Uprawa chrzanu

Uprawa chrzanu

Skomentuj artykuł

Roślina nie wymaga nawożenia, jeżeli przed zasadzeniem gleba była odpowiednio przygotowana i wgłębienie wypełnione kompostem. W kolejnych latach uprawy można stosować nisko azotowy nawóz 2, 3 razy do roku.
 
Chrzan bardzo szybko się rozrasta, dlatego należy regularnie odchwaszczać ziemię, żeby roślina dobrze się rosła i nie przeszkadzała w uprawie innych roślin. W tym celu raz na jakiś czas można przekopać ziemią wokół roślin. Nie zapominajmy również o regularnym nawadnianiu gleby. Niedobór wody może wypłynąć niekorzystnie na korzenie, a za co tym idzie na smak rośliny.

Chrzan pospolity

 

Chrzan pospolity

Zbiór

Najlepsze walory smakowe zachowują rośliny młode, dlatego zbiór korzeni powinien odbywać się jesienią po pierwszym roku uprawy, natomiast zbiór liści – wiosną. Duże korzenie można przeznaczyć do spożycia, a małe będą się bardzo dobrze nadawały do kolejnego zasadzenia.

Jeżeli zdecydujemy się na likwidacje plantacji, trzeba zebrać wszystkie korzenie, gdyż nawet pozostałości mogą się rozrastać i zachwaszczać ziemię.

Chrzan pospolity

 

Chrzan pospolity

Szkodniki

Chrzan najczęściej jest atakowany przez śmietkę kapuścianą i pchełki chrzanowe. Aby uniknąć uszkodzenia roślin przez szkodniki, można namoczyć sadzonki w ekologicznym roztworze z pokrzyw albo spryskiwać nim roślinę w okresie wzrostu.


Zastosowanie

 

Chrzan jest dodawany do buraków ćwikłowych i używany do kieszenia ogórków. Przede wszystkim stosuje się go jako przyprawę do domowego masła, świeżych ryb, mięs, past, twarożków, majonezów, serów i kremów. Chrzan doskonale nadaję się także do zimnych przekąsek takich jak jaja, galarety i schab.

Oprócz tego chrzan ma szerokie zastosowanie lecznicze: działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo. W medycynie naturalnej jest wykorzystywany świeży starty korzeń chrzanu do przyrządzania okładów w celu leczenia chorób reumatycznych i nerwobólów. Chrzan wspomaga także wydzielanie soków trawiennych i pomaga w walce z uciążliwym kaszlem. Swoje właściwości lecznicze chrzan zawdzięcza solom mineralnym takim jak potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez oraz prowitaminie A, witaminie C, P i witaminom z grupy B.

Uwaga! Chrzan nie jest polecany osobom, które cierpią na stany zapalne przewodu pokarmowego lub na marskość wątroby i schorzenie nerek.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: