco dłuższa i smuklejsza niż kabaczek, ale to jedyne co je różni, gdyż zarówno jedno jak i drugie warzywo może posiadać różną barwę skórki. W zależności od odmiany bywają one zielone, żółte, pomarańczowe, białe, a nawet w cętki lub paski.

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

Wymagania uprawowe

Cukinia przybyła do nas z ciepłych rejonów świata, w związku z czym ma spore wymagania uprawowe. Oczekuje dużej ilości światła, wilgoci oraz wysokiej temperatury. Do prawidłowego wzrostu oraz plonowania, niezbędna jest jej temp. ok. 20-25 °C. Nie toleruje chłodów, a przy tem. 0 °C, właściwie zamiera. Dlatego też należy sadzić ją w miejscach ciepłych, nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem.

Uprawiając cukinię, należy pamiętać również o jej regularnym nawadnianiu. W zatrzymaniu wilgoci w glebie, na pewno pomocna okaże się folia ogrodnicza (np. pleciona), którą możemy wyściółkować podłoże pod krzaczkami. Zabieg ten ma dodatkowe zalety, gdyż dzięki ciemnej foli gleba szybciej się nagrzewa, a wzrost chwastów wokół krzaczków jest mocno ograniczony. Cukinia oczekuje również dość zasobnego w składniki pokarmowe podłoża, dlatego przyszłe miejsce uprawy poleca się jesienią nawieźć organicznie (obornik, kompost).

Przy zapewnieniu powyższych warunków, możemy liczyć na obfite plony z każdego posadzonego krzaczka. Zbiory owoców zaczynają się na ogół już w czerwcu, a ponieważ cukinia szybko dojrzewa, należy zbierać je systematycznie i dość często (nawet co kilka dni), co pomaga również w szybszym i lepszym zawiązywaniu kolejnych owoców.

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

Metody uprawy

Zwykle uprawia się cukinię z siewu wprost do gruntu, umieszczając w podłożu po 2-3 nasiona jednocześnie. Głębokość nie musi być duża, wystarczy ok. 3 - krotność grubości nasienia. Po wschodach rośliny należy przerzedzić, pozostawiając na stanowisku tylko największą siewkę. Siew nasion do gruntu może odbyć się dopiero po wiosennych przymrozkach, czyli po 15.V. Ale warzywo to możemy uprawiać też z rozsady, co zapewni wcześniejsze plonowanie.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: praktyk, Tytuł: Idealne na obsadzenie kompostownika

    Dyniowate świetnie rosną posadzone na kompostowniku, stając się jednocześnie jego prawdziwą ozdobą. W ten sposob można je z powodzeniem uprawiać w chłodniejszych rejonach naszego kraju, gdzie uprawa gruntowa jest loterią.

  2. Dodał: obserwator, Tytuł: Warzywko- dyniowate

    Cukinia to wspaniałe warzywo na przygotowanie wielu, wielu potraw, chyba trochę jeszcze u nas mało popularna, podobnie zresztą jak dynia

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: