Uprawa buraka

Uprawa buraka

Skomentuj artykuł

Siew i przechowywanie

Buraki wysiewa się wprost do gruntu, w miesiącach IV (zbiór wczesny) lub V (zbiór późny), w rzędy oddalone od siebie o ok. 30-40 cm. Po wschodach jest zaleca się przerywkę, o ile siew był zbyt gęsty. W przypadku buraka liściowego, siew możemy wykonywać sukcesywnie aż do lipca, co zapewnia stały zbór masy zielonej.

Buraki korzeniowe przechowują się przez okres zimy bardzo dobrze, zarówno w ciemnych i chłodnych piwnicach jak i kopcach. Buraki liściowe nie nadają się natomiast do przechowywania, dlatego spożywa się je jedynie podczas okresu wegetacyjnego, najlepiej bezpośrednio po zbirze. Ciepłe i słoneczne lato, nie zmniejsza ich wartości konsumpcyjnej i nie powoduje łykowatości ogonków liściowych.

Uprawa buraka

Uprawa buraka

Odmiany

W sprzedaży znajduje się wiele odmian tego wartościowego warzywa i to zarówno w wersji korzeniowej jak i liściowej. Odmiany buraka liściowego, różnią się przede wszystkim kolorem i grubością ogonków liściowych oraz barwą i wielkością blaszek. Do najczęściej spotykanych należą: „Lucullus” o kremowo ubarwionych ogonkach i jasnozielonej, dużej, pofałdowanej blaszce, „Delta” o podobnym co „Lucullusa” ubarwieniu, z bardziej zielonymi liśćmi i szerszym ogonkiem, „Bali” o soczystych, długich ogonkach w intensywnie czerwonym kolorze oraz ciemnozielonych, pofałdowanych blaszkach i czerwonych nerwach oraz „Soldier F1” o ubarwieniu podobnym do „Bali”. Odmiany buraka ćwikłowego, różnią się natomiast kształtem korzenia oraz intensywnością zabarwienia miąższu, a na rynku dostępnych jest ich bardzo dużo. Do popularniejszych można zaliczyć: „Egipski”, „Czerwona kula”, „Okrągły ciemnoczerwony”, „Action F1” – posiadające korzeń spichrzowy w owalnym bądź okrągłym kształcie oraz  „Oplolski”, „Rywal” – o cylindrycznie wydłużonym korzeniu.


Zagrożenia

Buraków nie powinno się uprawiać na stanowiskach zajętych wcześniej przez inne warzywa korzeniowe, ze względu na wspólne choroby i szkodniki. Należy też pamiętać o zaprawianiu nasion przed siewem. Do najczęściej występujących chorób, można zaliczyć min.: chwościka, brunatną plamistość, mączniaka prawdziwego i zgorzel siewek, natomiast szkodniki, zagrażające uprawom to przede wszystkim: mątwiki, mszyce omarlice i śmietki.

Walka chemiczna z chorobami i szkodnikami jest utrudniona, a w przypadku buraka liściowego nawet niemożliwa, gdyż jego krótki okres wegetacji nie daje szans roślinie, na pozbycie się toksycznych substancji. Dlatego szczególnie ważna w tym przypadku jest profilaktyka (np. zmianowanie, zaprawianie nasion, właściwe warunki uprawy i niszczenie chwastów) oraz stosowanie naturalnych środków ochrony (np. wyciągi z roślin).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Żródła:
1. „ABC ogrodnictwa” PWR i L W-wa 1978r. – praca zbiorowa
2. „Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych” A. Studziński, F. Kagan, Z Sosna, W-wa 1987 r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także