Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

2 komentarzy

Podejmując produkcję rozsady we własnym zakresie, musimy zapewnić siewkom temperaturę nie niższą, niż wspomniane 20-25 °C. Poza tym miejsce musi być widne, a gleba w której będą rozwijać się nasiona, zawsze wilgotna. Podłoże przeznaczone pod wysiew nasion powinno być sterylne, inaczej może się nam przytrafić poważna choroba grzybowa – zgorzel siewek. Pędy młodych roślinek brunatnieją i przewężają się, aż w końcu siewki giną. Jeśli w porę zauważymy pierwsze symptomy, może uda nam się rośliny uratować przez zastosowanie odpowiedniego preparatu na tę chorobę. Kiedy jednak objawy zauważymy zbyt późno, raczej stracimy rośliny.

Siew powinniśmy wykonać w połowie kwietnia, umieszczając w niewielkich pojemnikach po 1-2 nasiona. Podobnie jak w gruncie, również z rozsady usuwamy słabsze egzemplarze siewek. Po 15.05 oraz po obowiązkowym zahartowaniu roślin, rozsadę możemy już wysadzać na miejsce stałe.
Jednak znacznie prostszym sposobem uzyskania sadzonek, będzie ich zakup bezpośrednio od producenta, na giełdzie ogrodniczej lub lokalnym targowisku. 

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

Wartości odżywcze

Cukinia jest nie tylko pysznym warzywem, ale również bogatym w składniki pokarmowe. Zawiera związki mineralne (min. magnez, wapń, potas), witaminy (B1, B2, PP) oraz karoten. A ponieważ w znaczniej części składa się z wody, jest również dietetyczna i polecana osobom z nadwagą.

Spożywając młode owoce cukinii, o niewielkich rozmiarach, nie koniecznie musimy obierać je ze skórki, która jest wtedy jeszcze cienka i bardzo delikatna. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z nasionami. Młoda cukinia ma maleńkie i jeszcze nie dojrzałe nasiona oraz stosunkowo soczysty miąższ. Kiedy dorasta, sytuacja się zmienia. Skórka staje się twarda, nasiona robią się duże, a otaczający je miąższ staje się włóknisty. Nie mniej po obraniu ze skóry i wydrążeniu nasion, cukinia w dalszym ciągu nadaje się do spożycia. Wtedy najczęściej używana jest jako składnik leczo lub używa do nadziewania.

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

Smakowite kwiaty

Ciekawostką może być fakt, że poza owocem do spożycia nadają się również kwity cukinii. Smakosze obtaczają je w gęstym cieście naleśnikowym i smażą na patelni, ale sposobów spożytkowania kwiatów jest znacznie więcej.

Dlatego też gorąco zachęcam do eksperymentowania w kuchni z tym ciekawym i smacznym warzywem, gdyż sposobów przyrządzenia go jest naprawdę wiele.

•    Wiadomości na temat różnic kabaczek  - cukinia, uzyskane na podstawie rozmowy telefonicznej z wykładowcą na SGGW.

Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:
Informacje dotyczące uprawy warzywa oparte na własnych doświadczeniach oraz częściowo na artykule:

1.    Dr hab. Marek Gajewski „ Cukinia, patison, kabaczek” Działkowiec 4/08 str. 58-59.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: praktyk, Tytuł: Idealne na obsadzenie kompostownika

    Dyniowate świetnie rosną posadzone na kompostowniku, stając się jednocześnie jego prawdziwą ozdobą. W ten sposob można je z powodzeniem uprawiać w chłodniejszych rejonach naszego kraju, gdzie uprawa gruntowa jest loterią.

  2. Dodał: obserwator, Tytuł: Warzywko- dyniowate

    Cukinia to wspaniałe warzywo na przygotowanie wielu, wielu potraw, chyba trochę jeszcze u nas mało popularna, podobnie zresztą jak dynia

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: