Uprawa chryzantem dla początkujących

Uprawa chryzantem dla początkujących

1 komentarzy

Aby chryzantemy nam pięknie i zdrowo kwitły należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Zdarza się, że rośliny czasami mogą zostać zaatakowane przez choroby bądź szkodniki. Hodowca musi być zawsze czujny aby jak najszybciej zacząć im przeciwdziałać. Z chorób mogących wystąpić należy zaliczyć mączniak prawdziwy. To bardzo pospolita choroba wśród wielu roślin , objawiająca się mączastym nalotem. W przypadku pojawienia się choroby należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem. Zabieg należy do trzech razy powtórzyć. Poza mączniakiem warto wspomnieć także o rdzy objawiającej się rdzawymi plamami na liściach. Warto wybierać odmiany wykazujące większą odporność na rdzę. Werticilioza o podłożu grzybowym powoduje zamieranie liści w dolnych partiach rośliny. Bakteryjna zgnilizna pędów jest kolejną poważną chorobą na którą mogą zapaść chryzantemy.
 

U porażonych roślin miękną łodygi, a roślina po początkowym żółknięciu brązowieje i zamiera. Duża wilgotność często wynikająca ze zbytniego zagęszczenia może spowodować pojawienie się szarej pleśni. Powoduje ona zamieranie pąków kwiatowych. Rośliny zainfekowane najlepiej wyrzucić aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Choroby o podłożu wirusowym powodują zmiany w wyglądzie rośliny (przebarwienia, zmiany w rozmiarach i wyglądzie kwiatów i liści). Niestety nie są wyleczalne, można jedynie im zapobiegać. W tym celu należy usuwać zainfekowane rośliny oraz dezynfekować narzędzia, którymi je pielęgnujemy.

Do szkodników mogących zaszkodzić tej grupie roślin jest m.in. węgorek chryzantemowiec. Jego żerowanie powoduje pojawienie się brunatnych plam i zasychanie roślin. Węgorek jest przedstawicielem nicieni i można jemu zapobiegać stosując doglebowo specjalne środki ochronne. Z pozostałych szkodników należy wymienić przędziorka chmielowca, wciornastka zachodniego, piętnówki, ślimaki, miniarki oraz mszyce. W przypadku ich pojawienia należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy.
   

Chryzantemy należą do pięknych i bardzo zróżnicowanych kwiatów. W przeważającej części są uprawiane przez fachowców w szklarniach. Taką formą uprawy charakteryzują się najpiękniejsze odmiany tych roślin. Osoby początkujące powinny się skupić przede wszystkim na gatunkach radzących sobie w uprawie gruntowej. Ich uprawa nie powinna przysporzyć problemów. Warto się skusić na te kwiaty, gdyż większość z nich kwitnie w okresie, kiedy większość roślin już przekwitła. Będą stanowić ciekawe barwne akcenty w ogrodzie. Dzięki zróżnicowaniu i wyrazistości z pewnością odmienią oblicze jesiennych rabat i wzbudzą nie tylko nasz zachwyt, ale także naszych gości.

1 komentarzy

  1. Dodał: zuzia, Tytuł: gkjkgjjdfgh

    jncuihdfuiysfuigh

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie